2022 09 08

Žodis iš S raidės: nebijokime kalbėti apie savižudybę

Rugsėjo 9-10 dieną, minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia į socialinės akcijos renginius. Taip siekiama atkreipti dėmesį į savižudybės rizikoje esančius žmones ir plačiau kalbėti šia aktualia tema, rašoma Kauno miesto savivaldybės pranešime spaudai.
Vienatvė
Vienatvė / 123rf.com nuotr.

Nuo 2017 metų Kauno mieste įgyvendinamas savižudybių prevencijos modelis, kurio finansavimas leidžia organizuoti priemones, užtikrinančias psichologinės pagalbos prieinamumą, problemos viešinimą ir specialistų pasirengimą reaguoti.

Rugsėjis – savižudybių prevencijos mėnuo. Kad ir kokia tai sunki tema, kalbėti yra būtina, todėl Kauno miesto savivaldybė kartu su Kauno miesto visuomenės sveikatos biuru, kviečia miestiečius prisijungti prie šį mėnesį organizuojamų veiklų.

Situacija Lietuvoje ir Kaune

Praėjusių metų duomenimis, Lietuvoje savižudybių skaičius siekė 565 atvejus – iš gyvenimo pasitraukė 439 vyrai ir 126 moterys. Nors kasmet stebimas savižudybių skaičiaus mažėjimas, tai vis dar išlieka opia problema visoje šalyje. Lietuvoje fiksuojami skaičiai išlieka vieni aukščiausių tarp Europos šalių.

„Kaune per pastaruosius 10 metų stebime pirmą kartą vieną mažiausių skaičių – tai 44 asmenys. Anaiptol, tai ne paprastas ir mažas skaičius, o tai dešimt kartų daugiau paveiktų žmonių – tai artimieji, draugai, kolegos ir kaimynai, kurie liūdi, klausia savęs ką galbūt galėjo padaryti kitaip.

Ir statistika tampa visiškai nereikšminga, kai paliečia tave, tavo artimą ar tavo aplinką. Kiekvieno gyvybė yra neįkainuojama ir nuolat kyla klausimas, ar žmogus, pasitraukęs iš gyvenimo žinojo, kad pagalba yra“, – sako Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Gerda Kuzmarskienė.

Nemokami renginiai

Penktadienis prasidės socialine iniciatyva, kuomet tamsius žmonių siluetus įkūnijantys statistai vaikščios centrinėmis miesto gatvėmis. Jie primins ne tik išėjusiuosius, bet ir tuos, kurie kiekvieną dieną yra tarp mūsų, galbūt apimti nevilties ir kamuojami minčių apie pasitraukimą.

Socialinę akciją įprasmins 12 val. „Auros“ pasirodymas Vienybės aikštėje. Atlikėjai šokio judesiu išreikš itin svarbią mintį, kaip kai kurie jaučiasi svetimi, atstumti ir nesuprasti. Šokis kvies atverti širdis vieni kitiems, dalintis džiaugsmu ir skausmu, kad kiekvienam būtų vietos šiam pasaulyje ir jaustųsi mylimas ir reikalingas. Daugiau apie Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos renginį Kaune – čia.

Jau 13 val. kauniečių lauksime Romuvos kino teatre filmo „Žodis iš S raides“ peržiūroje ir diskusijoje su Kauno miesto savižudybių prevencijos modelyje dirbančiais specialistais. Filmas koncentruojasi ne į statistiką, atvirkščiai kviečia ne tik susimastyti, kalbėti apie sudėtingas situacijas, bet ir viltingai nusišypsoti. Būtina išankstinė registracija – čia.

Rugsėjo 10 dieną – šeštadienį nuo 13 val. kauniečiai galės dalyvauti nuotykiais, įdomiomis užduotimis bei galvosūkių gausa išsiskiriančiame pramoginiame orientavimosi žaidime „Sprendimas visada yra“. Įtraukiančiu ir kiekvienam artimu renginio formatu sieksime skatinti solidarumą įvairaus amžiaus gyventojų gretose. Registracija ir informacija čia.

Visą tolimesnį mėnesį Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos minėjimo programą pratęs mokymų, renginių ir diskusijų ciklas. Visų jų tikslas skirtas paskatinti miestiečius nelikti abejingais, diskutuoti ir ieškoti

būdų, kaip geriau suprasti savižudybių problematiką ir padėti krizėje esantiems. Daugiau informacijos yra čia.

Pagalba visada yra

Kasmetine akcija siekiama skatinti gyventojus išdrįsti kreiptis pagalbos ir leisti jiems padėti. Paskutinius kelerius metus Kaunas tam skiria ypatingą dėmesį, kad kvalifikuotų specialistų parama būtų laiku pasiekiama bei greitai prieinama visiems žmonėms, išgyvenantiems sunkų periodą.

„Labai svarbu nuolatos vykdyti savižudybių prevenciją. Tokių tikslų siekia ir Kauno savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, įgyvendindamas savižudybių prevencijos modelio veiklas, teikdamas kiekvienam besikreipiančiam kauniečiui nemokamas ir konfidencialias psichologines konsultacijas bei kviesdamas dalyvauti psichologiniuose grupiniuose užsiėmimuose. Taip pat organizuojame susitikimus ir mokymus specialistams ir įvairių įstaigų darbuotojams“, – teigė Kauno miesto savižudybių prevencijos modelio koordinatorė, psichologė Kristina Navickienė.

Įgyvendinant savižudybių prevencijos modelio veiklas Kauno mieste pagalba yra prieinama kiekvienam kauniečiui. Daugiau sužinoti apie pagalbos galimybes Kaune gyventojai kviečiami visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje – čia. Taip pat, nacionalinėje savižudybių prevencijos platformoje, kur galima rasti kontaktus apie visoje Lietuvoje teikiamą pagalbą ir kitą naudingą informaciją, siekiant padėti krizėje ar savižudybės rizikoje atsidūrusiam žmogui.

Kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Jei reikia skubios pagalbos
Skambinkite pagalbos telefonu 112
Jei esate savižudybės krizėje, arba ieškote pagalbos kitam
Jei patyrėte smurtą
Jei reikalinga emocinė (psichologinė) pagalba telefonu, arba internetu
Jei esi vaikas ir tau reikalinga pagalba

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis