Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 08 14

Žolinės Rumšiškėse: nuo žolynų šventinimo iki roko operos

Ilgąjį savaitgalį rytoj pradėsiančių lietuvių įvairiose šalies vietose lauks tradiciniai Žolinių atlaidai bei šventinis šurmulys po jų.
Įvairiose šalies vietose lauks tradiciniai Žolinių atlaidai bei šventinis šurmulys po jų.   Nuotraukoje - muziejininkė Gražina Žumbakienė.
Įvairiose šalies vietose lauks tradiciniai Žolinių atlaidai bei šventinis šurmulys po jų. Nuotraukoje - muziejininkė Gražina Žumbakienė. / I. Minioto nuotr.

Dar neišsirinkę, kur sutikti šią šventę, laukiami Rumšiškėse, Lietuvių liaudies buities muziejuje. Greta įprastų renginių, šiemet čia bus galima išvysti ir iš įvairių pasaulio kampelių atvykusius muzikos ansamblius, atlikėjus ir muzikantus.

Rugpjūčio 15-ą aukštaičių kaime Žolinių šventė prasidės vidurdienį. Pamatyti, iš ko ir kaip dėliojamos Žolinių puokštės pakvies muziejininkės Gražina Žumbakienė bei Janina Samulionytė.

Po šv. Mišių, kuriose tradiciškai bus šventinamas šiųmetinis derlius bei gėlės ir žolynai, Kirdeikių sodyboje šventės dalyvių dėmesio lauks Utenos kultūros centro „Žaliaduonių“ teatro spektaklis „Sudiev, kvietkeli“. Tuo pačiu metu Tauragnų sodyboje bus demonstruojama praėjusio amžiaus kaime minimų Žolinių šventė.

„Kas per Žolinę nesueina krūvon, tie bus biedni“ – sakydavo Lietuvos kaime. Todėl į šventę pas mus kviečiame užsukti ne tik šeimas, bet ir jų draugus, gimines. Sakė Lietuvos liaudies buities muziejaus atstovės.

Tie, kam įdomesnė augalininkystė ir gydomosios įvairių žolelių savybės, turėtų iš karto sukti į Pagirių sodybą. Joje nuo 15 val. muziejininkės supažindins su gėlių darželiuose auginamais kvapiaisiais ir vaistingaisiais augalais. Nusėdėti vietoje šventėje neleis už vakarušką atsakingi ansambliai iš Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Suomijos ir Rusijos.

Į šventę taip pat turėjo atvykti ir Nepalo folkloro grupė „New Himalschuli Cultural Group“. Tačiau prieš kelias dienas paaiškėjo, kad muzikantams ir atlikėjams nepavyko gauti vizų, todėl Lietuvoje pasirodyti negalės.

Folkloro muziką muziejuje keis populiariosios džiazo melodijos ir Lotynų Amerikos ritmai – Žolinės dalyviams koncertuos Jaunimo bigbendas bei Argentinos Salsa klubo nariai. Pastarieji norinčius pamokys šokio žingsnelių. Šventės desertu taps Karčiamos aikštėje debiutuosianti tarptautinė jaunimo roko opera „Eglė – karalienė žalčių“. Kūrinio fragmentus pristatys solistai iš Kanados, JAV, Argentinos, Anglijos, Vokietijos, Belgijos ir Lietuvos.

„Kasmet stengiamės atnaujinti įprastą šventę. Todėl į programą įtraukiame įvairių tautų ansamblių ir atlikėjų, muzikantų pasirodymus. Jie įneš margumo į įprastų Žolinėms ritualų programą“, – džiaugėsi muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus vadovė Danutė Blaževičienė. Atvykstančius į Žolinių šventę muziejininkė kvietė nepatingėti atsivežti lauko gėlių puokštelių ar vaisių ir daržovių, išaugintų savo soduose. „Metų derliaus ir žolynų šventinimas – sena tradicija. Pašventinti žolynai namuose būdavo laikomi visus metus, iki kitų Žolinių. Tikėta, kad jie saugo namus nuo nelaimių ir kitų negandų“, – pasakojo muziejininkė.

Žolinių Rumšiškėse programa

12 val. Žolinės puokščių paroda.
13 val. Šv. Mišios muziejaus koplyčioje.
14 val. Kirdeikių sodyboje Utenos kultūros centro „Žaliaduonių“ teatro spektaklis „Sudiev, kvietkeli“.
14-17 val. Tauragnų sodyboje interpretacinė programa „Žolinė. Šventadienis Lietuvos kaime XX a. 3-4 dešimt“.
15-17.30 val. Vakaruška.
18.30 val. Jaunimo bigbendo koncertas, Argentinos Salsa klubo koncertas-pamoka.
21 val. Karčiamos aikštėje roko operos „Eglė – karalienė žalčių“ fragmentas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?