Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2016 01 11 /18:07

ŽTSI pasiteisino: Dovilė Šakalienė atleista dėl netinkamo organizacijos valdymo

Žmogaus teisių stebėjimo institutas (ŽTSI) išplatino pranešimą spaudai, kuriame aiškina priežastis, kodėl buvo atleista šios įstaigos direktorė Dovilė Šakalienė. Jame teigiama, kad „organizacija yra valdoma netinkamai“, o D.Šakalienei bus sumokėta dviejų mėnesių išmoka. Apie sunkią ligą, su kuria šiuo metu kovoja buvusi direktorė, pranešime užsimenama tik linkint sveikti.
Dovilė Šakalienė
Dovilė Šakalienė / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Penktadienį ne vieną sukrėtė žinia, kad ŽTSI atleido ne vienerius metus dirbusią direktorę D.Šakalienę. Kaip teigė pati dabar jau buvusi vadovė, jos paslaugų atsisakyta tuo metu, kai moteris gydosi sunkią onkologinę ligą – skydliaukės vėžį.

„Daugelį metų atkakliai dirbau, kad Lietuvoje būtų mažiau žmogaus teisių pažeidimų, kad pažeidžiami ir negalintys apsiginti žmonės sulauktų pagalbos ir būtų apgintas jų orumas. Šiandien su manimi, susirgusia sunkia liga, pasielgta taip, kad turėjau rinktis – leistis įbauginama ar gintis. Mano sveikata neleidžia kariauti – ir to nenoriu“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė D.Šakalienė.

Penktadienio vakarą vienas ŽTSI dalininkų Arūnas Pemkus 15min tvirtino, kad atleidimo nereikėtų sieti su liga, esą šis sprendimas brendęs jau seniai.

Pirmadienį instituto pozicija – jau išsamesnė. Pranešime spaudai teigiama, kad „keičiantis finansinėms ir organizacinėms sąlygoms, nuo 2014 m. ŽTSI dalininkai stebėjo instituto veiklą ir finansines operacijas, identifikavo eilę rimtų vadybos ir finansų administravimo problemų bei pradėjo jas spręsti“.

Praėjusių metų pabaigoje dalininkai priėmė kelis svarbius sprendimus: patvirtino įstatų pakeitimus, pagal kuriuos vietoj valdybos atsiranda platesnių patariamųjų galių turinti taryba, ir atšaukė D.Šakalienę iš ŽTSI direktorės pareigų.

„Šis sprendimas nebuvo nei greitas, nei lengvas. Vertiname Dovilę Šakalienę kaip aukšto lygio žmogaus teisių ekspertę ir ryžtingą žmogaus teisių gynėją, kuri pasiaukojančiai gina liberalios demokratijos principus, efektyviai komunikuoja pagrįstas, ŽTSI tyrimais ir jos pačios ekspertize paremtas pastabas ir pasiūlymus Lietuvos ir tarptautinėms institucijoms bei plačiajai visuomenei. Džiaugiamės, kad nemažai tokių pasiūlymų ir įžvalgų jau virto realiais pokyčiais.

Deja, analizuodami pastarųjų metų procesus ŽTSI veikloje, konstatavome, kad gausėjo ir nebuvo tinkamai sprendžiamos rimtos problemos organizacijos valdyme ir finansiniuose procesuose, blogėjo ir vis labiau trukdė bendram darbui įstaigos psichologinė atmosfera. Padarėme išvadą, kad organizacija yra valdoma netinkamai“, – apie atšaukimo priežastis aiškinama pranešime.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Arūnas Pemkus
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Arūnas Pemkus

Anot dalininkų, tai daroma rūpinantis instituto ateitimi. Taip pat pabrėžta – niekuomet nesvarstyta D.Šakalienei neišmokėti jai priklausančios išmokos, tai bus dviejų mėnesių darbo užmokesčio dydžio išeitinę kompensaciją.

„Nepavykus deryboms dėl pasitraukimo formos, D. Šakalienei pradėjus viešinti tai, kas tapo vienpusiškai informuotų ir klaidingų interpretacijų objektu, įgyvendinome anksčiau priimtą sprendimą ir atšaukėme D.Šakalienę iš ŽTSI direktorės pareigų nuo š.m. sausio 8 d. Laikinai eiti ŽTSI direktoriaus pareigas paskirtas ŽTSI administruojamos NVO Programos Lietuvoje koordinatorius Tomas Kubilius.

Sutinkame su kritika, kad nesklandžiai vykdėme priimtą sprendimą, apgailestaujame dėl atsiradusios įtampos ir norėtume dar kartą pabrėžti, kad mūsų sprendimas yra pagrįstas siekiu užtikrinti būtinas institucines permainas, skaidrų ir kokybišką išteklių valdymą, sugrąžinti gerą psichologinį klimatą ŽTSI kolektyve.

Tai buvo situacija, kuomet reikėjo rinktis tarp populiaraus, bet instituto veiklai žalingo sprendimo ir sunkaus, bet ilguoju laikotarpiu instituto veiklai, o tai reiškia – ir jo ginamoms vertybėms, gyvybiškai reikalingo sprendimo. Supratome, kad galimai atsidursime viešos kritikos smaigalyje. Tačiau priešingu atveju būtume sukėlę riziką instituto veiklos tęstinumui. Supratome, kad padarėme vieną klaidą – sunkius sprendimus reikia priimti greitai, o ne atidėlioti laukiant patogaus momento. Patogaus momento nebūna niekada“, – taip aiškinamas šis, visuomenės pasipiktinimą sukėlęs sprendimas.

Pranešimas, kurį pasirašė ŽTSI dalininkai Henrikas Mickevičius, Arūnas Pemkus ir Dainius Pūras, baigiamas nurodoma suma, kuri bus išmokėta D.Šakalienei – 7004,10 eurų ir padėka buvusiai direktorei bei palinkėjimu „jai sveikti kovojant su liga“.

Darbuotojai pritaria dalininkams?

Socialiniame tinkle „Facebook“, ŽTSI paskyroje, taip pat paskelbta ir „žinutė nuo ŽTSI darbuotojų“.

„Šiandien buvome detaliai informuoti apie dalininkų sprendimo iš direktorės pareigų pašalinti Dovilę priežastis. Skaudžiai išgyvenome savaitgalį kilusią viešųjų ryšių audrą ir žalą padarytą mūsų organizacijos vardui, kurios greitu metu nebus įmanoma pataisyti.

ŽTSI komanda, vykdanti kasdieninę instituto veiklą, išlieka. Tikimės, kad savo darbu ateityje sugebėsime atkurti stiprų smūgį patyrusį mūsų vardą.

Ne mažiau skaudu susitaikyti su tuo, kad praradome Dovilę, ilgalaikę vadovę ir kolegę, seniausią iš ŽTSI kolektyvo narių. Visi ją vertinome kaip puikią žmogaus teisių ekspertę ir aktyvų bei drąsų žmogų, nebijantį į viešumą kelti problemų, apie kurias daugelis nedrįsta kalbėti.

Deja, susipažinus su dalininkų pateiktomis priežastimis ir atvirai pasikalbėjus kolektyvo viduje, ŽTSI komandos nariams tenka pripažinti, kad šis skausmingas sprendimas buvo būtinas ir nebegalėjo būti atidėliojamas. Problemų buvo ne tik ŽTSI vadyboje strateginiame lygmenyje, tačiau ir asmeniniame vadovavime, bendravime su instituto darbuotojais. Daugeliui komandos narių teko susidurti su elgesiu, kuris negali būti vertinamas kaip atitinkantis aukštus, žmogaus teisių organizacijoje keliamus pagarbos asmeniui standartus.

ŽTSI komanda, vykdanti kasdieninę instituto veiklą, išlieka. Tikimės, kad savo darbu ateityje sugebėsime atkurti stiprų smūgį patyrusį mūsų vardą. ŽTSI mums nėra tik darbo vieta – mes nuoširdžiai tikime tuo, ką darome, ir mums ypatingai svarbus visuomenės, mūsų NVO kolegų ir partnerių pasitikėjimas.

Ir taip pat viliamės, kad Dovilė atras būdų, kaip ir toliau nukreipti savo begalinę energiją į teigiamus pokyčius mūsų visuomenėje, kadangi netekti jos indėlio žmogaus teisių srityje būtų didelis praradimas“, – rašome žinutėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos