ŽŪM patalpų nuomos konkursą laimėjo įmonė „Bei Capital“, priklausanti koncerno SBA antrinei nekilnojamojo turto plėtros bendrovei „Urban Inventors“.
Sutartis kol kas nepasirašyta ir nepaskelbta. Tačiau 15min pavyko sužinoti, kad jos projekte numatomas minimalus patalpų naudojimo laikas – penkeri metai su galimybe pratęsti sutartį tokiam pat terminui.
Kaip ir įprasta tokiose sutartyse, jos projekte numatoma galimybė abiems šalims ją nutraukti, jei kita šalis padaro esminį sutarties pažeidimą. Tačiau jei ŽŪM po kurio laiko apsigalvotų ir užsimanytų nutraukti sutartį be „Bei Capital“ kaltės, ji turėtų raštu įspėti įmonę prieš šešis mėnesius ir per 5 dienas sumokėti pusmečio nuomos vertės baudą.
Kadangi vienas mėnuo pastato nuomos Kaune ministerijai atsieis 81,2 tūkst. eurų, numatomos baudos dydis sieks 487,2 tūkst. eurų.
Taip pat sutartyje numatyta, kad vėluojant mokėti nuomą ar komunalinius mokesčius kasdien būtų skaičiuojami 0,02 proc. sumos siekiantys delspinigiai už kiekvieną darbo dieną. Jei patalpas nuomojanti įmonė nevykdytų sutarties įsipareigojimų ir trūkumų nepašalintų per 30 dienų, ŽŪM galėtų reikalauti 3 tūkst. eurų baudos už kiekvieną pažeidimą.
Palikdamas ŽŪM buvęs ministras Giedrius Surplys teigė, kad sutartį turės pasirašyti naujasis ministras.
Ministerija anksčiau buvo pranešusi, kad pasirašyti sutartį su laimėtoju planuojama rugpjūčio 26 dieną, tai yra, ateinantį pirmadienį.
A.Palionis: parašą turėtų padėti kancleris, bet jo nėra
Tačiau ketvirtadienį ne itin noriai šiuo klausimu kalbėjęs naujasis ministras A.Palionis 15min sakė, kad sutartį pasirašyti turės tikrai ne jis.
„Aš neturiu padėti parašo, ministerijos kancleris deda parašą (...) Dar kol kas jo nėra, jis atleistas“, – teigė ministras.
Nuo šių metų ministerijų kancleriai yra politinio pasitikėjimo pareigūnai ir traukiasi kartu su ministru.
Iš Turto banko nuomojamos patalpos Vilniuje ŽŪM per metus kainuoja daugiau kaip 60 tūkst. eurų.
15min paklaustas, ar jam tinka sutarties sąlygos, ministras tikino jos dar nematęs.
Trečiadienio vakarą LRT „Dienos temoje“ ministras leido suprasti nepakeitęs nuomonės, kad keltis nereikia – jis tvirtino besilaikantis pozicijos, jog reikia būti racionaliems.
Anot ministro, iš Turto banko nuomojamos patalpos Vilniuje ŽŪM per metus kainuoja daugiau kaip 60 tūkst. eurų, tai yra, mažiau, nei kainuotų vienas ministerijos mėnuo Kaune.
Konkurso sąlygos – tik naujiems pastatams?
Patalpų nuomos konkurso sąlygos ir techninė specifikacija, kurioje detaliai dėstomi pirkėjo reikalavimai, patraukė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) akį.
Tarybos direktorė Diana Vilytė 15min teigė, kad klausimų kelia pernelyg detali reikalavimuose nurodoma kvadratūra, pavyzdžiui, bendras pageidaujamų išsinuomoti patalpų (ne tik ŽŪM, bet ir į Kauną keliamai Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrai – aut.) plotas turi būti 4550-4950 kvadratinių metrų. Arba tai, jog pageidaujami kabinetų dydžiai nurodomi taip pat labai detaliai, pavyzdžiui, ne mažiau kaip 45 ar 25 kvadratiniai metrai.
Pasak VPT direktorės, konkurso sąlygose rašoma, kad patalpos turi būti naujai įrengtos arba naujai suremontuotos. Tačiau reikalavimus patenkinti labiau galėtų tik naujai statomų pastatų nuomotojai.
„Naujai statomame pastate nebūtų sudėtinga padaryti pertvaras erdvėje ir suskirstyti kabinetus pagal reikalaujamą kvadratūrą. Bet jei tai naujai suremontuotos patalpos – jas reikėtų pertvarkyti iš naujo, sunku pasakyti, ar kas imtųsi keisti jau turimas patalpas pagal nustatytus reikalavimus“, – pabrėžė ji.
ŽŪM: buvo pasirinktas kabinetinis patalpų išplanavimas
Ministerijos Ryšių su visuomene skyrius 15min teigė, kad plotas, tenkantis vienam darbuotojui, apskaičiuojamas pagal finansų ministro patvirtintus normatyvus.
„Analizuojant kitų viešojo sektoriaus institucijų analogiškus pirkimus dėl administracinių patalpų nuomos, vykdytus pagal Vyriausybės nutarimą, galima pastebėti, jog visais atvejais numatomas nuomoti patalpų plotas yra pateikiamas intervalo ribose, tokiu atveju neribojant konkurencijos ir sudarant tiekėjams galimybę pritaikyti patalpas pagal numatytus reikalavimus“, – teigiama ministerijos atsakyme.
Jame pabrėžiama, kad minimalios ir maksimalios plotų ribos apskaičiuojamos vadovaujantis normatyvais pagal patvirtintų pareigybių skaičių, pagal planuojamų darbo vietų skaičių, pagal bendro naudojimo patalpų pobūdį ir jiems numatytus higienos reikalavimus, pagal institucijos pobūdį ir iš to kylančius specialius reikalavimus – pavyzdžiui, patalpos, skirtos dirbti su įslaptinta informacija.
Atsakydami į abejones, kad sąlygas geriausiai atitinka tik naujai pastatytos patalpos, ŽŪM atstovai komentavo, jog pirkimo sąlygose buvo keliami vienodi reikalavimai visiems galimiems tiekėjams – pritaikyti patalpas ministerijos funkcijų vykdymui.
„Visais atvejais patalpos turėtų būti pritaikytos pagal numatytus reikalavimus. Atsižvelgiant į darbuotojų poreikį bei įvertinus ministerijos veiklos specifiką ir funkcijų pobūdį buvo pasirinktas kabinetinis patalpų išplanavimas, atskirai identifikuojant kiekvieno padalinio poreikį. Kabinetų plotai buvo skaičiuojami remiantis tais pačiais normatyvais ir higienos normomis, ministerijos struktūra bei atsižvelgus į darbuotojų ir profesinės sąjungos reikalavimus“, – pabrėžė jie.
ŽŪM tvirtina, kad pirkimo techninė specifikacija rengta atsižvelgiant į ministerijos struktūrą, darbuotojų ir profesinės sąjungos keltus reikalavimus, privalomus teisės aktus.
Profsąjunga: siūlėme didinti atstumą nuo stoties
Ministerijos darbuotojų profesinės sąjungos valdybos narė Vita Jurgilienė teigia, kad profesinė sąjunga nebuvo įtraukta į pirkimo techninės specifikacijos rengimą.
„Pastaroji posėdžio metu buvo pristatyta, su reikalavimu per tą posėdį su ja susipažinti ir pateikti siūlymus. Buvo atsižvelgta į kelis neesminius profesinės sąjungos pasiūlymus. Į tokius, kuriais būtų didinama konkurencija rinkoje suteikiant galimybę dalyvauti daugiau tiekėjų kaip, pavyzdžiui, didinant atstumą nuo stoties, ar darant atskirus ŽŪM ir Kaimo verslo ir rinkos plėtros agentūros nuomos pirkimus, nebuvo atsižvelgta“, – komentare 15min teigė ji.
Konkurso sąlygose buvo numatyta, kad nuomai siūlomos patalpos turi būti nutolusios nuo Kauno geležinkelio stoties ne daugiau kaip 3,5 kilometro spinduliu.
Prezidentūra – prieš, premjeras su R.Karbauskiu kategoriški
Prezidentūra neseniai pareiškė, kad dėl ŽŪM kėlimo nebuvo įvertinos kitų miestų alternatyvos bei nėra aišku, ar buvo kalbama su Kauno miesto administracijos atstovais dėl Kauno mieste esančių laisvų patalpų.
„Konkurso rezultatas taip pat suponuoja brangiausią sprendimą patalpų nuomai. Abejojame, ar valstybės institucijoms dera mokėti už patalpų nuomą aukščiausią kainą rinkoje“, – buvo rašoma prezidentūros komentare 15min.
Tuo metu konkursą laimėjusios įmonės savininkės, bendrovės „Urban Inventors“, vadovas Lionginas Šepetys 15min atsiųstame komentare aiškino, kad į bendrovės pasiūlymą įtrauktas didžiulis paslaugų ir investicijų paketas, taip pat – ir specifinis patalpų įrengimas, kurio kaina yra apie 2 mln. eurų. Anot jo, atsižvelgiant į labai specifinius reikalavimus kaina yra labai konkurencinga.
Tuo metu valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neleidžia net abejoti būsimu ministerijos iškėlimu. Jis sakė, jog A.Palionio abejonės tėra jo nuomonė.
„Sprendimas yra seniai priimtas, kol kas jokių kokių argumentų ir kažkokių svarbių pokyčių tame sprendime nėra. Ministerija bus keliama į Kauną“, – antradienį Seime žurnalistams kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.