Penktadienį LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius ir antstolis apsilankė Seimo rūmuose, kur užfiksavo specialiais lipdukais pažymėtas vietas, kuriose žurnalistai negali filmuoti, fotografuoti, imti interviu ir apskritai įsinešti savo darbo įrankių – diktofonų, filmavimo kamerų ar fotoaparatų.
Pažeidžia Konstituciją
Anot D.Radzevičiaus, tokie draudimai pažeidžia Konstitucijos 25-ąjį straipsnį, kuriame teigiama, jog žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas.
„Antstoliai gali atlikti faktinių aplinkybių konstatavimą. Protokolas patenka į teismą ir tai yra neginčijamas įrodymas, kad Seime, mūsų nuomone, antikonstituciniais pagrindais pažymėtos vietos, kuriose žurnalistai negali dirbti savo darbo“, – teigė D.Radzevičius.
Pasak LŽS pirmininko, kitos išeities nebeliko, nes nuo lapkričio vidurio darbą pradėjęs naujos kadencijos Seimas nepaiso žurnalistų teisių ir darbo sąlygų.
„Seimo valdyba sau nusistatė tokią teisę apriboti darbą bet kokiose vietose. Pagal jų tvarką apribos galimybes dirbti tose vietose, kuriose norės. Mes skųsimės Administraciniam teismui“, – sakė D.Radzevičius.
LŽS sieks, kad būtų panaikinta naujos tvarkos dalis, kurioje kalbama apie žurnalistų darbo apribojimą Seimo viešojo maitinimo įstaigose, rūkykloje bei tualetuose.
„Per Sausio 13-osios įvykius Seimas kvietėsi žmones ir žurnalistus, kad apgintų Seimo rūmus, tuo metu ir kavą kartu su žurnalistais gerdavo. O dabar parlamentarams pasidarė nepatogu ir valgyti prie tautos akių, ir rūkyti, ir apskritai vaikščioti po Seimą“, – piktinasi LŽS pirmininkas.
Seimo pirmininkas: kreipkitės, kreipkitės...
Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas, pasiteiravus, kodėl Žurnalistų sąjungos pirmininko D.Radzevičiaus su antstoliu nenorėta įleisti į Seimą, teigė apie tai nieko nežinantis. Pokalbis su juo buvo kategoriškas.
„Tikrai nežinau. Paklauskite kanclerio. Aš neįleidinėju žurnalistų į Seimą“, – sakė A.Valinskas.
„Žurnalistų sąjunga dėl draudimų rengiasi kreiptis į teismą. Ką darysite, jei byla bus pralaimėta“?, – bandėme išsiaiškinti.
„Jums jau seniai sakiau, kad žurnalistams reikia kreiptis į teismą, o ne rėkti spaudos puslapiuose ar per televiziją. Mes kreipsimės, mes kreipsimės... Kreipkitės galų gale: ar į teismą, ar į Europos žurnalistų sąjungą, ar į Konstitucinį teismą. Galų gale praeis noras grasinti“.
„O jei bylą pralaimėsite, kas apmokės išlaidas“?
„Tikrai ne aš“!