„Projekto tikslas – suteikti teisę žvalgybos pareigūnams esant tarnybiniam būtinumui naudoti ne tik tarnybinius šaunamuosius ginklus, bet ir specialiąsias priemones, taipogi suvienodinti žvalgybos pareigūnų bei kitų valstybėje tarnaujančių pareigūnų specialiųjų priemonių ir šaunamųjų ginklų panaudojimo pagrindus“, – tvirtina VSD direktorius Darius Jauniškis.
Šiuo metu įstatymas numato, kad žvalgybos pareigūnai gali naudoti tik tarnybinius ginklus. Pagal projektą, jiems dar būtų suteikta teisė naudoti specialiąsias priemones – tokias, kurios tiesioginio pavojaus asmens gyvybei nekelia, bet gali atgrasyti teisės pažeidėjus, sulaikyti administracinius nusižengimus ar nusikalstamas veikas padariusius asmenis, atremti kėsinimąsi į asmenį ar turtą.
Įstatymas įpareigotų pareigūną prievartą naudoti tik esant tarnybiniam būtinumui ir tik tiek, kiek to reikia tarnybinėms funkcijoms vykdyti. Jis turėtų atsižvelgti į konkrečias aplinkybes ir pavojų, teisės pažeidimo pobūdį, intensyvumą ir individualias pažeidėjo savybes.
„Fizinė prievarta naudojama tik tada, kai psichinė prievarta buvo neveiksminga arba kai bet koks delsimas kelia pavojų žvalgybos pareigūno ar kito asmens gyvybei ar sveikatai“, – rašoma projekte.
Siūloma leisti fizinę prievartą žvalgybos pareigūnams naudoti, kai norima apsisaugoti ar apsaugoti kitus asmenis nuo gresiančio pavojaus gyvybei ar sveikatai, kai vengiama vykdyti pareigūnų reikalavimus ar nurodymus, sulaikant pažeidėjus, atremiant užpuolimus, siekiant susigrąžinti specialiąsias priemones, išlaisvinti užimtus objektus, stabdant transporto priemonę, laivą ar orlaivį, užkertant kelią administraciniams nusižengimams ar nusikalstamoms veikoms.
Anot projekto, agresyvius asmenis būtų galima surišti ar jiems panaudoti antrankius.
„Projektu norima užtikrinti, kad šaunamasis ginklas būtų panaudojamas laipsniškai, t. y. kad ginklo naudojimas atitiktų proporcingumo principo turinį, kai kitos prievartos priemonės yra neveiksmingos arba kai kitų prievartos priemonių neįmanoma panaudoti dėl kylančio pavojaus gyvybei ar sveikatai. Šiuo metu Žvalgybos įstatymas reglamentuoja tik tarnybinio šaunamojo ginklo naudojimą ir nesuteikia galimybės žvalgybos pareigūnams naudoti kitų specialiųjų priemonių, o tai kelia riziką panaudoti perteklinę prievartą“, – aiškinamajame rašte tvirtina D.Jauniškis.