2013 03 19

Žydus gelbėjusiai lietuvių šeimai – Izraelio apdovanojimas

Antradienį Žagarėje trims lietuviams skirtas pasaulio tautų teisuolių titulas. Tokį apdovanojimą Anapilin jau daugiau kaip prieš pusšimtį metų iškeliavusiems tautiečiams skyrė Izraelio ambasadorė Latvijai ir Lietuvai, jį atsiėmė įvertintų lietuvių sūnus. Pasaulio tautų teisuolių titulus skiria holokausto aukų ir didvyrių atminties organizacija „Yad Vashem“. Už nesavanaudišką pagalbą žydams genocido metais atminimo medaliais nuo 1963 m. jau apdovanoti tūkstančiai žmonių. Tarp jų yra 837 Lietuvos piliečiai .
Senųjų žydų kapinių teritorijoje šalia Sporto rūmų mirusiųjų atminimas įamžintas specialia lenta.
Žydus gelbėję lietuviai įvertinti Izraelio orgnizacijos. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Yad Vashem“  apdovanojimas Žagarėje skirtas trims lietuviams: Edvardui Levinskui (1893 – 1975), Teresei Levinskienei (1903 – 1949) ir Lilijai Vilandaitei (1900 – 1948).

Edvardas Levinskas buvo Tolstojininkų grupės narys. Ši grupė palaikė filosofą ir rašytoją Levą Tolstojų. Pastarasis atstovavo ir skleidė humanizmo, dvasingumo, fizinio darbo ir natūralaus gyvenimo idėjas. Grupė, vadovaujama Juozo Petrulio, gelbėjo ir slėpė daugelį žydų šeimų bei organizavo jų pabėgimą iš Šiaulių geto. Edvardo žmona Teresė ir jos sesuo Lilija buvo kilusios iš vokiečių šeimos. Edvardas Levinskas, kilęs iš Joniškio rajono, dirbo Panevėžio mokyklų inspektoriumi. Kadangi jo požiūris ir idėjos prieštaravo tuometinės valdžios pažiūroms, jis atsisakė darbo ir 1941 m. persikėlė gyventi į Žagarę. Čia Edvardas, Teresė ir Lilija ūkininkavo. Jie turėjo leidimą savo ūkyje įdarbinti žydus iš Žagarės geto. Tokiu būdu galėjo su jais bendrauti, parūpindavo maisto ir kitaip jiems padėdavo. Jie buvo 1941 metų spalio žydų žudynių Žagarėje liudininkais.

1944 m. Levinskai priglaudė Šakynos vaistininko žmoną Batya Trusfus ir jos anūkę Ruth Yoffe, kurios, padedamos Juozo Petrulio, jos iš Šiaulių geto pabėgo ir išvengė tuo metu vykusio geto vaikų sunaikinimo. Mažoji Ruth Yoffe pas Levinskus pabuvo tik keletą dienų ir buvo perduota Kalendrų šeimai. Batya Trusfus Levinskų namuose slėpėsi 8 mėnesius, t.y. paskutiniuosius vokiečių okupacijos mėnesius. Jų sūnus Leonas Levinskas tuo metu buvo 12 metų amžiaus. Jis ir atsiėmė apdovanojimą, skirtą tėvams.

Pamenu, viename kambaryje karininkai gėrė kavą, o kitame slėpėsi sena žydė. Ji priėjo prie durų pasiklausyti, ką vokiečiai kalba. Bet durys buvo be slenksčio, todėl jos kojos buvo matomos. Tyliai nuėjau prie durų ir atsitūpiau, kad niekas nematytų, – pasakojo L.Levinskas.

„Mūsų namelis buvo labai mažas, bet blogiausia, kad šalia gyveno vokiečių karininkai ir kiekvieną dieną ateidavo pas mus išgerti kavos. Mano motina buvo vokietė, todėl jie ateidavo kaip pas saviškius, – laikraščiui „Žagarės balselis“ pasakojo Leonas Levinskas – Pamenu, viename kambaryje karininkai gėrė kavą, o kitame slėpėsi sena žydė. Ji priėjo prie durų pasiklausyti, ką vokiečiai kalba. Bet durys buvo be slenksčio, todėl jos kojos buvo matomos. Tyliai nuėjau prie durų ir atsitūpiau, kad niekas nematytų.“

Sena žydė tik naktimis išeidavo į lauką, kad įkvėptų gryno oro. Apie Levinskų namuose besislaps tančius žmones nežinojo niekas, išskyrus patikimus kaimynus, kurie niekada neprasitarė.

Po karo 1945 m. Batya Trusfus dukra parašė laišką Lietuvos TSRS komunistų partijai, kad Levinskai ir Lilija Vilandaitė pas save slėpė jos motiną žydę, t.y. nėjo iš vien su vokiečiais. Tačiau nepaisant  to, Levinskai ir Lilija buvo ištremti į Tadžikiją vien dėl vokiškos kilmės. Tremtyje mirė Lilija ir Teresė, ten ir palaidotos. Iš tremties 1955 m. grįžo Edvardas Ir Leonas Levinskai. Grįžę iš tremties Edvardas ir Leonas Levinskai apsigyveno Žagarėje. Edvardas dirbo vertėju, mirė 1975 metais. Palaidotas Raktuvės kapinėse.

Leonas Levinskas vedė Andrejaus Kalendros dukrą Sofiją Kalendraitę. Iki šiol abu gyvena Žagarėje, tame pačiame Edvardo ir Teresės Levinskų name.

Gyva liudininkė

1980 m. Juozas Petrulis buvo pripažintas Pasaulio tautų teisuoliu. 2008 metais ir kiti grupės nariai, kurie gelbėjo žydus iš Šiaulių geto (tarpe jų ir kitus Trusfus šeimos narius) buvo pagerbti Yad va Shem: Kaledrų šeima (įskaitant Sofiją Kalendraitę Levinskienę, Leono Levinsko žmoną), Plekavičių, Vaškių ir Garbačiauskų šeimos. Antradienį apdovanota Levinskų šeima 2008 metais nebuvo pripažinta, nes nebuvo uždokumentuotas būtinas liudijimas ir byla nebuvo pilnai užbaigta.

Pernai žurnalistė Sara Manobla, kuri gyvena Jeruzalėje, tyrinėdama Žagarės žydų bendruomenės istoriją, sužinojo apie Levinskų šeimą ir trūkstamą liudijimą. Ji išsamiau apie Trusfus/Yoffe šeimas sužinojo aptikusi jų giminės medį internete ir išsiaiškino, kad anūkė Ruth Yoffe, šiuo metu 77 metų amžiaus, gyvena netoli jos Jeruzalėje. Sara susirado moterį ir užrašė jos vaikystės Lietuvoje atsiminimus. Ruthos atsiminimai apie senelę, pabėgimą iš geto ir šeimos susitikimą po karo buvo pakankami Yad va Shem organizacijai užbaigti bylą ir po mirties apdovanoti Pasaulio tautų teisuolio vardu Edvardą ir Teresę Levinskus bei jos seserį Liliją Vilandaitę.

Už Trusfo šeimos išgelbėjimą Edvardas Levinskas 1997 m., Teresė Levinskienė ir sūnus Leonas Levinskas 2005 m. buvo apdovanoti LR Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais.

„Yad Vashem“ organizacijos medalius ir sertifikatus sūnui Leonui Levinskui įteikė nepaprastoji ir įgaliotoji Izraelio ambasadorė Latvijai ir Lietuvai Hagit Ben-Yakkov.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai