„Taip, patvirtinu. Dalyvausiu prezidento rinkimuose“, – teigė Ž.Pavilionis.
Jis tikino, kad pirmiausia mėgins „peršokti upelį partijoje“ ir tapti oficialiu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatu.
„Kadangi aš iš visų šitų kandidatų turiu ilgiausią partinę patirtį – nuo pat 1992 m. su krikščionimis demokratais, paskui su konservatoriais. Aš gerbiu savo partiją ir visų pirma bandysime savo jėgas čionai“, – sakė jis.
Vis dėlto Ž.Pavilionis sako, kad jo dalyvavimas prezidento rinkimuose jau garantuotas ir jo sprendimo jokios aplinkybės nebepakeis.
Ketvirtadienį vakare apie ketinimus dalyvauti prezidento rinkimuose pranešė ir buvęs Lietuvos ir Europos Sąjungos ambasadorius, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) narys Vygaudas Ušackas. Jis taip pat mėgins tapti konservatorių kandidatu.
„Aš nepradėjau kampanijos. Taip, aš planuoju dalyvauti prezidento rinkimuose ir savo sprendimą padarysiu, paskelbsiu apie tai, šią vasarą“, – ketvirtadienį „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Lietuva tiesiogiai“ metu teigė konservatorius.
„Kaip aš darysiu? Darysiu taip, kaip numato rinkimų įstatymas. Pagal tai, kaip planuoja konservatorių partijos lyderis Gabrielius Landsbergis, kad bus apklausa daroma visuotinė, kurioje dalyvaus ir partijos nariai, ir kiti Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie nėra kitų partijų nariai [...]. Kai paaiškės visi terminai ir visos taisyklės, tada aš padarysiu sprendimą ir dalyvausiu juose“, – toliau kalbėjo jis.
Pagal 2017 metais patvirtintus TS-LKD partijos įstatus, konservatorių kandidatas į prezidentus bus renkamas atviruose rinkimuose, kuriuose balsuoti turės teisę visi TS-LKD nariai ir kiti pilnamečiai asmenys, įgiję teisę dalyvauti šiuose rinkimuose pagal TS-LKD tarybos patvirtintą tvarką.
Abu prezidentu panorę tapti diplomatai tikina, kad dalyvauti rinkimuose juos paskatino pranešimas, kad kitų metų rinkimuose įtakos sieks Rusija.
Apie tai, kad Rusijos žvalgybos tarnybas pastaruoju metu domina 2019 metais organizuojami Lietuvos prezidento rinkimai, savo kasmetiniame neseniai paskelbtame grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime pažymėjo Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD).
Trečia galima pretendentė į Tėvynės sąjungos keliamus kandidatus prezidento rinkimuose buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė savo sprendimo kol kas neatskleidžia.
Dalyvaudama diskusijoje 15min studijoje prieš dvi savaites ji sakė sprendimo dar nepriėmusi.
Vis dėlto politikė neslėpė, kad komisiją dėl jos ir Andriaus Kubiliaus sprendimų skolintis „valstiečiai“ greičiausiai sugalvojo ne šiaip sau, o siekdami atgrasyti I.Šimonytę nuo dalyvavimo prezidento rinkimuose.
„Tai atrodo kaip nelabai grabi žinia, kurią kažkas man nori pasiųsti. Žinote, aš esu gana atbulas žmogus. Kartais, kai mane spaudžia ko nors nedaryti, tai aš noriu būtent tai ir daryti“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Penktadienį naujienų agentūrai BNS sakė, kad jei partijos bendražygiai iškels jos kandidatūrą, tuomet ji svarstys, kokį sprendimą priimti.
„Labai nenustebsiu, jei tarp iškeltų kandidatūrų mano pavardė atsiras, bet ką aš tada su ta pavarde darysiu, tada ir pasakysiu“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Kitas galimas konservatorių kandidatas 53 metų SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda BNS penktadienį sakė, kad sprendimą paskelbs rugsėjo mėnesį. Anot jo, šiuo metu klausimas atviras, o sprendimas „gali būti ir teigiamas, ir neigiamas“.
„Vienokį ar kitokį sprendimą padarysiu rugsėjo mėnesį. Per tą laiką bus galima pažiūrėti, kokios visuomenės nuotaikos, susitikti su daugybe žmonių, ir tada natūraliai gims tas sprendimas“, – teigė ekonomistas.
Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks 2019 metų gegužę.
Tapti Lietuvos prezidentu planuoja europarlamentaras, buvęs Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis. Jis pirmadienį ketina pristatyti savo rinkimų programą.
Taip pat savo kandidatūrą prezidento rinkimuose ketina kelti Seimo narys Naglis Puteikis.
Liberalų sąjūdis kandidatą rinkimuose renkasi iš europarlamentaro Petro Auštrevičiaus ir Seimo nario Arūno Gelūno.
Valdantieji „valstiečiai“ kol kas nėra paskelbę tvarkos, kaip kels kandidatą prezidento rinkimuose. Premjeras Saulius Skvernelis yra sakęs, kad sprendimą dėl galimo kandidatavimo yra priėmęs, bet apie jį praneš vėliau.
Socialdemokratų gretose rimčiausiu kandidatu įvardijamas eurokomisaras Vytenis Andriukaitis, tačiau jis teigia, kad sprendimą paskelbs vėliau. Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė žiniasklaidai yra sakiusi, kad rinkimuose nedalyvaus. Kandidatų kėlimas partijoje dar tęsiasi.
Kiek anksčiau galimybę dalyvauti prezidento rinkimuose paneigė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Kiti viešumoje įvardijami pretendentai kol kas savo planų neatskleidžia.