Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 05 25

LMS metinė programa „SLURŠ“ parodė, koks platus yra lytinis švietimas

Lietuvos moksleivių sąjunga ne vienerius metus nacionaliniu mastu inicijuodama ir vykdydama įvairias programas, skatina moksleivius reaguoti į jiems aktualias problemas, domėtis ir diskutuoti svarbiomis temomis bei drauge kurti reikšmingus pokyčius.
„SLURŠ“ paskaita
„SLURŠ“ paskaita / LMS nuotr.

Reaguodama į šiemetines diskusijas dėl sveikatos, lytiškumo ugdymo bei rengimosi šeimai įgūdžių trūkumo ir siekdama atkreipti visuomenės, o ypač moksleivių dėmesį į šių temų aktualumą, organizacija inicijavo ir 2020 m. spalio 20 d. pradėjo vykdyti naują metinę veiklos programą „SLURŠ“, kurios tikslas – vykdant įvairaus pobūdžio veiklas, bendrojo lavinimo mokyklose besimokančius moksleivius informuoti apie sveikatos ir lytiškumo sampratas, sveikatai naudingus įpročius, psichinės ir socialinės sveikatos skirtumus bei skatinti mokyklų bendruomenes užtikrinti kokybišką ir moksleiviams suprantamą lytiškumo ugdymą.

„Visuomenė lytiškumo ugdymą supranta labai siaurai – jiems tai vyro ir moters sąvokų naikinimas, LGBT bendruomenė, lytiniai santykiai, o gal tiksliau, dviprasmiškai vertinamos temos, kurios yra tabu. Norėčiau priminti, jog ši programa apima įvairias temas – pasitikėjimą savimi, emocinį raštingumą, darnių ir glaudžių tarpusavio santykių kūrimą, meilę savo kūnui, saugų elgesį internete, lytinį brendimą, tačiau visuomenė yra linkusi klijuoti etiketes“, – ne kartą pastebėjo buvusi metinės programos „SLURŠ“ koordinatorė ir dabartinė organizacijos vadovė Karolina Pralgauskytė.

Atsižvelgdama į moksleivių išsakytą nuomonę ir suprasdama sveikatos, lytiškumo bei rengimo šeimai ugdymo svarbą, Lietuvos moksleivių sąjunga ragino visos šalies mokyklas drąsiau ir aktyviau kalbėtis Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintos Sveikatos, lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrosios programos apraše nurodytomis temomis.

Siekiant šio tikslo buvo inicijuojamos diskusijos, Lietuvos moksleivių sąjungos 37 padalinių Vadovų (delegatų) klubuose moksleiviai buvo kviečiami nagrinėti ir dalintis savo patirtimi, turimomis žiniomis sveikatos, lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai klausimais: moksleiviai diskutavo sveikos gyvensenos, šeimos sampratos, lytinio brendimo, psichikos sveikatos temomis. Taip pat mokinių savivaldos kiekvieną mėnesį gavo virtualius naujienlaiškius, kuriuose buvo pateiktos rekomendacijos, kaip mokinių savivaldos gali prisidėti prie programos integravimo bei moksleivių informavimo. Organizacijos padaliniai savo vykdomose veiklose vis dažniau paminėjo ir dėmesį skyrė programos tiksluose numatytų temų analizavimui: įvykdyta daugiau nei 50 renginių metinės veiklos programos temomis bei inicijuota apie 19 apklausų dėl Sveikatos, lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrosios programos integravimo bendrojo lavinimo įstaigose.

„Džiaugiuosi, jog visos programos metu moksleiviai nebijojo diskutuoti apie jiems reikšmingas ir svarbias temas. Mokinių savivaldų atstovai kvietė mokykloje dirbančius specialistus kalbėtis ne tik apie lytinį brendimą, sveiką gyvenseną, bet ir psichikos sveikatą, veiklos ir poilsio planavimą“, – džiaugiasi ir prisimena „SLURŠ“ koordinatorė.

Prie programos įgyvendinimo prisidėjo ir 118 ambasadorių iš skirtingų Lietuvos miestų, kurie kartu su LMS Nacionalinio Biuro nariais siekė užtikrinti programos efektyvumą, kokybišką vykdymą bei tikslo įgyvendinimą. Įsitraukta į 8 darbo grupes bei posėdžius dėl programos įgyvendinimo. Žinoma, „SLURŠ“ klausimais buvo teikiama informacija ir Lietuvos moksleivių sąjungos soc. tinkluose, interneto svetainėje.

LMS nuotr./„SLURŠ“ paskaita
LMS nuotr./„SLURŠ“ paskaita

„Manau, kad tai labai reikšminga ir reikalinga programa, nes „SLURŠ“ apima daug sričių. Programos metu bei rengdama naujienlaiškius turėjau galimybę sužinoti naudingos, negirdėtos informacijos apie save bei kitus: lytiškumą, psichinę sveikatą, fizinį aktyvumą ir daugelį kitų. Nors nėra lengva suvokti, kaip kokybiškai, tikslingai, bet tuo pačiu paprastai ir patraukliai pateikti informaciją ne tik savo mokyklai, bet ir visiems Lietuvos moksleiviams, tačiau vėliau, žiūrėdamas į atliktus darbus, šypsaisi. Rekomenduočiau ambasadoriaus veiklą kiekvienam, nes įgūdžiai, kuriuos išsiugdžiau programos metu, kaip didesnis pasitikėjimas savimi, geresnis analitinis mąstymas ir kūrybiškumas tapo stipriu kasdienybės vedliu“, – dalinosi viena iš daugelio metinės veiklos programos ambasadorių Noja Rudėnaitė.

„LMS metinė programa man parodė, koks platus yra lytinis švietimas. Ne tik praturtinau savo žinias, bet ir suvokiau, kad neverta numesti į šalį temų, kuriomis nemalonu bei nepatogu kalbėti, o kaip tik stengtis jas labiau suprasti ir padėti tai padaryti kitiems“, – pritarė bei papildė viena iš „SLURŠ“ ambasadorių Ūla Bakanovaitė.

Metinė programa „SLURŠ“ pasiekė finišo tiesiąją ir Lietuvos moksleivių sąjunga tikisi, jog vykdant programą pavyko paskatinti moksleivius bei mokyklų bendruomenes laužyti stereotipus ir išdrįsti diskutuoti, domėtis bei ugdyti(s) sveikatos, lytiškumo bei rengimo šeimai temomis.

„LMS metinė veiklos programa „SLURŠ“ yra ypatinga, nes tai pirmas žingsnis siekiant kuo kokybiškesnių ir moksleivių bendruomenei pozityvesnių pokyčių Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programos integravime bendrojo ugdymo įstaigose“, – pabrėžia metinės veiklos programos koordinatorė Karolina Pralgauskytė.

Kviečiame sekti Lietuvos moksleivių sąjungos veiklą! Kitus mokslo metais žadame pasitikti su dar labiau moksleivių poreikius bei aktualijas atliepiančia metine veiklos programa.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?