„Rusija pasilieka teisę ginti savo nacionalinius interesus. Kreipiamės į savo tautiečius Lietuvoje. Nesiartinkite prie oro uostų, jūros uostų, tiltų, karinių bazių ir dalinių, televizijos centrų, kuro sandėlių, kitų karinių ar civilinių objektų, kurie gali būti panaudoti kariniams tikslams. Turėkite vandens ir maisto atsargų. Jei turite tokią galimybę – laikinai išvykite iš Lietuvos“, – toks pranešimas rusų kalba pastaruoju metu platinamas net keliuose socialiniuose tinkluose, taip pat Lietuvos rusakalbių grupėse „Facebook“ tinkle.
Siekiant imituoti, kad šios rekomendacijos oficialios, melagieną platinanti paskyra pavadinta „Rusijos prezidento naujienos“.
Apie karą nekalbėjo
Frazę apie tai, kad „Rusija pasilieka teisę ginti savo nacionalinius interesus“, spaudos konferencijos metu ištarė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.
Tačiau rekomendacijų Lietuvoje gyvenantiems Rusijos piliečiams kaip nors ruoštis invazijai ar kitiems kariniams veiksmams pateikta nebuvo.
„Kalbant apie atsakomąsias priemones, šiuo metu tarpžinybiniu formatu yra ruošiamos galimos priemonės.
Tiek Lietuvai, tiek Europos Sąjungai per jų diplomatines atstovybes Maskvoje buvo pasakyta, kad tokie jų veiksmai yra nepriimtini, kad padaryti žingsniai privalo būti pakeisti. Taip pat kad situacija turi būti grąžinta į teisėtą ir legitimų kursą.
Jeigu to nebus padaryta, tuomet, žinoma, – ir tai Maskvoje buvo pabrėžta visais lygiais – mūsų atsakomieji veiksmai bus neišvengiami“, – sakė M.Zacharova.
Ji pareiškė, kad atsakomieji veiksmai bus „ne diplomatinio, o praktinio lygmens“, tačiau apie jokius galimus karinius veiksmus užsiminta nebuvo.
Bando kelti paniką ir skaldyti
Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas ir mokslo darbuotojas Nerijus Maliukevičius tokių žinučių skleidimą pavadino siekiu „tikslingai kelti paniką ir skaldyti visuomenę“.
Panašiai žiniasklaidoje pasirodžiusias žinutes apie galimą rusų „kerštą“ įvertino ir kariuomenės atstovai.
Oficialioje Lietuvos kariuomenės paskyroje feisbuke išplatintas situaciją paaiškinantis pranešimas.
„Siekis įbauginti, sukelti sumaištį ir nepasitikėjimą savo valstybe – klasikinis propagandos tikslas, kuriam pasiekti pasitelkiamos informacinės operacijos. Kad ir šiuo atveju – įsigaliojo sankcijų Rusijai paketas, dėl kurio sutarė visos ES valstybės.
Jei konkrečiau, draudimas įsigaliojo daliai prekių, t. y. plienui ir juodiesiems metalams. Nesankcionuotos prekės ir keleiviai keliauja įprastai. Šioje vietoje melas ir vaizduotė suplakti su tiesos dalimi: rezultatą matome, tikslai aiškūs“, – rašoma pranešime.
Taip pat pabrėžiama, kad Rusijos veiksmus aktyviai stebi Lietuvos žvalgybos pareigūnai.
„Šiuo metu tiesioginės karinės grėsmės Lietuvai nėra. Informacinių ir kitokio pobūdžio provokacijų bei grasinimų sulaukiame nuolatos, tačiau nenumojame į tai ranka ir išliekame budrūs – tam ir treniruojamės“, – akcentuojama pranešime.
Ne prezidento reikalai
Platinamoje melagienoje pateikti teiginiai imituoja Rusijos prezidento administracijos neva platinamą įspėjimą, tačiau ši institucija Rusijoje tokių žinučių neplatina.
Administracijos puslapyje aprašomos šios institucijos kompetencijų ribos, kur nurodoma, kad administracija kontroliuoja ir tikrina federalinių įstatymų, dekretų, įsakymų ir prezidento nurodymų vykdymą ir teikia jam atitinkamas ataskaitas.
„Prezidento administracija užtikrina valstybės vadovo veiklą. Rengia įstatymų projektus, kuriuos prezidentas teikia Valstybės Dūmai“, – skelbiama veiklos apraše.
Rusijos ambasados Lietuvoje interneto puslapyje nėra skelbiama panašių rekomendacijų Rusijos piliečiams. Ambasados paskyroje Rusijoje teroristiniu laikomame socialiniame tinkle „Facebook“ nurodyta, kad ES atstovui Rusijoje pareikštas protestas dėl tranzito ribojimo. Tačiau apie galimas karines intervencijas neužsimenama.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle.