Irako valdžiai sustabdžius tiesioginius skrydžius į Minską, šį mėnesį jau nebeįmanoma nusipirkti anksčiau buvusių oro linijų „Iraqi Airways“ ir „Fly Bagdad“ skrydžių bei pigių kelionių paketų į Baltarusiją.
15min žurnalistai susisiekė su irakiečiu Muhammadu.
Šis vaikinas iš savo anketos, esančios „Facebook“ migrantų grupėse, už 200 JAV dolerių žmogui pardavinėja sienos kirtimus į Lenkiją, Lietuvą bei Latviją, kurie apibūdinami kaip saugūs.
Keliai į Minską
Jis teigia, kad dabartinėmis sąlygomis irakiečiams bus sunkiau, tačiau jie ras būdų patekti į Minską.
Jo žiniomis, dabar žmonės, norintys į Europos Sąjungą patekti per Baltarusiją, skrenda į Dubajų arba Turkiją, o iš ten į Minską.
Pavyzdžiui, rugpjūčio 13–18 dienomis kelionė Bagdadas–Minskas, Minskas–Bagdadas su persėdimu Stambule kainuoja 730 eurų.
Dauguma didžiausių Irako kelionių agentūrų nustojo pardavinėti kelionių paketus į Baltarusiją.
Tačiau iš kitų agentūrų juos vis dar įmanoma nusipirkti.
Šiuo metu kelionių pasiūlymai į Baltarusiją nežymiai brangesni, nei buvo prieš tai.
Pavyzdžiui, kelionių paketas, į kurį įskaičiuota kelionė iš Bagdado į Minską (jungiamasis skrydis Stambule), pakvietimas į šalį, draudimas, 7 dienų nakvynė trijų žvaigždučių viešbutyje kainuoja 900 dolerių.
Irakiečių pakvietimu į Baltarusiją pradėjo rūpintis ir migrantų nelegalių kelionių į Europą organizatoriai.
Ali Max yra nelegalių migrantų kelionėmis besiverčiantis verslas.
Jis organizuoja taksi paslaugas nuo Minsko iki Europos Sąjungos sienų, Lietuvos, Latvijos, Lenkijos sienų kirtimus bei užsiima migrantų pervežimu nuo šių valstybių iki Vokietijos.
„Telegram“ kanale, uždaroje migrantų grupėje, organizatorius praneša, jog nuo šiol Ali Max irakiečiams teiks ir vizos sutvarkymo paslaugas vykstant į Baltarusiją.
Pasakoja apie Baltarusijos pasieniečių smurtą
Irakietis Ameeras Alkhalidie – inžinierius, gyvenantis Bagdade.
Jis seniai svajoja apie Europą.
Vyras su šeima į ją po Naujųjų metų planuoja patekti per Baltarusiją, todėl akylai seka visas naujienas apie naująjį kelią į Europą.
Irakietis turi daug draugų, kurie jau išbandė naująjį kelią arba greitu metu ruošiasi išbandyti.
A.Alkhalidie draugas irakietis Ahmedas atkeliavo į Baltarusiją su dviem savo draugais.
Vaikinų planas buvo savarankiškai kirsti Lietuvos sieną ir vykti į Vakarų Europą.
Tačiau viskas įvyko ne pagal planą – kirtus Lietuvos sieną juos sustabdė ir apgręžė Lietuvos pareigūnai.
Trys vaikinai stovėjo niekieno žemėje.
Lietuvos pareigūnai neįleido jų į valstybės teritoriją, liepė prieglobsčio prašyti legaliame sienos kirtimo punkte arba ambasadoje.
Tačiau jie negalėjo grįžti į Baltarusiją, nes to jiems neleido Baltarusijos pareigūnai. Šie vaikinams grasino ginklais.
Ahmedas teigia, kad kai galiausiai grįžo į Baltarusijos teritoriją, jį šios šalies pareigūnai sumušė ir paleido.
Vaikinas su draugais, įsijungę GPS, visą dieną ėjo Lietuvos ir Baltarusijos pasieniu, visą šį laiką jie buvo stebimi Lietuvos pareigūnų.
Vėliau vaikinai išsikvietė vedlį vairuotoją, kuris už 300 dolerių juos nuvežė prie Latvijos sienos.
Ją trys vaikinai ir kirto. Šiuo metu jie yra Latvijos pabėgėlių stovykloje.
Ahmedas Latvijoje nesiskundžia, jo manymu, su juo elgiamasi gerai, stovyklos sąlygomis ir maistu vaikinas patenkintas.
Kalba apie protestus Baltarusijoje
Vedlys Muhammadas 15min žurnalistams pasakojo, jog Minske likusieji migrantai neturi ko prarasti, dalis jų ruošiasi Baltarusijos miestuose įsigyti palapines, neperšlampamus rūbus, nusipirkti daug maisto bei vandens ir važiuoti su vaikais gyventi ir protestuoti prie Lietuvos sienos.
„Jie planuoja pasistatyti palapines bei nufilmuoti vaizdo įrašus Raudonajam Kryžiui“, – pasakojo Muhammadas.
Taip jie esą norėtų atkreipti Europos Sąjungos dėmesį į, migrantų akimis, užsivėrusias Lietuvos sienas.
Jų protesto siekis – kad Lietuva atvertų sienas ir leistų tranzitu važiuoti prašyti prieglobsčio į Vokietiją.
Įstrigusiems migrantams veža maistą
Migrantų socialinių tinklų grupėse patarimai vykti į Lenkijos, Lietuvos ar Latvijos pasienį pasikeitė – dabar rekomenduojama pasiimti neperšlampamą apsiaustą, šiltus rūbus, daug maisto ir vandens, kai kurie rekomenduoja pasiimti ir miegmaišius.
Grupėse plintant vaizdo įrašams apie įstrigusius prie sienos žmones atsirado keletas jaunų irakiečių vaikinų, kurie studijuoja Minske ir naktimis atveža prie sienos migrantams maisto ir vandens, „Facebook“ migrantų grupėse jie vadinami herojais
A.Alkhalidie žiniomis, jie tai daro nemokamai.
Taip pat migrantų grupėse plinta ne vienas Baltarusijoje gyvenančio irakiečio skelbimas atsiliepti žmones, kurie įstrigę Lenkijos, Lietuvos bei Latvijos pasieniuose.
Šiuose skelbimuose taip pat ieškoma ir žmonių, norinčių prisidėti pagalba – paaukoti maisto, drabužių, palapinių, miegmaišių nelaimėliams.
15min žurnalistai „Facebook“ migrantų grupėse rado ir skelbimų tiekti maistą, vandenį bei trūkstamus daiktus žmonėms prie sienos už pinigus.
Pigiausias kelias į Europą
A.Alkhalidie mano, jog dabartinės aplinkybės nesustabdys migrantų kelio į Europą per Baltarusiją.
„Baltarusija tapo vartais į Europą. Ji pakeitė Graikiją. Dabar čia dirba daugybė kontrabandininkų. Šio kelio neįmanoma sustabdyti, jis yra mažiau brangus ir mažiau rizikingas.
Per Graikiją kelias eina per jūrą, jis yra pavojingas migrantams, daug kas nuskęsta Egėjo jūroje, be to, Serbijos siena yra labai sunki!“ – pasakojo irakietis.
Baltarusija tapo vartais į Europą. Ji pakeitė Graikiją. Dabar čia dirba daugybė kontrabandininkų.
Dabar, pasidarius sunkiau patekti į Lietuvos teritoriją, vis daugiau žmonių renkasi Lenkijos bei Latvijos valstybių sienas, kurios anksčiau buvo mažiau populiarios.
Latvijos sieną migrantai apibūdina kaip nesudėtingą, tai įrodo ir pastaruoju metu išaugęs taksi paslaugų poreikis iš Latvijos į Vokietiją bei plintantys vaizdo įrašai, kaip migrantai sėkmingai važiuoja nelegaliais taksi Latvijos teritorijoje.
Kirtę Latvijos sieną migrantai dažniausiai važiuoja nelegaliais taksi į Vakarų Europą.
Populiariausia kryptis išlieka Vokietija, rečiau jie patraukia į Estiją.
Ahmedo žiniomis, maža dalis jų keltais vyksta į Suomiją bei Švediją.
Lenkijos sieną migrantai apibūdina kaip daug sunkesnę, socialiniuose tinkluose vyrauja nuomonė jos nesirinkti dėl stiprios sienos apsaugos bei griežtų pareigūnų.
Lietuvos populiarumas sumažėjo
15min žurnalistams vedlys Muhammadas bei keletas Irake esančių irakiečių teigė, jog „laimingų“ istorijų vykstant per Lietuvą vis dar yra, tačiau jų girdi daug mažiau nei anksčiau.
Prie to galėjo prisidėti pasikeitusios sąlygos irakiečiams patekti į Baltarusiją bei socialiniuose tinkluose plintanti nuomonė, jog siena su Lietuva tapo nebeįveikiama.
Socialinio tinklo „Facebook“ viešose ir uždarose grupėse, „Telegram“ bei „Whatsapp“ susirašinėjimo programėlėse susidomėjimas Lietuva gerokai sumažėjo, bet neišnyko.
Migrantai vis dar ieško vedlių bei taksistų Lietuvoje, teiraujasi apie keliavimo per Lietuvą ypatumus, prašo patarimų.
Irakietis žurnalistas, gyvenantis Vokietijoje, patvirtino, jog čia girdi sėkmingas kelio per Lietuvą istorijas.
15min žurnalistams apsimetus irakiečiu, esančiu Minske, buvo gauti patarimai, jog kirtus Lietuvos sieną vienas saugiausių ir greičiausių būdų pasitraukti iš pasienio teritorijos yra susirasti vilkiką, stovintį aikštelėje, ir vairuotojui nematant pasislėpti jo priekaboje.
„Migrantai naudoja viską, kas įmanoma, vilkikus, mašinas, traukinius“, – pasakojo Ahmedas.
Kontrabandininkai keičia taktiką
Šiuo metu su kontrabandininkais keliaujančių žmonių vaizdo įrašai, tiesioginės transliacijos iš kelionės bei saugūs kirtimo punktai vis rečiau viešinami internete.
Viskas, anot migrantų, dėl to, kad viešinimas labai pakenkė kitiems į Europą patekti norintiems žmonėms, saugūs taškai greitai paplito, juos sužinojo ir teisėsauga.
Todėl dabar grupę paėmęs kontrabandininkas, norėdamas išsaugoti taškus nežinomus, pasiima vykstančiųjų telefonus.
15min žurnalistai susisiekė su vienu iš nelegalios migrantų kelionių iš Baltarusijos į Vokietiją organizatoriumi Ali Max.
Pasak jo, jam dirba ne tik arabai, ukrainiečiai, lenkai, bet ir lietuvių vairuotojai.
Šis migrantų verslas reklamuojasi migrantų grupėse „Facebook“ bei „Telegram“ kanale.
Ali vairuotojai bei vedliai Baltarusijoje nufilmuoja vaizdo įrašus, kaip migrantai kerta Lietuvos, Lenkijos bei Latvijos sienas.
Paketo – taksi iš Minsko iki sienos, saugaus taško parodymas bei taksi paslaugos iki Vokietijos kaina 6 tūkst. eurų žmogui, važiuojant 6 asmenims automobiliu.
Sustabdžius tiesioginius skrydžius į Minską bei Lietuvai pradėjus atstūminėti migrantus šis verslas pradėjo veikti tik uždaroje „Telegram“ grupėje.
Ali dabar skelbia tik minimalų kiekį informacijos, prašydamas migrantų suprasti, jog kuo slapčiau viskas vyks, tuo saugiau jie esą galės pasiekti Vakarų Europą.