2024 11 13

Mitingui prieš „Nemuno aušrą“ – kontrprotestas: kviečia rinktis „patylėti“ apie konservatorius

Savivaldybei išdavus leidimą ketvirtadienį vyksiančiam protestui „Dešimt tylos minučių“ prieš Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušros“ dalyvavimą būsimoje valdančiojoje koalicijoje, socialiniuose tinkluose ėmė plisti ir alternatyvus kvietimas tyliam protestui prieš esą nueinančių valdančiųjų sprendimus. Savivaldybė tvirtina, kad šis renginys nėra suderintas ir pareigūnai stebės galimas provokacijas bei žada imtis veiksmų.
Pirmieji Seimo rūmai
Pirmieji Seimo rūmai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kvietimu su nukopijuotu pirminio renginio pavadinimu dalijosi kai kurie esami ir buvę politikai, tarp jų – buvęs vidaus reikalų ministras ir buvęs „darbietis“, už prekybą poveikiu nuteistas Gintaras Furmanavičius, Tautos ir teisingumo sąjungos atstovas Tomas Baranauskas, žurnalistė Rūta Janutienė ir kiti.

Skelbime kviečiama patylėti „apie tai, kaip valstybės pinigais sukurtas milijoninis Austėjos ir Gabrieliaus Landsbergių verslas“, taip pat minima buvusio konservatorių lyderio šeimos vilos Graikijoje istorija, buvusios konservatorių ministrės Monikos Navickienės vyro ryšiai su „Foxpay“ teisėsaugos tyrimu ir kiti pastaruoju metu skambėję kaltinimai valdantiesiems.

Tikrąjį protestą „10 tylos minučių“ Vilniuje, taip pat ir Kaune organizuoja teisininkas, rašytojas Justinas Žilinskas bei keli kiti aktyvistai.

J.Žilinskas 15min sakė, kad organizatoriai yra priėmę sprendimą iki renginio nieko nekomentuoti, taip pat – ir galimų provokacijų.

Vilniaus savivaldybė jo ir bendraminčių renginiui yra išdavusi leidimą, Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo nuo 17 iki 19 val. leista susirinkti iki 5 tūkst. žmonių – organizatoriai jų tikisi kiek mažiau.

Savivaldybė žada reaguoti

Vilniaus savivaldybė 15min informavo iki šiol gavusi tik vieną prašymą būtent pirminiam renginiui ketvirtadienio vakare prie Seimo, jo tema – protestas prieš partijos „Nemuno aušra“ įtraukimą į valdančiąją koaliciją.

„Socialiniuose tinkluose matėme įrašą, kuriuo galimai kviečiama į kitą protestą, tačiau kitų prašymų ketvirtadienį rengti protestus toje pačioje ar kitose miesto vietose negauta. Jei būtų surengtas nesankcionuotas susirinkimas, veiksmų imtųsi viešąją tvarką renginių metu prižiūrintys policijos pareigūnai“, – įspėjo savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas.

Protestas prieš „Nemuno aušrą“ rengiamas pirmąją naujojo Seimo posėdžio dieną, šios iniciatyvos organizatoriai ėmėsi Lietuvos socialdemokratų partijai, „Nemuno aušrai“ ir Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ patvirtinus susitarimus dirbti valdančiojoje daugumoje.

Pirmadienį susitarimą dėl koalicijos pasirašė partijų lyderiai.

Socialdemokratų sprendimas kviesti į koaliciją „Nemuno aušrą“ sulaukė taip pat ir tarptautinės kritikos dėl R.Žemaitaičio antisemitinių pasisakymų: Konstitucinis Teismas dėl viešų pareiškimų apie žydus ir Izraelį R.Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją, jis ir šiuo metu yra teisiamas dėl neapykantos kurstymo prieš žydų tautą.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis

„Mes renkamės, norėdami parodyti, kad yra žmonių, kurie mano, jog politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai. Viena iš jų – nulinė tolerancija antisemitizmui“, – teigiama kvietime į mitingą feisbuke.

„Susirinkę mes tylos minutėmis pagerbsime vertybes, kurias formuojama koalicija pasiruošusi paminti: politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją, kadaise sunaikintų Lietuvos piliečių žydų atminimą, dalintų pažadų ir pareiškimų patikimumą“, – rašoma kvietime.

R.Žemaitaičio reakcija – pareigūnų akiratyje

R. Žemaitaitis savaitgalį pareiškė, kad organizuojamas protestas prie Seimo prieš jo partiją valdžioje yra bandymas daryti valstybėje perversmą, o atsakydamas į protestą pakvietė šalininkus ketvirtadienį pavakare susitikti prie Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko konservatoriaus Vytauto Landsbergio namų su žvakelėmis.

Nors vėliau politikas šį „kvietimą“ atšaukė ir tikino pajuokavęs, teisėsauga pradėjo dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę.

Politikas iki šiol atmeta kaltinimus antisemitizmu, sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai