Liežuvis neapsiverstų sakyti, kad ergonominius reikalavimus atitinkantys krepšiai ant mažųjų nugaros jiems nekenkia. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja akciją „Draugiška kuprinė“, kurios metu vaikai galės pasverti savo krepšius.
Lietuvoje − sunkios kuprinės problema
Antrus metus vykdoma akcija siekia atkreipti tėvų ir mokytojų dėmesį į nešiojamos kuprinės svorį. Statistiniai duomenys rodo, kad pirmą vietą tarp moksleivių sveikatos problemų užima netaisyklinga laikysena, stuburo iškrypimai.
Netaisyklingas kuprinės nešiojimas ir per didelis jos svoris turi didelę įtaką formuojantis blogai laikysenai. Intensyviausiame augimo periode − vaikystėje ir paauglystėje lengviausiai susiformuoja bloga laikysena, iškrypsta stuburas.
Akcija „Draugiška kuprinė“ šiemet vyks rugsėjo 24−27 dienomis. Pernai ši akcija sulaukė daug dėmesio, nes tėvai supranta, kad didelis knygų, sąsiuvinių ir nereikalingai nešiojamų smulkmenų kiekis tik apsunkina vaiko nešiojamą kuprinę.
„Mokyklos labai stengiasi, kad vaikams būtų geriau. Kai kuriose mokyklose pradinukai gali savo daiktus palikti mokykloje, yra užrakinamos spintelės, kur vaikai gali laikyti nereikalingus daiktus. Mes norime atkreipti vaikų, tėvų, mokyklų vadovų, mokytojų, leidėjų dėmesį į šią problemą ir stengtis, kad mūsų vaikų laikysena būtų gera“, − kalbėjo Visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo priežiūros specialistė Viktorija Šadiul.
Žmogaus laikysena kinta visą gyvenimą. Tačiau įpročiai susiformuoja jauname amžiuje. Vadinasi, kaip vaikas išmoks sėdėti, kalbėti, nešioti ir laikyti savo daiktus vaikystėje, taip jis elgsis ir užaugęs. Netaisyklingas kuprinės nešiojimas ir per didelis jos svoris turi didelę įtaką formuojantis blogai laikysenai. Intensyviausiame augimo periode − vaikystėje ir paauglystėje lengviausiai susiformuoja bloga laikysena, iškrypsta stuburas.
Pasaulio Sveikatos Organizacija rekomenduoja, kad kuprinės svoris sudarytų ne daugiau 10−15 proc. kūno svorio, geriausia − iki 10 proc. kūno masės. V.Šadiul rekomenduoja, kad tuščia pradinuko kuprinė nesvertų daugiau 700 g., vyresniųjų klasių mokinio − ne daugiau 1 000 g. Nors ir vaikui, ir tėvams norisi kuo gražesnės kuprinės, nereikia pamiršti, kad gražiausia puošmena vaikui − taisyklinga laikysena.
Sprendimas − kuo daugiau daiktų palikti mokykloje
Dar vangiai svarstoma įdėja kuo daugiau vaikui reikalingų daiktų palikti mokyklose, o ne tampytis juos kiekvieną dieną pirmyn ir atgal kartu su savimi. Išeitis mokykloms − pirkti po du vadovėlių komplektus: vienas jų būtų mokykloje, kitas − namuose.
„Leidyklos taip pat galėtų leisti knygas keliais tomais, o ne po vieną, bet storą. Mažesnės, lengvesnės knygos tikrai palengvintų mokinio kuprinę. Pati kuprinė taip pat turėtų būti su plačiomis petnešomis, kurios būtų paminkštintos, reikia žiūrėti, kiek ta kuprinė sveria tuščia, nes yra tokių, kurios be nieko jau turi didelį svorį“,− pasakojo V.Šadiul.
Visuomenės sveikatos biuras pateikia kelis naudingus patarimus apie kuprines:
- Kuprinės dydis turi būti pritaikytas vaiko ūgiui;
- Diržai turi būti uždėti ant abiejų pečių;
- Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens;
- Sunkiausius daiktus vertėtų dėti į kuprinės dalį arčiausiai nugaros;
- Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų;
- Kasdien kartu su vaiku peržiūrėkite kuprinės turinį ir sudėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
Esant taisyklingai laikysenai, kiekvieno žmogaus vidaus organai veikia geriau. Nereikia pamiršti ir to, kaip žmogus atrodo aplinkiniams − susikūprinęs, susigūžęs žmogus neatrodo taip gražiai kaip tiesios ir savimi pasitikinčios laikysenos žmogus.
Reikia stengtis vaikui suteikti ne tik gerą ir patogią kuprinę, bet ir puikią darbo vietą namuose ir mokykloje. Pastaroji įstaiga 12 metų bus vaiko antrieji namai, tad tėvai turėtų nepatingėti užmesti akį ir į klases, kuriose jo atžalai teks praleisti daug valandų per dieną.