„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Albinas Ežerskis: Apie profesionalius gąsdintojus ir ūkininko Petro baimę

Petras ūkininkauja. Kalba nedaug, bet daug dirba. Tikras žemaitis. Pažįstu jį jau gal keliolika metų. Nesame draugai, bet susitikę vis pasikalbam – apie ūkį ir bites.
Albinas Ežerskis
Albinas Ežerskis / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Dalį žemės Petras turi savo, dalį – nuomoja iš valstybės. Pagal ilgalaikę sutartį.

Skambina man Petras. Keista, nes įprastai man telefonu neskambina. Suprantu, kad kažkas blogai, o iš Petro balso suprantu – išsigandęs, susinervinęs, piktas. Petras toks nebūna.

„Sakyk, Petrai, tiesiai: kas nutiko?“, – klausiu.

„Žemę nori atimt. Tą. Valstybinę“, – paaiškina Petras.

Pasirodo, važiavo per kaimus kažkokie veikėjai ir aiškino žmonėms, kad dabar nauja tvarka – atims iš jų nuomojamą valstybinę žemę. Petras ne juokais išsigando: „Tai kaip dabar su mano bulvėm bus?!“.

Žinau, kad Petrą išgąsdinti sunku. Žinau, kad Petras beveik niekuo netiki – tik savimi ir dar kartais manimi. Nuraminau Petrą: niekas iš tavęs žemės neatims.

O reikalas štai koks: nuosavybės teisės atkuriamos į žemės ūkio paskirties valstybinės žemės sklypus, kuriuose dirba ūkininkai pagal ilgalaikes valstybinės žemės nuomos sutartis. Bet labai nerimauti ūkininkams nėra dėl ko: net ir atkūrus nuosavybės teises į valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus, tokių žemės sklypų nuomos ilgalaikės sutartys su ūkininkais nenutrūksta.

Trumpiau tariant, sutartį perima naujasis žemės savininkas, o ūkininkas ir toliau gali naudotis žeme, kaip numatyta ilgalaikėje valstybinės žemės nuomos sutartyje. Tik žemės nuomos mokesčius jau reiktų mokėti ne valstybei, o naujajam žemės sklypo savininkui.

„Ar aišku, Petrai? Vietoj valstybės savininku tapus asmeniui, kuriam buvo atkurtos nuosavybės teisės, visi sutartiniai santykiai ir visi įsipareigojimai pereina naujajam sklypo savininkui ir tau – sklypo nuomotojui. Jei taip nutiktų, neužmiršk laikytis visų sąlygų ir įsipareigojimų, kurie yra dabar numatyti ilgalaikėje valstybinės žemės nuomos sutartyje“, – aiškinu Petrui.

„Tai žemės neatims? Nėra jokių „bet“?“, – vis dar klausia Petras.

„Vienas „bet“ yra. Naujasis žemės savininkas neturi teisės reikalauti iš tavęs, Petrai, didesnio nuomos mokesčio nei buvo numatyta ilgalaikėje valstybinės žemės nuomos sutartyje. Kiek mokėjai valstybei, tiek ir mokėk naujajam žemės savininkui. Žinoma, gali mokėti daugiau, jei nori. Bet juk tu nesi kvailas, Petrai, ar ne?“, – galutinai nuraminu Petrą.

O pats kreipiuosi į visus politikuojančiuosius, „žinovus“ ir kitus profesionalius Lietuvos „gelbėtojus“: nebegąsdinkit kaimo žmonių. Turėkit sąžinės. Žmonėms žemę dirbti reikia.

Albinas Ežerskis yra žemės ūkio viceministras

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų