Pastarųjų kelerių metų statistika atskleidžia tendenciją, kad iš miesto šurmulio ir ankštų daugiabučių į kaimą nori pabėgti ir miestiečiai, čia jie pradeda kurti svajonių namus vietovėse, kur jaučia ramybę ir gamtos skleidžiamą jaukumą.
Tokia miestiečių „migracijos“ į kaimus tendencija stebima ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse, kur tėvai dirba miestuose, didelėse įmonėse, bet su šeima gyvena aplinkiniuose miesteliuose ar priemiesčiuose, esančiuose toliau nuo miesto šurmulio.
Alytaus rajono gyvenvietės, tokios, kaip Miklusėnai, Daugai, Pivašiūnai, Miroslavas – idealios vietos auginti vaikus, leisti juos į darželius ar mokyklas, visai šeimai ilsėtis ar mėgautis mažos vietinės bendruomenės privalumais. Yra naujakurių, kurie šiose vietose randa darbo arba sukuria savo verslą, kiti sėkmingai važinėja į darbą didesniuose miestuose.
COVID-19 pandemijos metu ypač pajutome, kokią paklausą turi visos Lietuvos ir kartu Alytaus rajono sodybos, kolektyvinių sodų nameliai ar žemės sklypai. Viskas buvo išpirkta ne tik aplink Alytų, bet ir nuošaliau esančiose vietovėse. Nemažai šeimų įsikuria buvusiose tėvų ar senelių valdose, jas sutvarko ir modernizuoja. Vis dėlto, jaunų šeimų įsikūrimas kaimuose ir miesteliuose nėra paprastas dalykas. Per 3 metus daugiau kaip 60 jaunų šeimų pasinaudojo finansine paskata įsigyti pirmąjį būstą, naujų namų statyboms išduota per 300 leidimų.
Be statybos leidimų, asfaltuotų kelių, atnaujintų švietimo, kultūros, sveikatos priežiūros įstaigų, žmonės nori ir turiningo laisvalaikio, pramogų ar net ... fontanų.
Štai, Butrimonyse įrengtas unikalus fontanas tapo ne tik gyventojų, bet ir svečių iš visos Lietuvos traukos vieta. Miestelio aikštė atgijo, aplinkui pradėjo kurtis smulkaus ir vidutinio verslo įmonės, suaktyvėjo amatininkai, menininkai.
Kultūrinį polėkį iliustruoja ir skaičiai – per sezoną surengta daugiau nei 200 koncertų, edukacinių renginių, parodų, dailės plenerų bei kitų renginių, kuriuos remia rajono savivaldybė.
Vis dėlto vien tik pramogų neužtenka, todėl svarbiausias savivaldybės tikslas – skatinti verslą, remti įvairias vietos iniciatyvas, sudaryti sąlygas kurtis naujoms įmonėms. Pastaraisiais metais Alytaus rajone sukurta nemažai naujų darbo vietų.
Statistikos departamento duomenimis, Alytaus rajono savivaldybė yra tarp lyderių pagal naujų įmonių kūrimąsi: 2019 m. pradžioje buvo įregistruoti 1078 ūkio subjektai, 2022 m. – 1283. Didžiausioje rajono įmonėje „Vita Baltic International“, dirba daugiau kaip 200 žmonių. Į Alytaus rajoną persikėlė bendrovės „Dvaro mėsa“, „ALTreklama“.
Savivaldybė, skatindama gyventojų verslumą ir pažangių technologijų diegimą, 2021 m. rajono verslininkams paskirstė beveik 90 tūkst. eurų paramos.
Verslumo skatinimas tiesiogiai atliepia sėslumui. Tikrai norime, kad Alytaus rajono gyventojai jaustųsi rajono šeimininkais. Tuomet rudenį galėsime skaičiuoti ne tik viščiukus, bet ir naujus mokyklų suolus.