Algis Strelčiūnas: Kodėl taip sunku sutvarkyti betvarkę?

Ką tik atšventėme gražiausią gamtos atbudimo šventę – šv. Velykas, priminusias visiems atsinaujinimo prasmę gamtai ir žmogui. Be abejo, visiems norėtųsi, kad tokia pakili nuotaika vyrautų aplink nuolat, kad jos nedrumstų akivaizdžios negerovės.
Algis Strelčiūnas
Algis Strelčiūnas / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Labai to norėčiau ir aš, bet privalau atkreipti dėmesį į visiems labai aktualų ir neišspręstą dalyką – atliekų tvarkymo bendrovės „Ecoservice“ aikštelėje, esančioje Gariūnų g. 71, netvarką.

Ši didžiausia atliekų tvarkymo bendrovė Lietuvoje sukaupė labai daug atliekų – jų kiekis po atviru dangumi prilygsta kelių aukštų namui. O šalia tų atliekų – daugybė paukščių, tampančių ir nešiojančių įvairias šiukšles, mėtančių  jas už aikštelės ribų ir keliančių didžiausią triukšmą. Kaip tvirtina  gyvosios gamtos žinovai, šių paukščių nedomina popieriaus atliekos, o tik maisto likučiai...

Ši didžiausia atliekų tvarkymo bendrovė Lietuvoje sukaupė labai daug atliekų – jų kiekis po atviru dangumi prilygsta kelių aukštų namui.

Taigi, kodėl jie čia būriuojasi, kodėl pamėgo šią vietą? Daugeliui kyla klausimas – gal šioje teritorijoje yra laidojamos maisto atliekos? Tai jau būtų nedovanotinas aplaidumas – aplinkoje paskleistos tokios atliekos didina įvairių ligų ir epidemijų kilimo tikimybę.

Kalbu ir rašau apie tai jau ne pirmą kartą, tačiau situacija nesikeičia. Štai ir dabar, atšilus orams, nusprendžiau pasidomėti, galbūt yra pokyčių į gerąją pusę. Nuvykęs nusivyliau – kaip ir pernai pajutau nuo šiukšlių kalno sklindantį nemalonų kvapą. Kaip tik dėl to daug kartų man skundėsi Lazdynų rajono gyventojai, tuo įsitikinau ir aš pats.

Arvydo Riboko nuotr./„Ecoservice“ atliekų aikštelė
Arvydo Riboko nuotr./„Ecoservice“ atliekų aikštelė

Tai akivaizdi oro tarša, galimas poveikis žmonių sveikatai ir atliekų, tinkamų perdirbti, sandėliavimo tvarkos pažeidimas.

Pagal galiojančius Lietuvos ir Europos Sąjungos teisės aktus pagrindinis reikalavimas sąvartynams, kompostavimo aikštelėmis, rūšiavimo ir utilizavimo centrams – atliekas laikyti taip, kad jos nekeltų neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai.

Ne vieną kartą Lazdynų bendruomenės ir darbuotojų, dirbančių Gariūnuose, prašymu, raštu kreipiausi į Aplinkos ministeriją ir jai pavaldžias įstaigas dėl nemalonių kvapų, sklindančių iš minėtos stambiagabaričių atliekų aikštelės, tačiau dažniausiai gaudavau tik formalius atsakymus, kad atlikus patikrinimą, pažeidimų nustatyta nebuvo.

Vienintelį kartą buvau informuotas, kad atliekas tvarkanti bendrovė buvo įpareigota modernizuoti atliekų tvarkymo technologinius procesus ir sumažinti poveikį aplinkai. Rezultatas – paaukštinta atliekų aikštelės tvora ir užtiesta žaliu tinklu. Bet juk tai tik kosmetinis patvarkymas, o ne technologinių procesų modernizacija.

Valstybinė  Aplinkos apsaugos agentūra  praėjusių metų rugsėjo mėnesį  Lazdynų bendruomenę ir mane informavo, kad minimoje aikštelėje iki šių metų pradžios pagamintos produkcijos sandėlio šonas bus uždengtas brezentu, o atviroje aikštelėje saugomos atliekos bus taip pat uždengtos. Gyventojai to laukė, bet iki šiol tai nepadaryta ir nesiteikiama informuoti, kada minėti darbai bus atlikti. 

Arvydo Riboko nuotr./„Ecoservice“ atliekų aikštelė
Arvydo Riboko nuotr./„Ecoservice“ atliekų aikštelė

Jei taip aplaidžiai dirba ir su savo užduotimis nesusitvarko atliekų tvarkymo bendrovė „Ecoservice”, o šį procesą taip nereikliai kontroliuoja Aplinkos ministerija, pagalvokime, kas gi mūsų laukia jei, kaip planuojama, Vilniuje bus pastatyta kogeneracinė elektrinė?! 

Ką veikia Vilniaus miesto savivaldybė, kuri turi tai kontroliuoti ir bausti pažeidėjus? Kodėl nemato šios akivaizdžios betvarkės?

Trumpai paaiškinu, kokia tai elektrinė ir kuo ji ypatinga. Kogeneracinė  elektrinė, tai tokia elektrinė, kurioje  bus deginamas ne tik biokuras, bet ir atliekos. Atliekų degimo produktai, kurių tikslios sudėties niekas nežino, sklis į aplinką ir neabejotinai turės nepageidaujamą poveikį žmonių sveikatai. Dabar apie tai mažai kalbama, o reikėtų, nes vėliau gali tekti tik gailėtis...

Esu pasipiktinęs Aplinkos ministerijos neveiksnumu sprendžiant šį klausimą ir nepateisinu atsakomybės dėl sprendimo priėmimo perkėlimo Aplinkos apsaugos agentūrai, Regioniniam aplinkos apsaugos departamentui ar Valstybinei aplinkos apsaugos tarnybai.

Biurokratinis  požiūris į gyventojams aktualią problemą pagrįstai juos piktina ir verčia nusivilti mūsų valdžios institucijomis. Norisi paklausti, ką veikia Vilniaus miesto savivaldybė, kuri turi tai kontroliuoti ir bausti pažeidėjus? Kodėl nemato šios akivaizdžios betvarkės?

Tai nieko gero nežadanti situacija, nes galimai gresia ne tik  baudos Lietuvai už Europos Sąjungos direktyvose įtvirtintų nuostatų atliekų tvarkymo srityje nevykdymą, bet ir kyla pavojus žmonių sveikatai bei grėsmė Vilniui būti užterštam virusologine, bakteriologine, chemine tarša. 

Juk vyraujantys vėjai yra kaip tik miesto link, kur  gyvena mažiausiai infekcijoms atsparios  gyventojų grupės – vaikai ir senyvo amžiaus asmenys. Negalvojant apie tai dabar, neišvengiamai reikės galvoti apie biudžeto didinimą sveikatos apsaugai, nes  ligų pradžia yra aplinkoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų