Ponas Paksas ir laidoje, ir vėliau žiniasklaidoje, teigė, kad sąsajos tarp jo atstovaujamos frakcijos ir Lietuvos prezidentę juodinančių knygų dalinimo nėra. Tačiau faktai sako ką kita.
EP Apsaugos skyrius nustatė, kad EP kameros užfiksavo, kaip į anglų kalbą išverstas knygas „Red Dalia“ gruodžio 10 d. į EP narių dėžutes sudėliojo radikalios euroskeptikų frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ (EFDD), kurioje dirba ir R.Paksas, sekretoriato darbuotojas kartu su jo pakviestais Rusijos piliečiu ir Maskvoje gimusiu Lenkijos piliečiu bei ketvirtu, nenustatytu, asmeniu.
Manau, daugelis jautė, kad ponas Paksas tiesioginiame eteryje nenorėjo tiesiai šviesiai atsakyti į mano ir radijo laidos vedėjo užduodamus klausimus. Vietoj aiškių atsakymų, visi girdėjome ne tik svarstymus apie mėnulio fazes, pasiūlymus pažiūrėti į dangų, raginimus atsipeikėti. R.Paksas visiems girdint pateikė ir mano psichinės būsenos vertinimą – neva susipykau su protu. Kalbėjo ir apie pogimdyvines nuotaikas. Vėliau jau raštu mane išvadino „menkysta“, faktais paremtus mano teiginius vadino melu bei rašė, kad aš esu šios „akcijos“ „šešėlinis organizatorius“.
Lietuvos interesų apsauga ir siekis nustatyti tiesą neteisėtoje knygų platinimo Europos Parlamente istorijoje turėtų skatinti R.Paksą imtis iniciatyvos ir tinkamai įvertinti jo atstovaujamos frakcijos sekretoriato darbuotojo veiksmus.
Vis dėlto netikėčiausia man R.Pakso reakcija į dėstomus faktus buvo radijo eteryje nuskambėjęs siūlymas pagalvoti apie savo šeimą ir savo vaikus. Šį pono Pakso teiginį vertinu kaip netiesioginį grasinimą, kuris man primena tam tikroje subkultūroje naudojamą psichinės prievartos formą. Vakar R.Paksas nuo pastarųjų teiginių pabandė atsiriboti, neva tai „įžūlus melas“. Man atrodo, dauguma girdėjusiųjų laidą tą siūlymą prisimena. Yra ir laidos įrašas, kuris viešai prieinamas LRT tinklalapyje.
Vakarykščiame pareiškime R.Paksas jau net nepaminėjo savo frakcijos, o tik EP esančius „tvarkiečius“, save ir savo partiją. Kamerų įrašai aiškiai parodė, kad daugiau kaip 750 knygų išplatino ne kas kitas, o EFDD frakcijos darbuotojas kartu su jo pakviestais žmonėmis. Šio fakto nuginčyti neįmanoma.
Tiesa, ponas Paksas neneigia, jog visas šis knygų dalinimas skirtas pakenkti Lietuvai. Kitą dieną po pasirodymo Lietuvos radijo tiesioginiame eteryje, jis viename iš savo raštų pasisakė – „akcijos, nukreiptos prieš Lietuvą“. Ar dabar pozicija keičiasi? Ar R.Paksui neįdomu, kas jo frakcijoje dirba prieš Lietuvą?
Iš esmės juodosiomis technologijomis kvepiantis veiksmas, nukreiptas prieš stiprią poziciją Rusijos atžvilgiu turinčią Lietuvos prezidentę, buvo nagrinėjamas ir EP pirmininko M.Schulzo biure. EP vadovas lauks EFDD frakcijos sprendimo dėl drausminių priemonių šios frakcijos darbuotojui. M.Schulzo biuras informavo, kad neįgaliotiems asmenims platinti medžiagą Europos Parlamente yra EP taisyklių pažeidimas.
Dar kartą pabrėžiu, kad nesu prieš vienokių ar kitokių nuomonių skelbimą. Tačiau tai turi būti daromai viešai, o ne pažeidžiant Europos Sąjungos institucijos reikalavimus, kaip buvo šiuo atveju. Ne man vienam nerimą kelia tai, kad knygų dalinimo akcijoje kartu dalyvavo ir du Rusijoje gimę asmenys, kurie nėra EP darbuotojai.
Manau, kad Lietuvos interesų apsauga ir siekis nustatyti tiesą neteisėtoje knygų platinimo Europos Parlamente istorijoje turėtų skatinti R.Paksą imtis iniciatyvos ir tinkamai įvertinti jo atstovaujamos frakcijos sekretoriato darbuotojo veiksmus.
Nebijau atsakomybės už savo žodžius, nes jie paremti faktais ir iš EP Apsaugos skyriaus patvirtintais vaizdo kamerų įrašais. Jeigu tai padėtų nustatyti tiesą, esu pasiruošęs atsisakyti ir Europos Parlamento nario imuniteto. Tą nuolat raginu padaryti ir kitus politikus, kurių veikla yra tiriama Lietuvos teismuose. Visada buvau ir esu suinteresuotas atvirai bendradarbiauti su institucijomis ir pasiekti, kad Lietuva Europos Parlamente išvengtų dar vieno teisinio nihilizmo šešėlio.
Antanas Guoga yra Europos Parlamento narys, ALDE frakcija