Išvis blogiausia yra tai, kad tas pesimizmas yra kur kas garsiau skelbiamas, nei šviesūs mūsų lietuviško gyvenimo atspalviai, nors tokių turime tikrai daugiau nei 50. Visas spektras šviesos gyvuoja Lietuvoje. Tik riekia nusivalyti rūką nuo akių ir, pažadu, tikrai tai pamatysime.
Korupcija. Rauname ją lauk
Jei bet kurio atsitiktinio žmogaus gatvėje paklausime, kas jums labiausiai nepatinka mūsų valstybėje, dažnas atsakymas bus: visi – vagys. Tikrai, korupcija ir nebaudžiamumas už tai yra verti absoliučios netolerancijos. Tai, kad korupcija mus visus „užknisa juodai“, duoda vaisių. Kuo toliau, tuo labiau esame nepakantūs ne tik aukščiausių politinių sluoksnių korupcijai, bet ir tai smulkiai niekingai korupcijai, kurią matome arčiausiai mūsų. Ir čia ryškėja tokia šviesa tunelio gale, kokia gali būti tik geriausioje valstybėje pasaulyje.
Nekalbėsiu čia apie korumpuotus politikus. Jau daug apie juos pasakyta. Lieka tik teisėsaugai privesti bylas iki galo ir bausti kaltuosius taip, kad kitiems atšoktų noras panašiai elgtis. O jūs visi, tai yra rinkėjai, juos jau nubaudėte. Neabejoju, griežtai bausite ir ateityje.
Rasa Kazėnienė. Ji nėra tiesiog viena moteris viešai prakalbusi apie blogybes jos įstaigoje. Ji yra simbolis tos šviesos, kuri Lietuvoje auga sulig kiekviena diena.
Aš labiau norėčiau čia kalbėti apie tą įstaigose ir įstaigėlėse įsišaknijusią korupciją, kuri kone kiekvienam matoma ar iš aplinkinių kalbų žinoma. Čia turim nukelti kepurę prieš žiniasklaidą. Jų darbas atskleidžiant įvairiausias valstybės melžimo schemeles yra neįkainojamas. Lietuvos piliečiai pasitiki žiniasklaida. Yra išimčių, bet tendencija – labai ir labai teigiama. Ketvirtoji valdžia įgauna vis daugiau galių ir tai jai suteikia įrankius rauti blogybes iš mūsų visuomenės be pasigailėjimo. Šviesu? Man – taip.
Rasa Kazėnienė. Ji nėra tiesiog viena moteris viešai prakalbusi apie blogybes jos įstaigoje. Ji yra simbolis tos šviesos, kuri Lietuvoje auga sulig kiekviena diena. Prisiminkim „Krekenavos agrofirmos“ istoriją ir jos heroję Dalią Budrevičienę. Tada atrodė, kad moteris yra palikta viena prieš galingą įmonę. Jos skundas tuo metu buvo tik jos reikalas. Ji savo kovoje stovėjo viena. O tik pažiūrėkit, kokio palaikymo, supratimo ir padrąsinimų šiandien sulaukė R.Kazėnienė. Už jos stovi visa Lietuva. Ačiū Rasai, kad nusprendė prabilti. Tikėkimės, tai padrąsins ir kitus, matančius betvarkę, kalbėti garsiai.
Tarp viešųjų pirkimų ir korupcijos mūsų šalyje dažnai, deja, dedamas lygybės ženklas. Kol kas. Bet negalime nepripažinti, kad situacija kinta.
Štai kad ir Vilniaus Koncertų ir sporto rūmų istorija. Pavėlavo čia valstybės pinigų „tratintojai“, oj pavėlavo. Galvojo, kad kaip visuomet, paskelbs konkursėlį su sąlygomis, pritaikytomis vienam tiekėjui. Pakels nepastebimai sąmatėlę keliais milijonais. Tyliai ramiai tuos pinigus „ištratins“, ir Lietuva džiaugsis, kad turi aptvarkytą seną sovietinę kriošeną gražiausioje sostinės vietoje. Nepavyko.
Rekonstrukcijos projektas sustabdytas ir pakliuvo po padidinamuoju stiklu. Prisiminkim kitas garsias statybas – Valdovų rūmų epopėją. Ten taip pat buvo visokiausių įtarimų, bet valdžios buldozeris tuomet važiavo ir nuvažiavo, o korupcijos prieskonis liko. Tuomet pavyko sutvarkyti reikaliukus po „vsio zakono“ žyma, o šiandien – jau nebe. Ir tai teikia vilties.
Žmonės. Lietuvos sėkmė
Daumantas Dvilinskas, jaunas finansų sektoriaus verslininkas, patekęs į „Forbes“ sudarytą įtakingiausių Europos finansų sektoriaus žaidėjų, kuriems dar nėra nei 30-ties, sąrašą.
Biochemikas prof. Virginijus Šikšnys ir jo atrastas genomo redagavimo įrankis, prilygstantis revoliucijai medicinoje ir pelnęs tarptautinį pripažinimą bei vos per plauką nesulaukęs Nobelio premijos.
30-metė pasaulinio garso dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla, dėl kurios kaunasi žymūs pasaulio orkestrai. Broliai Saulius ir Aidas Dailidės ir jų sukurta vaizdų redagavimo programėlė, nurovusi stogą „Apple“ fanams. Matematikos ir informatikos profesorė Valentina Dagienė ir jos programavimo konkursas „Bebras“, kuriame kasmet dalyvauja po milijoną vaikų iš beveik 40 valstybių. 20 studentų, nusprendę pasveikinti Lietuvą su artėjančiu 100-mečiu ir pirmą kartą pasaulio istorijoje užauginti augalą kosminiame kūne – lietuvišką dobilą Mėnulyje! Galėčiau toliau vardinti ir vardinti šviesių Lietuvos protų pavyzdžius, kurie daro stebuklingus dalykus.
Tai mūsų žmonės! Žmonės, kuriais galime didžiuotis. Čia yra potencialas, kurį privalome išnaudoti Lietuvos augimui ir klestėjimui. Ir žinot ką? Tie žmonės greičiausiai nedaro savo žygdarbių todėl, kad galvoja apie ypatingus, aukštesnius tikslus. Jie tiesiog daro tai, ką gerai moka ir kuo mėgaujasi. Sėkmė eina paskui tokius žmones. Kiekvienas iš mūsų galime tokiu būti. Tik reikia rasti sritį, kurioje nardytume kaip žuvis vandeny. Labai svarbu, kad turėtume sėkmingų darželio auklėtojų, sėkmingų policininkų, sėkmingų socialinių darbuotojų, sėkmingų sodininkų ir t.t. Iš šių mažų sėkmių mes pajėgūs sulipdyti ir geriausios pasaulio valstybės – Lietuvos – sėkmę.
Turtas. Ne bankuose
Visuomet labai gerai, jei materialinė gerovė jau sukurta. Gal kam ir per drąsiai nuskambės, bet noriu pasakyti, didžiausias Lietuvos turtas slepiasi ne bankuose. Švari, retai apgyvendinta valstybė, kurioje ežerų, miškų, pievų santykis vienam žmogui yra kur kas didesnis, nei 80 procentų pasaulio.
Sudėkime šiuos du elementus – ekologišką ir skaitmeninę valstybės kryptis – gausime kokteilį, kuriam atsispirti neįmanoma. Lietuvos sėkmės kokteilį.
Šį mūsų privalumą galime paversti labai rimta ekonomikos auginimo mašina. Pusė pasaulio labai daug atiduotų, kad galėtų pasimėgauti tyru oru ir gamtos apsuptimi, kurią turim ir dažnai neįvertinam. Kalkime iš to pinigus.
Kita vertus, esame rimtai moderniųjų technologijų srityje pažengusi valstybė. Sparčiausias internetas, geri specialistai, augančios įmonės leidžia mums save pozicionuoti, kaip skaitmenine kryptimi einančią šalį. O sudėkime šiuos du elementus – ekologišką ir skaitmeninę valstybės kryptis – gausime kokteilį, kuriam atsispirti neįmanoma. Lietuvos sėkmės kokteilį.
Nesiginčysiu su tais, kurie sakys, kad materialinės gerovės mūsų žmonėms reikia čia ir dabar. Lietuvoje gyvena daugybė žmonių, kuriems nesiklosto viskas labai lengvai ir pragyvenimas labiau prilygsta išgyvenimui. Bet lygiai taip pat yra daugybė, kuriems sekasi labai gerai, kurie dirba ir užsidirba ir tokiu būdu kuria Lietuvą.
Baigdamas šią odę sėkmės Lietuvai noriu pasakyti vieną esminių privalumų, leidžiančių Lietuvą vadinti geriausia valstybe pasaulyje. Kiekvienas iš mūsų galime kurti savo Lietuvą šiandien. Ir tai yra fantastinė galimybė, kuria turime didžiuotis. Kiekvienas galime prisidėti prie Lietuvos sėkmės istorijos. Nesvarbu, ar augindami laimingus vaikus, ar puoselėdami savo sodą, ar tvarkingai atlikdami savo pareigas darbe, ar kurdami verslą patys. Kiekvienas mažas darbelis skaitosi. Kiekvienas yra svarbus geriausioje pasaulio valstybėje.
Su praėjusia Vasario 16-ąja ir su ateinančia Kovo 11-ąja!
Antanas Guoga yra Europos Parlamento narys