Dar 2008 metais socialdemokratų vadovaujama Vyriausybė nusprendė steigti uždarąją akcinę bendrovę gamtinių dujų terminalo statybai. Terminalas buvo strategiškai reikalingas Lietuvai kaip alternatyva Rusijos tiekiamoms dujoms.
Ir, matyt, Lietuva ją jau būtų turėjusi ir kaip įrankį derantis dėl dujų kainų, ir kaip atsvarą visą Europą gąsdinančioms sankcijoms. Tačiau neturime, nes... lygiai po metų į valdžią atėję konservatoriai ir liberalai bendrovę likvidavo.
Valstybės tikslas greitai ir kuo pigiau pastatyti strateginės reikšmės objektą – suskystintų dujų terminalą – buvo sužlugdytas. Buvę Ūkio ministerijos valdininkai buvo apkaltinti tarnavimu privačios bendrovės interesams.
Tuo tarpu, 2010 metais A.Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė ėmėsi analogiško tik brangesnio terminalo statybos dalyvaujant AB „Klaipėdos naftai“. Buvo prarasti dveji metai SGD statyboms, projektas pabrango.
Dabar, Rusijos paskelbtų sankcijų fone, buvusios Vyriausybės veiksmus galima vertinti kaip ypač kenkėjiškus.
Tuo tarpu Aukščiausiasis teismas 2014 m. ne tik išteisino piktnaudžiavimu tarnyba apkaltintus pareigūnus, bet ir konstatavo, kad tiriant bylą visiškai nebuvo atsižvelgta į strateginius valstybės interesus „...žala valstybei padaryta ne kasatorių veiksmai, proteguojant AB „Achemą“, o tuo, kad šis projektas nebuvo įgyvendintas, ir Lietuva iki šiol neturi suskystintų dujų terminalo“ (iš AT nutarties baudžiamojoje byloje Nr. 2K-263/2014).
Gaila, kad nuolat garsiai šaukiantys apie grėsmes iš Rusijos ir ekonominę bei energetinę nepriklausomybę nuo šios šalies, konservatoriai kartu liberalais griauna valstybei tiesiog gyvybiškai svarbius projektus vien dėl politinių ambicijų, vien dėl to, kad juos inicijavo ne jų Vyriausybė.
Dabar, Rusijos paskelbtų sankcijų fone, buvusios Vyriausybės veiksmus galima vertinti kaip ypač kenkėjiškus. Lietuva vis dar neturi dujų terminalo, nes prarado mažiausiai dvejus metus. O konservatoriai su liberalais turėtų prisiimti atsakomybę dėl to, kad mes nepasirengę energetinėms kaimynų manipuliacijoms.
Socialdemokratai visuomet suprato strateginius energetinio saugumo tikslus, dabar įgyvendinamas praeitos Vyriausybės pradėtas SGD projektas, 2014 metais jį numatoma baigti. Vis dėlto šis terminalas galėjo jau veikti ir Lietuva tvirčiau jaustųsi dabartinių ekonominių iššūkių metu.