Egidijus Papečkys: Kodėl teroristas Nicoje pasirinko vilkiką?

Teroro aktas Nicoje užklupo švenčiančius prancūzus. Paprastas vilkikas, toks, kokių pilni Prancūzijos ir visos Europos keliai, tapo mirtinu ginklu ir pasiglemžė daugybę nekaltų žmonių gyvybių.
Egidijus Papečkys
Egidijus Papečkys / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Prancūzijos teisėsaugos ir specialiosios tarnybos sulaukė daug priekaištų. Taip pat ir dėl griežtų priemonių po teroristinio išpuolio, dėl nuotraukų, kuriose civiliai gyventojai vedami suskirstyti grupelėmis, su ant galvos sudėtomis rankomis. Greičiausiai ir buvo padaryta klaidų.

Tačiau griežtos priemonės yra standartinė procedūra tada, kai galima tikėtis pakartotinio teroristų, pasislėpusių tarp civilių gyventojų, išpuolio. Savižudžių sprogdintojų, automatiniais ginklais ar peiliais ginkluotų smogikų, mėginančių pasprukti teroristo bendrininkų. Tokia tikimybė buvo didelė.

O kaip dėl vilkiko? Saugumo specialistai seniai susidūrė su problema, kada tenka stabdyti dideliu greičiu važiuojančius automobilius su sprogmenimis. Tai viena prioritetinių problemų karštuose taškuose dislokuotose bazėse.

Patekęs į kompaktišką gyvenamą teritoriją su dideliu kiekiu sprogmenų, toks savižudis gali padaryti labai didelę žalą. Buvo išbandyti visų rūšių apsaugos ginklai. Deja, konstatuota, kad jie negarantuoja efektyvaus pažeidimo, net stambaus kalibro kulkosvaidžiai – nukauti vairuotoją pakankamai sunku, o automobilis nesustoja net su peršautomis padangomis, radiatoriumi ir variklio bloku. Pačia efektyviausia priemone tapo betoniniai blokai ir kitos dirbtinės kliūtys, verčiančios sulėtinti greitį ir važiuoti zigzagais.

Tačiau mes savo kasdienio gyvenimo neaptversime blokais, spygliuota viela ir automatinių ginklų ugnimi. Tokiu atveju kaip Nicoje nepadės ir ryžtingi, gerai pasirengę ir legaliai apsiginklavę piliečiai. Tačiau jie gali sumažinti išpuolio padarinius.

Didžiausias iššūkis tenka teisėsaugos ir specialiosioms tarnyboms. Jiems tenka vykdyti neviešas priemones, siekiant gauti informacijos apie uždaras, nedideles teroristines grupuotes, į kurias labai sunku prasiskverbti. Jiems reikia numatyti priemones, apsaugančias piliečius masinių susibūrimų vietose. Jiems tenka sunkus uždavinys suvaldyti situaciją po teroristinio akto: suteikti pagalbą nukentėjusiems, apsaugoti išpuolio vietą, užkirsti kelią sekančioms atakoms.

Lietuvoje tarnybos turėtų sulaukti pagalbos ir iš visuomenės, visų pirma tam parengtų KASP savanorių ir šaulių. Kita vertus, vakarykščiai šauktiniai, baigę tarnybą savanoriai ir kariai sustiprintų bet kurią teisėsaugos ar specialiąją tarnybą, kitas valstybės valdymo institucijas.

Kodėl? Nes jie atliko pareigą Tėvynei. Jie moka ne tik šaudyti, tai yra jauni, atsakingi ir disciplinuoti vaikinai ir merginos, vyrai ir moterys, kurie profesionalai reaguos į teroro išpuolius ir bailiai netylės, susidūrę su nekompetencija, biurokratizmu ir korupcija. Didžioji dalis JAV policininkų yra tarnavę kariuomenėje. Pirmi žuvę policininkai, pridengę nuo kulkų piliečius, buvo tarnavę jūrų pėstininkų korpuse.

Tai mums padėtų efektyviau kovoti su terorizmu, jeigu jo banga pasiektų ir Lietuvą. O šiandien mes gedim su Prancūzija – žmogaus gyvybė mus yra didžiausia vertybė.

Egidijus Papečkys yra kriminalinės žvalgybos, antiterorizmo ir saugumo ekspertas, dėstytojas, publicistas, Liberalų sąjūdžio kandidatas į krašto apsaugos ministrus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų