„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Edgaras Mickus: Investuotojų dilema – pirkti ar parduoti automobilių gamintojų akcijas?

Į automobilių sektoriaus akcijas praėjusiais 2015 metais krypo daugumos investuotojų akys – įtraukti jas į investicinį portfelį ar skubėti jomis atsikratyti. Dviprasmiškus jausmus kėlė ypač dideli vertės svyravimai ir industrijos pamatus supurtęs beprecedentis vieno automobilių gamintojo skandalas.
Edgaras Mickus
Edgaras Mickus / Asmeninio albumo nuotr.

Vien per pirmąjį praėjusių metų ketvirtį automobilių sektoriaus akcijų vertės sugebėjo pašokti kone 40 procentų. Prie sektoriaus akcijų brangimo daugiausiai prisidėjo geri automobilių pardavimai Europoje, silpnėjantis euras bei akcijų rinkų optimizmas dėl ECB skatinimo priemonių.

Tiesa, ilgesnį laiką tokių akcijų brangimo tempų išlaikyti nepavyko, ir metų pabaigą Europos automobilių sektorius pasitiko su maždaug 12,7 proc. išaugusiomis akcijų vertėmis. Tačiau net ir toks rodiklis bendrame visos Vakarų Europos akcijų rinkos, 2016 m. pabrangusios 6,8 proc., atrodo neblogai.

Nuotaikų svyravimai

Visgi net ir šie pozityvūs pokyčiai nepadėjo išvengti investuotojų nuotaikų svyravimų. Vos įsibėgėjus pavasariui, blogėjantys automobilių pardavimai Kinijoje paskatino investuotojų pasitraukimą iš Europos automobilių sektoriaus.

Nuo 2015 m. kovo vidurio iki rugsėjo pabaigos automobilių gamintojų akcijų kainos nukrito net 35 procentais. „Juodą“ darbą tęsė atsinaujinęs nerimas dėl Kinijos ekonomikos lėtėjimo ir netikėta juanio devalvacija.

„Volkswagen“ skandalas situaciją paaštrino dar labiau. Akivaizdu, kad didelių nuostolių dėl jo patirs ne tik Vokietijos automobilių gamintojas ‒ neaiški lieka ir pačių dyzelinių variklių ateitis.

„Volkswagen“ skandalas turėtų paskatinti automobilių pramonę reguliuojančias organizacijas griežtinti reikalavimus gamintojams. Norėdamos atitikti naujuosius standartus, bendrovės privalės daugiau investuoti, todėl dyzelinių automobilių pelno marža neišvengiamai mažės, o tai neigiamai paveiks automobilių bei jų detalių gamintojų pelningumą.

Dabar skelbiama, kad nuo kiekvieno vidutinės klasės dyzelinio automobilio uždirbama beveik 2 proc. daugiau, lyginant su benzinu varomais tos pačios klasės automobiliais.

Išgyvenusi šį skandalą, rinka gan greitai sulaukė ir gerų naujienų – antroje praėjusių metų rudens pusėje automobilių ir jų detalių gamintojų akcijų kainos vėl šoktelėjo į viršų paaugdamos daugiau kaip 20 procentų.

Augo ir „Volkswagen“ koncerno akcijos – nuo rugsėjį pasiekto dugno jo akcijų vertė išaugo apie 35 procentus. Sumažėjęs nerimas dėl dyzelinių variklių skandalo bei netikėtos Kinijos vyriausybės ekonomikos skatinimo priemonės paspartino automobilių pardavimus, o įkandin sugrįžo ir investuotojų susidomėjimas sektoriumi.

Dėmesys ir kitąmet

Investuotojų dėmesys automobilių sektoriui neturėtų atslūgti ir 2016-aisiais. Tam visų pirma įtakos turės pasaulio bankų optimistinės prognozės dėl automobilių pardavimų ‒ jie turėtų augti 4-5 procentais.

Automobilių pardavimų augimo sulėtėjimas prognozuojamas jau 2017 metais.

Labiausiai automobilių paklausa turėtų išaugti Indijoje ir Kinijoje (apie 15 proc.). Kinijos vyriausybė pradėjo taikyti mokesčių lengvatas perkantiesiems automobilį, be to, kitąmet ketinama papildomai skatinti naujų automobilių pardavimus kaimo vietovėse. Tiesa, JAV, Vakarų Europoje ir Japonijoje pardavimų augimas prognozuojamas nedidelis, iki 1 procento.

Pasitvirtinus tokioms pardavimų prognozėms, automobilių sektorius turėtų pasivyti bendrą Europos akcijų rinką. Šiuo metu automobilių ir jų detalių gamintojų akcijų kainos ir pelno santykis yra 40 proc. mažesnis, lyginant su bendra Vakarų Europos akcijų rinka. Investuotojų susidomėjimą automobilių sektoriumi taip pat turėtų palaikyti ir dideli, nuo 2 iki 5 proc., dividendai. Tokio dydžio dividendai atrodo ypač patraukliai, turint omenyje nulį siekiančias palūkanas obligacijų rinkoje.

Po aktyvių 2016 m. – sulėtėjimas

Nors šie metai automobilių gamintojų rinkoje bus vieni iš aktyvesnių, tačiau po mokesčių lengvatos įgyvendinimo Kinijoje bei pasiekto piko JAV rinkoje automobilių paklausa turėtų sumažėti kelerių metų perspektyvoje. Automobilių pardavimų augimo sulėtėjimas prognozuojamas jau 2017 metais.

2015 metais Kinija pateikė staigmeną devalvuodama savo valiutą, tad niekas negali numatyti, jog tai nenutiks dar kartą. Tokie sprendimai būna skausmingi ne tik automobilių gamintojams, bet turi skambų atgarsį pasaulio akcijų rinkose. Be to, staigiai devalvuota Kinijos valiuta turi tiesioginės įtakos Europos automobilių gamintojų konkurencingumui šalyje.

Vertinant ilguoju laikotarpiu automobilių pardavimų augimą gali pristabdyti pesimistinės ekonomikos augimo prognozės, ypač besivystančiose rinkose. Skandalo dėl dyzelinių variklių atomazga ir dėl to griežtėsiantys reikalavimai taip pat pridės papildomo spaudimo automobilių gamintojų pelno maržoms. Dėl šių aplinkybių ir prognozuojamų tendencijų automobilių gamintojų sektorius ir toliau išliks nuolatinio investuotojų dėmesio centre.

Edgaras Mickus yra „Swedbank“ Asmeninės bankininkystės skyriaus vadovas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs