Vakar, rugpjūčio 25 d., Rusijos prezidentas V.Putinas sukvietė nuolatinių Saugumo tarybos narių posėdį. Jame buvo aptarti prezidento užsienio politikos kontaktų rezultatai. Su kuo buvo bendrauta ir kalbėta? Rugpjūčio 22 d. V.Putinas kalbėjo telefonu Normandijos ketverto rėmuose: su Vokietijos kanclere A.Merkel, Prancūzijos prezidentu E.Macronu ir Ukrainos prezidentu P.Porošenko. Rugpjūčio 23 d. susitiko su Vatikano valstybės sekretoriumi kardinolu P.Parolu. Rugpjūčio 18 d. Kryme V.Putinas turėjo uždarus susitikimus ir su Ukrainos opozicijos atstovais, dalyvaujančiais Minsko susitarimo darbo grupėje. Ukrainos klausimas rūpi ir, atrodytų, toli esančiam Izraeliui – su šios šalies ministru pirmininku B.Netanyahu Rusijos prezidentas taip pat susitiko rugpjūčio 23 d.
Visa tai leidžia spėti, kad Kremlius netrukdys vykti vienokiems ar kitokiems teigiamiems pokyčiams, siekiant taikos susitarimo dėl Rytų Ukrainos, galbūt net paskelbs apie savo kokias nors netikėtas iniciatyvas. Tai būtų tradicinis Rusijos užsienio politikos viražas, siekiant pagerinti santykius su Vakarais, visų pirma – sumažinti rugsėjo pabaigoje vyksiančių agresyvių didelio masto karinių pratybų „Zapad-2017“ sukeltas pasekmes. Negalime tikėtis kardinalių pokyčių, iš esmės užbaigiančių karą Ukrainoje ir visiems laikams išsprendžiančių Rytų Ukrainos problemą – tokių sprendimų, deja, nėra. Tačiau ir tai būtų reikalingas žingsnis, leisiantis mūsų draugams Ukrainoje atsikvėpti ir imtis rimtų permainų šalies viduje, padėsiančių atsikratyti korupcijos ir įtvirtinti demokratiją. O JAV ir Vakarai neturėtų leisti V.Putinui parduoti katės maiše – susitarimai turi būti aiškūs ir jų turi būti laikomasi.
Ar galime sulaukti gerų žinių iki rugsėjo pirmosios? Tikėtina. Laukime.
Egidijus Papečkys yra kriminalinės žvalgybos, antiterorizmo ir saugumo ekspertas, dėstytojas, publicistas, Liberalų sąjūdžio atstovas.