Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Svajūnas Bliudsukis: Nepilnamečio „dūmo traukimas“ gali baigtis teisme: populiarėja elektroninės cigaretės

Nepilnamečių rūkymas gali baigtis ne tik bauda, bet ir sukelti rimtų problemų ateityje. Įstatymas numato draudimą nepilnamečiams rūkyti (vartoti) ir turėti ne tik paprastas, bet ir sparčiai populiarėjančias elektronines cigaretes. Tokių ribojimų pažeidimai asmenims užtraukia atsakomybę, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse. Vien Klaipėdos miesto apylinkės ir Klaipėdos rajono apylinkės teismuose jau išnagrinėtos 38 bylos dėl nepilnamečių rūkymo.
Svajūnas Bliudsukis
Svajūnas Bliudsukis / Nacionalinės teismų administracijos nuotr.

Statistiniais duomenimis, iš 38 teismą pasiekusių bylų 15 atvejų buvo susiję su elektroninėmis cigaretėmis, 23 atvejai – su paprastomis.

Patirtis rodo, jog nors tabako gaminiai nepilnamečiams neparduodami, tačiau jie vis tiek randa būdų, kaip gauti cigarečių. Teismo posėdžiuose paauglių istorijos kartojasi: dauguma jaunuolių prašo nepažįstamųjų arba valkataujančių asmenų nupirkti tabako gaminių. Policijos pareigūnams užfiksavus pažeidimą – rūkančius paauglius ir surašius protokolą, dėl nuobaudos nepilnamečiui skyrimo visuomet sprendžia teismas.

Pažeidus įstatymą nepilnamečiui gali būti skirtas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 eurų su tabako ar susijusių gaminių konfiskavimu. Pakartotinas nusižengimas užtraukia baudą jau nuo 50 iki 90 eurų. Administracinė nuobauda po jos skyrimo galioja vienerius metus, per tuos metus padarius analogišką nusižengimą pakartotinai, pagal praktiką už jį bus skiriama jau griežtesnė nuobauda.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Elektroninė cigaretė
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Elektroninė cigaretė

Svarbu pažymėti, jog kiekviena administracinė nuobauda yra asmenį charakterizuojanti medžiaga, galinti turėti padarinių asmeniui ateityje. Pavyzdžiui, nors praėjus metams po nepilnamečiui už rūkymą skirtos nuobaudos skyrimo ir nepadarius naujų nusižengimų, teisinės galios ji nebeturi, tačiau jei asmuo bus ne kartą baustas administracine tvarka už tyčinius nusižengimus, tai gali būti kliūtis jam ateityje ketinant tapti politiku, karininku, teisėsaugos institucijų – policijos, pasienio ar muitinės – pareigūnu. Be to baudžiamajame procese teismas visuomet atsižvelgia į galiojančias nuobaudas, kurios tampa kaltinamojo atsakomybę sunkinančiomis aplinkybėmis.

Už nusižengimus nepilnamečiai atsako nuo 16 metų, verta pažymėti ir tai, kad, jeigu administracinį nusižengimą padarė nepilnametis, kuriam nebuvo sukakę šešiolika metų, atlikus tyrimą informacija apie šį nusižengimą ir jį padariusį nepilnametį turi būti perduota savivaldybės administracijos direktoriui, pastarasis informaciją perduoda Vaiko teisių apsaugos tarnybai. Ši informacija gali tapti viena iš priežasčių, dėl ko šeima gali būti įtraukta į rizikos šeimų sąrašą. Be to gali būti taikomos kitos socialinio pobūdžio priemonės, numatytos Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatyme, tokios kaip – vaiko švietimo pagalba ar dienos socialinės priežiūros.

Klaipėdos miesto apylinkės teismo pirmininkas Svajūnas Bliudsukis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos