Rugsėjį apdirbamosios pramonės be rafinuotų naftos produktų pagaminta produkcija palyginamosiomis kainomis, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, pašoko daugiau nei dešimtadaliu – 10,8 proc. Įspūdingus rezultatus rodė ne tik į eksportą orientuotos veiklos, bet ir kasyba bei karjerų eksploatavimas (11,9 proc.), kurio didžioji produkcijos dalis „nusėda“ Lietuvoje ir tiesiogiai siejama su statybos sektoriaus plėtra.
Pramonininkų lūkesčiai ir gamybos prognozė iki metų pabaigos išlieka nuosaikiai optimistiniai – neprognozuojama nei užsakymų nuosmukio, nei prastėjančio konkurencingumo užsienio rinkose.
Kita vertus, pramonininkai jau artimiausioje ateityje susidurs su augančiais kaštais, kurie gali gerokai apkarpyti įmonių pelningumą. Per pastarąją savaitę dvi didelės valstybės – Kinija ir Jungtinė Karalystė – pademonstravo itin staigų gamintojų kainų augimą, kurį į viršų stūmė brangesnės žaliavos.
Pamažu keičiasi infliacijos lūkesčiai ir euro zonoje. Akivaizdu, kad besistabilizuojanti situacija naftos rinkoje ir pamažu kylančios energetinių išteklių, grūdų bei kitų žaliavų kainos prisidės prie didėjančių pagamintos produkcijos kainų. O Lietuvoje gerokai greičiau nei Europoje augantys atlyginimai ir atskirų profesijų bei kvalifikuotos darbo jėgos stoka dar labiau stums sąnaudų kreivę į viršų.
Jekaterina Rojaka yra DNB banko vyr. ekonomistė Baltijos šalims