Dirbdamas Europos Parlamente, inicijavau kreipimąsi į ES vadovus, kviesdamas atkreipti dėmesį į COVID vakcinavimo ir saugos užtikrinimą, skubią pagalbą pabėgėliams, sergantiems lėtinėmis ligomis, ir vaikų rutininės vakcinacijos užtikrinimą
Atsižvelgiant į tai, kad COVID-19 pandemija vis dar plinta visame pasaulyje, labai svarbu remti valstybes nares, siekiant užtikrinti, kad būtų tęsiamas vakcinavimas nuo COVID-19
atvykstantiems pabėgėliams ir garantuojami reikiami gydymo pajėgumai medicinos įrangos, personalo ir vaistų srityse. Sveikiname Lenkijos ir Lietuvos pranešimus nedelsiant pradėti skiepyti nuo COVID-19 infekcijos visus atvykstančius karo pabėgėlius, kuriems reikia skiepų.
Turime užtikrinti, kad būtų prieinami visi gydymo ištekliai padedant žmonėms, turintiems medicininių poreikių.
Be to, atsižvelgiant į didelį vaikų skaičių tarp pabėgelių, labai svarbu garantuoti, kad būtų tęsiami įprasti skiepai. Turi būti užtikrinamas pabėgėlių vaikų skiepijimas nuo ligų, tokių kaip hepatitas B, difterija, stabligė, neląstelinis kokliušas, meningokokas, turi būti užtikrinta finansinė ir įrangos pagalba pabėgėlius priimančioms valstybėms narėms, o ypač valstybėms, kurios nėra ES narės, pavyzdžiui, Moldova.
Dalis Europos sieną pasiekiančių pabėgėlių turi neatidėliotinų sveikatos problemų arba serga lėtinėmis ligomis. Europa turėtų suteikti visas priemones šioms sveikatos priežiūros paslaugoms užtikrinti.
Pirmieji karo pabėgėliai jau pasiekė Lietuvą. Čia jie sulaukia daug mūsų šalies žmonių dėmesio ir šilumos. Vis dėlto turime nepamiršti, kad šiems Ukrainos gyventojams reikia ir sveikatos priežiūros paslaugų.
Labai svarbu numatyti galimybes onkologiniams ligoniams gauti savalaikę pagalbą, tęsiant gydymą, kuris yra reikalingas ar pradėtas dar gyvenant Ukrainoje. Nacionalinis vėžio institutas jau paskelbė kvietimą onkologiniams ligoniams iš Ukrainos gydytis instituto ligoninėje.
Lietuvos sveikatos priežiūros institucijos – nuo pirminės sveikatos priežiūros centrų iki tretinio lygio ligoninių – turi būti pasirengusios priimti karo pabėgėlius ir suteikti jiems reikiamą pagalbą ar gydymą. Kadangi karo pabėgėliai įsikuria įvairiuose Lietuvos rajonuose, jų turėtų sulaukti Lietuvos gydymo įstaigos visoje Lietuvoje.
Atskiras mūsų dėmesys turi būti skiriamas ir atvykstančių naminių gyvūnų sveikatai. Kadangi karo pabėgėliai atkeliauja į ES šalis su savo gyvūnais, neturinčiais gyvūnų paso, augintinių sveikatos priežiūros paslaugos taip pat turėtų būti plačiai prieinamos, nes tai gali turėti įtakos infekcinei zoonozinei rizikai.
Didelį stresą patyrusiems karo pabėgėliams po kurio laiko pasireikš ir psichosomatiniai reiškiniai bei ligos. Tad turime būti pasiruošę jiems pagelbėti tiek mediciniškai, tiek psichologiškai.