Šiuo aspektu ypač įdomi Vokietijos sėkmės istorija. Europos ekonomikos žvaigždė, ekonomisto Ricardo Hausmanno teigimu, yra labiausiai diversifikuota ekonomika pasaulyje. Kaip ir dauguma kitų pažangiausių ekonomikų, Vokietija pasižymi įspūdinga eksportuojamų prekių ir paslaugų įvairove.
Tai įmanoma pasiekti tik turinti platų įgūdžių spektrą ir jungiamąsias kompetencijas, pritaikomas skirtingose ekonomikos veiklose. Jei ekonomika būtų izoliuota, vargu ar pavyktų tokių žinių ar gebėjimų įgyti patiems. Netgi investuojant į švietimą, pokytis užtrunka per ilgai ir nebūtinai atneša lauktą poveikį.
Ieškodama užsienio investuotojų „Investuok Lietuvoje“ specializuojasi, siekia dirbti tik su sektoriais, kuriuose įžvelgia Lietuvos konkurencinį pranašumą, bei gali pasiūlyti tos industrijos įmonėms konkretų vertės pasiūlymą.
Gamyboje daugiausia dėmesio skiriama inžinerinės pramonės sprendimams, paslaugų srityje – verslo paslaugų centrams, technologijose – IT ir aukštųjų technologijų vystymui. Specializacija leidžia koncentruoti rinkodaros ir aktyvių pardavimų veiksmus.
Ieškodama užsienio investuotojų „Investuok Lietuvoje“ specializuojasi, siekia dirbti tik su sektoriais, kuriuose įžvelgia Lietuvos konkurencinį pranašumą, bei gali pasiūlyti tos industrijos įmonėms konkretų vertės pasiūlymą.
Tačiau ateinančių kompanijų reikšmė šalies ekonomikai kur kas platesnė ir gilesnė nei darbo vietų skaičius ir kapitalo investicijų dydis. Tarptautinėse rinkose investuojančios bendrovės dažniausiai yra produktyvesnės nei lokalių rinkų žaidėjai.
Tokios bendrovės atneša plačiai pritaikomas kompetencijas, „know-how“, todėl šia prasme – diversifikuojamės.
O tai yra vienintelis būdas Lietuvai sukurti pažangią ekonomiką ir sukurti daugiau lietuviškos kilmės tarptautinių bendrovių, kaip „Vinted“, „Šviesos konversija“ ar „Amilina“.
Kai šalyje atsidarė pirmieji paslaugų centrai, investuotojai džiaugėsi, kad mokame kalbas ir dirbame produktyviai, bet nebuvo patenkinti klientų aptarnavimo įgūdžiais, sunkiai rasdavo tarptautinės patirties turinčių vadovų, komandų lyderių.
Visas šias trūkstamas kompetencijas užsienio investuotojai suteikė patys – nuolatos investuodami tiek į operacinius mokymus, tiek ir vadybą bei lyderystę, įvesdami darbuotojus į tarptautine matrica valdomas organizacijas, mokydami tarptautinių projektų valdymo ir tarptautinėse komandose dirbti reikalingų gebėjimų. Šios kompetencijos jau dabar plinta plačiau ir pasiekia į eksportą orientuotas vietines įmones ar startuolius su globaliomis ambicijomis.
Lygiai tokia pati situacija ir inžinerinės gamybos sektoriuje. Geras to atspindys yra „Lean“ vadybos kompetencija, kuri Lietuvoje pirmiausia siejama su tarptautinėmis kompanijomis – „Schmitz Cargobull“, „Mars“, „Thermo Fisher Scientific“ ar „Boen“. Šią kompetenciją perima ir lietuviško kapitalo bendrovės.
Pažangiausios ekonomikos greitai nesukursime vien švietimo iniciatyvomis, per mažai turime ir Lietuvoje „užaugusių“ reikšmingų tarptautinių kompanijų. Tik atkakliai mokydamiesi iš geriausių, galime pasiekti aukščiausią produktyvumo ir pažangumo laiptelį.
Justinas Pagirys yra „Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktorius