Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kęstutis Masiulis: Bunga bunga renovacijos vakarėlis

Neseniai pas premjerą lankėsi savivaldybių merai. Jie prašė spartinti renovaciją ir daugiau pinigų. Kaip žinia, renovacija, t.y., namų apklijavimas šiltinimo medžiagų lakštais, nesudėtingas procesas, todėl jį gali atlikti paprastos vietinės statybų įmonės. Taip pat ne paslaptis, kad tokių vietinių statybų įmonėlių vadovai glaudžiai susiję su savivaldybės valdžia, dažnai patys yra tarybos nariai ar savivaldybės vadovai. Nereikia ir priminti, kad statybų konkursai ne patys skaidriausi mūsų valstybės procesai.

Taigi viską apibendrinus matyti, kad renovacija labai žavi savivaldybių funkcionierius ir vietos statybininkus. Net nėra laiko galvoti apie tai, kad visų mokesčių mokėtojų pinigai turi būti investuoti tik gerai apsvarsčius, efektyviai ir naudingai.

Renovuotuose namuose nebus kam gyventi

V. Mazuronis paskelbė renovuojamų namų sąrašą. Matyti, kad daugiau nei pusė namų stovi labai mažuose kaimuose ir miesteliuose, kurie neturi jokios perspektyvos.

Tokiuose miesteliuose baigę mokyklas jaunuoliai renkasi tarp dviejų galimybių: arba į Vilnių, arba į Angliją. Miestus ir šalis kartais paįvairina. Taigi išvada paprasta: jau greit tas laikas, kai miesteliuose negyvens niekas.

Remiantis Darbo ir socialinių tyrimų instituto analize, Ignalinos ir Akmenės rajonuose mokesčių mokėtojai sudaro jau tik nuo 15 iki 23 proc. visų gyventojų. O labiausiai pasiturintys gyventojai yra pensininkai! Kiek dar ilgai truks tokia situacija, kai kas 5 m. prarandama 10 proc. populiacijos.

Viename iš renovacijos centrų – Obeliuose bus renovuota 5 daugiabučiai. Laukia maždaug 5 mln. litų investicijos. Žvilgterkim į demografiją. 2006 m. miestelyje dar gyveno 1315 žmonių, sausio mėnesį jau tik 973. Beveik visi pagyvenę. Kiek žmonių gyvens po 5 metų, o po 10 m.? Ir tai ne vien Obelių vaizdas, tai visos Lietuvos provincijos vaizdas. Regionams reikia ne daugiabučių renovacijos, o galimybės uždirbti ir kai žmonės turės lėšų, jie ir be valstybės pagalbos tuomet patys renovuos namus.

O renovacijai jau ruošiasi dar mažesni Gudžiūnai, Bezdonys, Šilgaliai, Miežiškiai, Balbieriškis ir daug kitų.

Regionų problemos – ne renovacijos trūkumas

Regioninės problemos nesprendžiamos, nes jau daugybė metų Lietuvai nesiseka su vidaus reikalų ir aplinkos ministrais, kurie nepajėgia įžvelgti giluminių problemų ir pasiūlyti sprendimų. 2007 m. Lietuvoje buvo įvardintos probleminės savivaldybės, tarp kurių atsidūrė Akmenė. Šiai savivaldybei buvo padidintas finansavimas renovavimui ir dabar meras džiaugiasi renovuotais daugiabučiais. Bet Akmenės savivaldybėje 12 tūkst. butų ir 24 tūkst. gyventojų, dauguma pagyvenusių. Dabar butai Akmenėje kainuoja po 10 tūkst. litų, rytoj jie bus veltui. O ką Vyriausybė siūlo Akmenei? Renovuoti dar 17 namų!

Jeigu valstybė pasiruošusi investuoti regionuose milijardus litų, tai juos nukreipkime ne į abejotiną renovaciją, bet į darbo vietų kūrimą, ekonomikos skatinimą ir investicijų pritraukimą. Už tuos pinigus galima verslininkams kompensuoti išlaidas naujo darbuotojo priėmimui į darbą, atleisti nuo pelno mokesčio, kompensuoti žemės mokesčius, garantuoti paskolą banke ar taikyti kitas priemones tam, kad „ginerotume“ ekonomiką ir išlaikytume gyventojus.

Kaimų renovacija bus kaip trumpas bunga bunga vakarėlis: pasidžiaugs statybininkai, merai, ministras, o jau labai greitai laukia ašaros ir apgailestavimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų