Prezidentės akyje pamatys net krislą
Nors Prezidento rinkimus lemia tautos balsai, labai didelę ir dažnai lemiamą įtaką turi elito pasirinkimas. Viešus komentatorius taip pat galima priskirti prie elito, nes jų nuomonė turi didelę reikšmę daugybei žmonių.
Todėl neperdėčiau teigdamas, kad didžioji dauguma elito yra nusistatę prieš dabartinę pPrezidentę. Toks jų užsispyrimas ir nepaliaujama kritika lėmė, kad prezidentė pirmame rinkimų ture nepasiekė pergalės ir neteko žymios dalies rinkėjų, lyginant su rezultatais prieš 5 metus.
Kiekvienas prezidentės žodis ar veiksmas sulaukia daugybės komentarų ir išimtinai vien tik neigiamų. Nors tokių dingsčių Dalia Grybauskaitė nesuteikia daug. Ji kalba mažai ir daro gerai apgalvotus veiksmus.
Kiekvienas prezidentės žodis ar veiksmas sulaukia daugybės komentarų ir išimtinai vien tik neigiamų.
Tuo tarpu kiti aukštieji politikai, kaip premjeras Algirdas Butkevičius ar Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, daro žymiai daugiau klaidų, daug labiau ir dažniau nusišneka, tačiau komentatoriai nėra ant jų taip „užsisėdę“ kaip ant prezidentės. Pakomentuoja ir pereina prie kitų temų. Tuo tarpu apie kokią nors prezidentės jaunystę rašomos knygos ir talpinamos straipsnių serijos žiniasklaidoje, nors ar tokia tema išvis yra apie jos darbo kokybę?
Stiprios asmenybės sulaukia pasipriešinimo
D.Grybauskaitė yra stipri asmenybė ir vien savo žvilgsniu gali nutildyti oponentus. Kaip taikliai pastebėjo „Verslo žinios“, kai prezidentė įžengia, salė nuščiūva ir taip yra ne dėl jos pareigų, bet dėl spinduliuojamos jėgos ir charizmos. Tai tipiniai lyderės bruožai, būdingi valdingam vadovui.
Valdingi ir charizmatiški vadovai visuose kolektyvuose, pradedant mokykla ar kita darboviete, sulaukia kolegų pasipriešinimo. Bijodami tiesiai išsakyti kritiką, ambicingi, tačiau silpni žmonės nuolat skatina nepasitenkinimą vadovu. Panašiai, tik kiek sudėtingiau, susiklostė prezidentės ir elito santykiai Lietuvoje. Dauguma politikų ir verslininkų magnatų bei jų įtakojamų apžvalgininkų norėtų „sukalbamo“ vadovo, bet negali tokio pasodinti į prezidentūrą, todėl nuolat murma prieš dabartinę valstybės galvą.
Antras, labai svarbus prezidentės bruožas yra jos strateginė lyderystė. Skirtingai negu kiti politikai, ji turi aiškius tikslus ir norą juos pasiekti. Tai neabejotinai sulaukia opozicijos. Mūsų premjeras yra populiarus ir sulaukia mažai kritikos, nes jis mažai ką daro. Tuo jis panašus į taip pat populiarų, bet stagnatorių Algirdą Brazauską.
Mūsų premjeras yra populiarus ir sulaukia mažai kritikos, nes jis mažai ką daro. Tuo jis panašus į taip pat populiarų, bet stagnatorių Algirdą Brazauską.
Per šią kadenciją nevykdoma jokia rimta reforma, net buvusios Vyriausybė palikti tęsti darbai tęsiami vangiai, dalis jų apleista, o seniai pribrendę, bet nepopuliarūs, klausimai, tokie kaip pensijų reforma, nukeliami į ateitį.
Ir trečias pastebėjimas, kodėl prezidentė sulaukia tokio dėmesio, yra jos vykdoma ambicinga užsienio politika. Mūsų valstybės nedraugai Rytuose, pageidautų, kad Lietuvos vadovas būtų nuolankus mėmė, o D.Grybauskaitės tiesūs pasisakymai ir vertybių gynimas, nepaisant gąsdinimų nepirkti lietuviškų dešrų ar sviesto, sulaukia reakcijos iš Rytų. Ir nėra abejonių, kad Rusijos interesai randa kelius į mūsų žiniasklaidos puslapius ir komentarus.
Jau greitai paaiškės ar elito nusiteikimas pašalinti D.Grybauskaitę iš Prezidento posto turi pakankamai galios įtikinti tautą. Šiuose rinkimuose vieninteliai nepralaimintys yra komentatoriai, politologai ir apžvalgininkai. Kas bebūtų išrinktas, jie toliau turės užsiėmimą kalbėti, o jeigu D.Grybauskaitė rinkimus pralaimėtų, tai ilgai netruktų, kol būtų surasta nauja auka.
Kęstutis Masiulis yra Seimo narys, TS-LKD atstovas