Investicijos pradėjo mažėti 2015 m.
Prieš savaitę Lietuvos statistikos departamento paskelbtais duomenimis, verslo sektoriaus išlaidos MTEP veiklai 2016 metais sudarė 103,5 mln. eurų – 3 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2015 metais, kai jos siekė 106,7 mln. eurų.
Statistiškai toks kritimas nėra svarus, tačiau atsižvelgiant į kelerių metų situaciją, tai dėmesį atkreipiantis signalas. Pastaruosius penkerius metus verslo investicijos į MTEP veiklą stabiliai augo, vidutiniškai beveik šeštadaliu (17 proc.) per metus. Per šį laikotarpį investicijos padvigubėjo ir 2014 metais pasiekė 116,3 mln. eurų ribą.
Galbūt iš dalies prisidėjo ir tai, kad kai kurie stambūs investuotojai uždarė savo mokslinės veiklos skyrius Lietuvoje. Pavyzdžiui, „Sicor Biotech“ perkėlė mokslinių tyrimų veiklą į JAV.
2015 metai žymi lūžio tašką, kai verslas į inovacijas pradėjo investuoti mažiau – pirmą sykį nuo 2009 metų investicijos į MTEP veiklą krito. Nesmarkiai, vos dešimtadaliu (8 proc.), tačiau tą pačią situaciją stebime ir praėjusiais metais.
Vertinant investicijų į MTEP veiklą mastą, svarbus rodiklis yra šių išlaidų dalis bendrajame vidaus produkte. 2016 metais verslo sektoriaus išlaidos sudarė 0,27 proc. šalies bendrojo vidaus produkto. Tai yra beveik penkis kartus mažiau nei Europos Sąjungos šalių vidurkis, kuris siekia 1,3 proc. Negana to, praėjusiais metais mažėjo investicijos į MTEP ne tik verslo sektoriuje, bet visos šalies mastu.
Investicijos šalies mastu krito net trečdaliu
Kaip rodo statistikos departamento duomenys, praėjusiais metais MTEP veiklai šalyje buvo skirta iš viso 286,1 mln. eurų. Tai yra net trečdaliu (26,6 proc.), arba 104 mln. eurų, mažiau nei 2015 metais, kai investicijos siekė 389,7 mln. eurų.
Stebėtina, tačiau aukštojo mokslo sektoriuje, kuris sudaro didžiąją Lietuvos išlaidų MTEP veiklai pyrago dalį, šios investicijos sumažėjo kone perpus – nuo 216 mln. iki 128 mln. eurų. Iki šiol aukštojo mokslo sektoriaus investicijos šioje srityje augo labiausiai.
Europos Sąjungos kontekste galime pasiguosti nebent tuo, kad šių investicijų dydžiu pranokome kaimynus latvius. Latvijoje verslo sektoriaus investicijos į MTEP per 2016 metus susitraukė trečdaliu – iki 27 mln. eurų.
Ar tik dėl ES fondų paramos mažėjimo?
Aiškiai matyti, kad MTEP investicijos šalyje ir toliau yra tiesiogiai priklausomos nuo ES fondų paramos. 2014–2015 metų laikotarpiu pasibaigė vienas finansavimo etapas, o antrasis dar nespėjo įsibėgėti. Tad didžiosios ES lėšos, skirtos šiai veiklai, dar nepasiekė nei verslo, nei mokslo sektorių. Tikėtina, kad dėl šių priežasčių kitąmet matysime statistinį investicijų pagerėjimą.
Galbūt iš dalies prisidėjo ir tai, kad kai kurie stambūs investuotojai uždarė savo mokslinės veiklos skyrius Lietuvoje. Pavyzdžiui, neseniai pasirodė pranešimų, kad „Sicor Biotech“ perkėlė mokslinių tyrimų veiklą į JAV. Visgi, tai nėra pagrindinės priežastys.
Tad faktas, kad sumažėjusio ES finansavimo verslas nekompensuoja nuosavomis lėšomis, byloja, jog novatoriška kultūra ir drąsioms investicijomis reikalingas klimatas šalyje tik formuojasi.
Tačiau galima įžvelgti ir teigiamą postūmį – nuo 2018 metų planuojama įteisinti naująją pelno mokesčio lengvatą, skirtą pajamoms iš MTEP veiklos metu sukurtos intelektinės nuosavybės. Ši lengvata investicijas į MTEP skatintų netiesiogiai, tačiau būtų papildoma prielaida kuriant inovacijų ir MTEP veiklai palankią teisinę bei mokestinę bazę.
Tiesa, yra nemažai abejonių, ar naujoji lengvata tikrai pradės veikti jau 2018 metais, kadangi jos taikymo taisyklės pateiktame Pelno mokesčio įstatymo projekte nėra aiškiai apibrėžtos. Kita vertus, planas tokią lengvatą įvesti yra pozityvi žinia, demonstruojanti, kad pastangomis skatinti MTEP veiklą nuo kitų šalių neketiname atsilikti.
Saulius Bytautas yra UAB „Inogama“ vadovas