Su Medžioklės įstatymo paketu jau kurį laiką bandoma „prastumti“ medžioklę lankais. Ir tai daroma labai gudriu būdu – lankus (ir medžioklėje plėšriems gyvūnams norimus įteisinti prožektorius) bandoma paslėpti po medžioklėje leidžiamų ginklų kategorijomis.
Balandžio pradžioje „valstiečio“ K.Mažeikos su kitais Seimo nariais įregistruota įstatymo pataisa buvo palaikyta balandžio 1-osios pokštu.
Dar iš bėdos galima būtų pateisinti medžioklę, kuri vykdoma kaip gyvūnų skaičiaus reguliavimo priemonė, tačiau sunku suvokti nuolatinį Seimo narių siekį mėgautis žudymu ir ieškojimą, kaip dar labiau išplėsti būdus ir priemones, padėsiančias žudyti gyvūnus.
Šaudymą iš lanko bandantys įteisinti kolegos pateikia tokius motyvus (tai ne pokštas – citata iš aiškinamojo rašto): „nauji iššūkiai, gilesnis kontaktas su gamta ir medžiojamu gyvūnu, nauji medžioklės metodai ir būdai“.
Koks dar gali būti gilesnis kontaktas su gamta, nutaikius į gyvūną ginklą tą gamtą tiesiogine prasme niokojant?
Medžioklė lankais tose valstybėse, kuriose yra leidžiama, vyksta kaip komercinė, pramoginė medžioklė. Šaudant iš lanko yra didelė rizika gyvūną tik sužeisti. Sužeistas jis gali pabėgti ir mirti sunkiose kančiose. Kur čia etika?
Jungtinė Karalystė, turinti senas medžioklės tradicijas, yra uždraudusi medžioklę lankais, kaip žiaurų būdą. Lankai medžioklėje iki šiol leidžiami vos keliose Europos valstybėse.
Ir ne veltui – įstatymo pataisos rengėjai tylią medžioklę lankais vertina kaip privalumą, tačiau tame slypi pavojus, kad grybautojas, uogautojas ar šiaip gamta besigrožintis miško lankytojas, įžengęs į teritoriją, kurioje vyksta medžioklė lankai, gali jos nepastebėti ir atsidurti viso to epicentre. O tokios medžioklės pasekmės gali būti liūdnos.
Džiaugiuosi, kad aktyvūs žmonės, reaguodami į absurdiškus Seimo narių siūlymus, inicijavo tam prieštaraujančią peticiją, kurią pasirašė beveik 50 tūkstančių žmonių.
Tikiuosi, kad tai, kas buvo sutarta Seimo Aplinkos apsaugos komitete neįgaus dar kitokių formų ir tokie absurdiški siūlymai bus pamiršti visam laikui. Visa tai turi paaiškėti šį ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje.
Linas Balsys yra Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys.