Tokie neatsakingi vieno iš Lietuvos valstybės vadovų pareiškimai daro žalą Lietuvos interesams. Pagrindinis Lietuvos interesas yra siekti, kad Astravo atominė elektrinė niekada nebūtų pastatyta, nes dabartinėmis sąlygomis užtikrinti, kad ji būtų pastatyta saugi – neįmanoma. Būtina kuo greičiau inicijuoti Lietuvos valstybės vadovų derybas su Baltarusijos valdžia.
Šiandien tam yra palankios sąlygos: blogėja A.Lukašenkos ir V.Putino santykiai, A.Lukašenka vis labiau žvalgosi į Vakarus. Labai tikėtina, kad dėl prastėjančių santykių Rusija gali nutraukti vis labiau brangstančios Astravo atominės elektrinės finansavimą. Baltarusijai Lietuva galėtų pasiūlyti regioninius sprendimus, kaip galima būtų išspręsti valstybės energetikos problemas, jei tokios tikrai egzistuoja, be atominės elektrinės, pavyzdžiui, plėtojant biokuro ir kitų atsinaujinančių šaltinių energetiką.
Septynios partijos, pasirašiusios nacionalinį susitarimą dėl bendrų veiksmų sprendžiant Astravo atominės elektrinės klausimus įsipareigojo vieningai remti įstatymo projektą dėl elektros, pagamintos nesaugiose trečiųjų šalių elektrinėse, ribojimo. Tai yra politinis Lietuvos signalas Baltarusijai, jog Lietuva nepirks nesaugios energijos, tačiau naivu tikėtis, kad tai sustabdys statybas.
Oficialiai Astravo atominė elektrinė yra statoma pačios Baltarusijos energijos poreikiui patenkinti. Kaip yra išties – sunku pasakyti. Tačiau, jei tai tikrai yra politinis projektas, inicijuotas Rusijos, šiuo metu braškant Baltarusijos ir Rusijos santykiams, visas pastangas reikėtų nukreipti į diplomatines derybas, kad Astravo atominė elektrinės projektas būtų sustabdytas. Tokie turėtų būti Seimo pirmininko V.Pranckiečio ir premjero S.Svernelio veiksmai, ginant Lietuvos nacionalinio saugumo interesus, o ne neapgalvoti pareiškimai, iš esmės reiškiantys Lietuvos pritarimą Astravo projektui.
Linas Balsys yra Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys