Rezultatai nestebina – liberalai jau seniai įtraukė lyčiai neutralios partnerystės įstatymą į savo programą, tačiau iki šiol pasigirsta balsų, kad garsiai pasisakyti „gėjų klausimu“ neverta. Tad visgi kodėl liberalai turi palaikyti homoseksualių, biseksualių ir translyčių (LGBT) asmenų teises?
Pateikti apklausos duomenys būtų nesuprantami Vakarų valstybėse, kur įprastai būtent kairiosios partijos aktyviausiai dirba su įvairiomis mažumomis ir pelno jų palankumą. Tačiau Lietuvos situacija parodė pasitikėjimą liberalų duotu pažadu. Tad partijos rankose sprendimas, ką daryti su šiuo pasitikėjimu – nusisukti ir negirdėti ar įsiklausyti ir ieškoti, kaip kartu siekti bendrų tikslų. Juk Liberalų sąjūdis šiuo metu yra vienintelė partija, galinti nešti modernios vakarietiškos valstybės vėliavą.
Partnerystės įteisinimu lygybės įtvirtinimas nesibaigs: kaip galime tikėtis lygiaverčio dviejų moterų ar vyrų gyvenimo kartu pripažinimo, kai Seime vis skamba noras apibrėžti šeimą tik tarp susituokusių vyro ir moters? Kaip mūsų teisinėje sistemoje veikia nepilnamečių apsaugos įstatymas, pasaulyje žinomas kaip „informacijos apie homoseksualumą cenzūra“ 1? Kaip Lietuva, nors prieš 9 metus ir pralaimėjusi Europos Žmogaus teisių teisme bylą dėl neįteisinto lyties keitimo reglamentavimo, iki šiol to nepadarė?
Parlamente yra ir daugiau diskriminuojančių, žmogaus teisėms prieštaraujančių iniciatyvų, kurioms liberalai ne visada randa jėgų pasipriešinti, o gal nesijaučia galintys ir mokantys atstovauti šią visuomenės dalį.
Nereikia manyti, kad tokių žmonių yra vienetai: vien mėginant nustatyti homoseksualių žmonių skaičių visuomenėje, mokslininkų duomenys dažniausiai varijuoja tarp 2 ir 10 procentų. Pridėkime jų šeimų narius, draugus – ar tai vis dar atrodo nesvarbūs vienetai?
Paslėpti po antklode ar nustumti į kampą viską, kas susiję su LGBT asmenų teisėmis, pakitusiu šeimos ir porų santykių apibrėžimu gali atrodyti patogu vakar ar šiandien, tačiau po penkių ar dešimties metų mėginti keistis gali reikšti vytis nuvažiavusį traukinį. Atsakymų vengimas – tai nepagarba ne tik patiems LGBT bendruomenės nariams, bet ir jų artimiesiems, o taip pat tiems, kurie sveiką protą ir lygybės principą iškelia aukščiau dogmų ar krikščioniškų tradicijų.
Partnerystės įteisinimu lygybės įtvirtinimas nesibaigs.
Taigi, pirmiausia turime suvokti, kur esame ir kur einame: kalbėdami apie žmogaus teises, turime dvi alternatyvas, viena kurių – žmogaus teisių apsaugą užtikrinančios Vakarų valstybių, tokios kaip dauguma ES šalių, JAV, Kanada, Australija. Kitoje svarstyklių pusėje – „tradicinių vertybių“ gynėjos vaidmenį prisiimti mėginanti Rusija, su lytinėmis mažumomis susidorojanti ne ką prasčiau nei su politiniais oponentais ar nepatogiomis tautinėmis bendrijomis.
Rusiškasis suvokimas, remiamas gausiomis Kremliaus lėšomis, skverbiasi į Ukrainą, o tam tikrų asmenų pagalba – ir į Lietuvą. Liberalams čia dilemos nėra ir negali būti, tad natūraliai turi kilti klausimas – ką turime daryti? Ir šis klausimas labai laiku ir vietoje. Liberalai Lietuvoje jau kurį laiką pasižymi kaip nuosekliausiai LGBT asmenis palaikančia partija, ir šis palaikymas turi būti ne selektyvus, o ryžtingas.
Homofobiški pasisakymai gal ir buvo madingi prieš dešimtmetį, tačiau jie nereiškia nuomonių įvairovės ir dabar sulaukia tik pasmerkimo. Pagarba žmonių lygybei yra pagrindas, kuris negali būti traktuojamas įvairiai, tad priešinimasis esamiems ir vis politikų tebekuriamiems būdams diskriminuoti ar nesuteikti lygių teisių turi būti pagrindinis liberalų pažadas rinkėjams. Taigi „gėjų klausimas“ yra vienas labiausiai liberalias vertybes jungiančių temų – nebijokime jo kelti, nes tik taip galėsime veikti nuosekliai ir tvariai augti.
Antraštėje uždaviau klausimą: kas yra LGBT rinkėjai? Atsakymas labai paprastas ir kartu labai sudėtingas – esame žmonės, įvairūs, kaip ir visi, tikrai priklausome skirtingoms visuomenės grupėms, gyvename labai įvairius gyvenimus. Mus sieja vienas dalykas – noras jaustis lygiateisiais, visaverčiais Lietuvos piliečiais, dirbti šaliai ir žinoti, kad gyvename ne viešojo gyvenimo paraštėse.
Esu tikras, kad veikdami išvien mes, partijos nariai, įgyvendinsime ne pusmečiui ar porai metų keliamus tikslus, bet įsitvirtinsime kaip europietiškiausias politinis judėjimas ilgalaikėje perspektyvoje.
Marius Gorochovskis yra Liberalų sąjūdžio Žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės komiteto pirmininkas.