Gydytojų medicinos praktikos licencijavimas vykdomas daugiau nei 20 metų, slaugytojų ir akušerių – 16 metų. Nuo to laiko Akreditavimo tarnybai, kaip asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijavimą ir licencijų sąlygų laikymosi priežiūrą vykdančiai institucijai, tenka priimti sprendimus sustabdyti ar panaikinti atitinkamos praktikos licencijų galiojimą. Tačiau retai kada šių sprendimų priežastis buvo asmens sveikatos priežiūros specialisto padaryta grubi praktikos klaida arba per kalendorinius metus padarytos dvi ar daugiau praktikos klaidų, sukėlusių ar galėjusių sukelti paciento sveikatos pablogėjimą ar net grėsmę jo gyvybei. Tokių atvejų iki šiol yra pasitaikę vos vienas kitas.
Primename, kad medikai, grubiai pažeidę pareigas, nurodytas atitinkamuose jų praktiką reglamentuojančiuose įstatymuose, turi žinoti, kad jų laukia praktikos apribojimo sankcijos. Tarp mediko pareigų yra ne tik pareiga tobulinti savo profesinę kvalifikaciją ar laikytis licencijuojamos veiklos sąlygų, bet ir pareiga nediskriminuoti pacientų dėl lyties, amžiaus, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų; gerbti pacientų teises, jų nepažeisti; laikytis gydytojo profesinės etikos principų; tvarkyti medicinos praktikos dokumentus teisės aktų nustatyta tvarka.
Teisėsaugos institucijoms nustačius, kad medikas grubiai pažeidė šias pareigas, net ir tuo atveju, kai teismas nėra uždraudęs jam verstis atitinkama praktika, Akreditavimo tarnyba priima sprendimą stabdyti ar net naikinti mediko turimos licencijos galiojimą. Toks sprendimas grindžiamas mediko praktiką reglamentuojančio įstatymo nuostatos, apibrėžiančios licencijos galiojimo sustabdymo ar panaikinimo pagrindus.
Akreditavimo tarnyba koordinuoja bendrus veiksmus su teisėsaugos institucijomis. Tokio tarpinstitucinio bendradarbiavimo rezultatas – medikai, padarę šiurkščius pažeidimus, sulaukia jų praktikos apribojimo sankcijų. Pastaruosius keletą metų Akreditavimo tarnybą vis pasiekia informacija apie grubias asmens sveikatos priežiūros specialistų padarytas praktikos klaidas.
Visai neseniai buvo sustabdyta licencija gydytojai oftalmologei, teismui nuosprendyje nurodžius, kad ši medikė suklastojo medicinos dokumentus ir tiesiogines darbines funkcijas nukreipė ne pareigų tinkamam atlikimui, o nusikalstamų veikų darymui. Tokie veiksmai nebuvo vienkartinio pobūdžio, todėl jai skirta lygtinė bausmė bei įpareigojimas atlyginti valstybei padarytą žalą, o šiurkščiai pažeidus profesinę pareigą, atsirado pagrindas licencijos sustabdymui.
Teko svarstyti kelis panašius išskirtinius atvejus: vienas, kai Lietuvos apeliacinio teismo nutartimi gydytojas buvo pripažintas kaltu – grubiai pažeidęs paciento teises, pasinaudojęs gydytojo pareigomis norėdamas sau gauti neteisėtų pajamų, kitas, kai Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi gydytojas pripažintas kaltu šiurkščiai pažeidęs profesinę pareigą tinkamai teisės aktų nustatyta tvarka tvarkyti medicinos praktikos dokumentus – klastojęs nedarbingumo pažymėjimus. Kadangi tokie veiksmai nesuderinami su garbinga gydytojo profesija, todėl abiem atvejais priimti sprendimai dėl licencijų galiojimo panaikinimo ar stabdymo.
Be to, vienos slaugytojos bendrosios slaugos praktikos licencijos galiojimas buvo panaikintas dėl šiurkščiai pažeistų paciento teisių – būdama neblaivi, ji darbo vietoje pacientams teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
Sveikatos priežiūros specialisto darbas reikalauja ne tik profesionalumo, bet ir kantrybės, savitvardos, atidumo, net pasišventimo. Šios profesijos atstovai gelbsti žmonių gyvybes, todėl ypatingai skaudu, kai medikas nusižengia pagrindiniams profesiniams principams ir dėl to tenka stabdyti jo veiklą. Tegul tai būna atsakingumo prieš pacientus pamoka. Viliamės, kad ateityje panašių atvejų sveikatos sistemoje nepasikartos.
Nora Ribokienė, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie SAM direktorė.