Odeta Bložienė: Ką bendro turi sportas ir asmeniniai finansai?

Sporto principų naudojimas asmeninių finansų valdyme nėra naujas dalykas. Pagrindinės sėkmę nulemiančios taisyklės – orientacija į rezultatą, disciplina ir motyvacija – yra identiškos tiek norint pagerinti fizinę formą ar sveikatą, tiek pakeisti finansinius įpročius ar sutaupyti konkretiems tikslams.
Odeta Bložienė
Odeta Bložienė / Asmeninio albumo nuotr.

Vadinasi, jei sėkmingai galite deginti kalorijas, tirpdyti kilogramus ar auginti kietesnius raumenis, yra didelė tikimybė, kad jums pavyks džiaugtis ir geresne finansine situacija.

Nenuolaidžiaukite sau

Sportuojant atsiranda begalė priežasčių, kodėl šiandien negalite ar jums sunku nueiti į treniruotę: skauda gerklę, reikia pakeisti automobilio padangas, buvo sunki diena darbe, didelės nuolaidos (tik šiandien!) jūsų mėgstamiausioje parduotuvėje.

Lygiai taip pat yra ir su finansine drausme. Jei ieškosite „legalių“ priežasčių, kodėl šią savaitę ar šį mėnesį negalite atidėti lėšų numatytam finansiniam tikslui pasiekti, jų tikrai rasite. Bet geriau neieškokite – nenuolaidžiaukite sau ir netoleruokite pusiau pasiekto tikslo.

Verčiau tikslą suskaidykite į mažesnius etapus. Pavyzdžiui, jei siekiate atidėti naujoms studijoms po 60 eurų per mėnesį, paskirstykite šią sumą po 15 eurų per savaitę ar po 2 eurus per dieną – išmokite visiškai įgyvendinti uždavinį ir džiaugtis rezultatais.

Finansinių tikslų siekimas yra žinių ir įgūdžių rinkinys, nesimokykite daryti klaidų. Jei šį mėnesį nepavyko atidėti reikiamos sumos, kitą teks pasispausti. Net ir muzikantams, mokantis atlikti kūrinį, rekomenduojama iš pradžių jį sugroti lėtesniu tempu, bet būtinai be klaidų, nes nuolat kartojant klaidingą veiksmą pirštais, smegenys užfiksuoja ir įsimena šį kelią.

Finansinių tikslų siekimas yra žinių ir įgūdžių rinkinys, nesimokykite daryti klaidų. Jei šį mėnesį nepavyko atidėti reikiamos sumos, kitą teks pasispausti.

Užsibrėžkite konkrečius tikslus ir aiškų terminą

Dar niekam nepavyko atsikratyti papildomų kilogramų, jei pradinis tikslas skambėjo „norėčiau numesti kažkiek svorio“.

Dažniausiai tokie „tikslai“ tik persikelia iš metų į metus, iš paskos tempdamiesi ir nesėkmių bei nepasitenkinimo savimi šleifą.

Keldami finansinius metų tikslus labai aiškiai apibrėžkite sumą ir terminą. Neveiksminga siekti „atnaujinti baldus“, „sutaupyti žiemos ir vasaros atostogoms“, „padidinti metines pajamas“. Tai būtų tas pats, kas, kalbant sportiniais terminais, užsibrėžti sau, kad „tapsiu sveikesnis“, „pradėsiu daugiau ir geriau sportuoti“. Konkrečius tikslus būtinai užsirašykite.

Be to, per daug skirtingų finansinių tikslų taip pat gali būti kliūtis juos pasiekti. Ne veltui sena kinų patarlė byloja: kas vaikosi du zuikius vienu metu, tas nepagauna nė vieno.

Tiksliai numatykite priemones

Jei užsimanysite padaryti vien tik daugiau atsilenkimų, labiausiai tikėtina, kad šis noras taip ir liks tik galvoje. Blogiausiu atveju – didžiausio užsidegimo ar silpnumo akimirką pasidalinta išpažintimi – pažadu savo „Facebook“ paskyroje.

Kaip ir sportuojant, taip ir siekiant finansinių tikslų, svarbu numatyti visą priemonių komplektą, o taip pat kada ir kaip jos bus įgyvendinamos. Pagalvokite ne tik apie taupymą, bet ir apie galimybes išleisti mažiau.

Pavyzdžiui, pirkdami bilietus į kiną ar sporto klubo abonementą kooperuokitės su draugais. Arba pagalvokite, kaip gauti papildomų pajamų – tegul ir nedidelių. Galbūt jūsų namuose stovi vertingas muzikos instrumentas, kuriuo jūs maždaug 10 metų ketinote pasimokyti groti, o iš tiesų prisiliečiate tik dulkių šluoste? Gal vertėtų jį parduoti? Galbūt galite pasisiūlyti prižiūrėti mažus kaimynės vaikus?

Būtinai turėtumėte įsivaizduoti, kaip jausitės pasiekę tikslą, nes greičiausiai retas kuris patiria katarsį vien žiūrėdamas į besikeičiančius skaičius sąskaitoje ar pilnėjančią taupyklę.

Pasirūpinkite savo motyvacija

Tikslas turėtų jus motyvuoti. Jei vaikysitės „madų“ ar seksite draugų pavyzdžiu, kurie nusprendė susitaupyti naujam automobiliui, o jūs puikiai jaučiatės važinėdami viešuoju transportu, jums reikia kitokio tikslo – svajonės, kurią iš tiesų norėtumėte pasiekti.

Ir būtinai turėtumėte įsivaizduoti, kaip jausitės pasiekę tikslą, nes greičiausiai retas kuris patiria katarsį vien žiūrėdamas į besikeičiančius skaičius sąskaitoje ar pilnėjančią taupyklę.

Nenuvertinkite mažų žingsnelių

Niekas nepradėjo bėgti 42 km maratono prieš tai neįveikęs mažesnių atstumų. Jei šiandien padarote tik 1 prisitraukimą ar 10 šuoliukų per virvutę, kasdien kryptingai treniruodamiesi po mėnesio sustiprėsite ir padarysite daugiau.

Tad jei šiandien jūsų pajamos neleidžia svajoti apie pradinio įnašo būstui sukaupimą, tai nereiškia, kad taip bus visada. Juo labiau, tai nereiškia, kad jūs neprivalote turėti finansinių uždavinių – pavyzdžiui, sureguliuoti finansinius srautus, kad mėnesio pabaigoje nereiktų prašyti draugo paskolinti 100 eurų.

Sėkmingai įveikę trumpesnes distancijas, paragausite pergalės ir pasididžiavimo savimi skonio, jausitės geriau ir būsite pasirengę imtis didesnių uždavinių.

Taigi, jei iki šiol nesisekė kelti ir vykdyti finansinių tikslų, gal verta pradėti nuo atsispaudimų ar bėgimo takelio?

Odeta Bložienė yra „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai