Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Petras Auštrevičius: Ta beprotiška Lietuvos politinė vasara

Apgailestauti nebeužtenka. Daromos strategiškai reikšmingos politinės klaidos, kurių niekaip neišeina pateisinti tuo, kad Lietuvoje šiuo metu rekordiškai karštas, be proto tvankus birželis.
Petras Auštrevičius
Petras Auštrevičius / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Pirma: prezidentas G.Nausėda, nepasirašydamas ES lyderių laiško dėl LGBTQ žmonių teisių, liko vienoje gretoje su Vengrijos premjeru V.Orbanu. Antra: vos per porą dienų radikaliai pakeista oficiali Lietuvos pozicija šiuo klausimu, kai užsienio reikalų ministras G.Landsbergis išreiškė paramą LGBTQ, o šalies prezidentas šią paramą atšaukė. Trečia: apie žmonių teises ir šalies vertybinius pasirinkimus yra priimta ir net privalu kalbėti viešai, todėl prezidento išsakytas argumentas, kad bendras ES lyderių laiškas tam netinka, švelniai tariant, neįtikina. Ketvirta: išryškėjus skiriamajai linijai tarp Vakarų ir Rytų Europos valstybių pasirinkimų, vietą Lietuvai už mus visus parinko prezidentas. Sakysit, na ir kas, o gal manote, kad visa tai mūsų šaliai naudinga? Aš manau, kad žalinga.

Mūsų politinės vasaros beprotiškumą aiškiausiai parodo kitas pavyzdys. Kaip žinome, Vilniuje artimiausiu metu lankysis Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Šio vizito derinimo Lietuvoje procedūra perkopia kaitros rekordus.

Europos Komisijos, ES vykdomosios valdžios vadovė, yra įsipareigojusi apsilankyti visose ES valstybėse, palaiminant kiekvienos jų nacionalinius ekonomikos gaivinimo planus. Dvylika Europos valstybių EK vadovė jau aplankė. U. von der Leyen vizitai ES sostinėse nors ir yra trumpi (per dieną aplankomos dvi ES šalys), bet jie neabejotinai reikšmingi. Susitikimuose iškart einama prie esmės – kalbama apie konkrečios valstybės ekonomikos gaivinimo priemones ir kertinius ateities projektus.

Galbūt už Lietuvos ekonomikos gaivinimo plano įgyvendinimą nori būti atsakingas šalies prezidentas?

Nors U.von der Leyen vyksta susitikti su Vyriausybių vadovais, Lietuvoje jos vizitas iki šiol derintas išimtinai pagal prezidento darbotvarkę, būtent tada, kai premjerė I. Šimonytė turi numatytus vizitus užsienyje.

Sveiku protu paaiškinti šitos situacijos neįmanoma. Galbūt už Lietuvos ekonomikos gaivinimo plano įgyvendinimą nori būti atsakingas šalies prezidentas? Remiantis Konstitucija ir ją gerbiant, kaip ne kartą siūlė šalies vadovas, U.von der Leyen vizitas Lietuvoje neapsieitų be premjerės. Jeigu yra manančiųjų kitaip – gal tuomet metas inicijuoti Konstitucijos pakeitimus? Galiausiai, vis dar esame teisinė valstybė.

Politines įtampas akivaizdžiai lemia asmeniškumai, tiksliau – vienpusis asmeniškumas. Seimo Europos reikalų komiteto viešas raginimas šalies vadovams siekti geranoriško sutarimo dėl atstovavimo Lietuvai ir mūsų interesams ES formatuose neveikia pačioje Lietuvoje, ką jau kalbėti apie Briuselį.

Bet tai yra ne tik atstovavimo Lietuvai reikalas, tai yra vis gilėjanti Europos reikalų koordinavimo ir valdymo problema mūsų valstybėje. Kai Vyriausybės vadovą siekiama nušalinti nuo ES politikos reikalų pačioje Lietuvoje – ar tai jums primena demokratiją šį vis laisvėjantį (nuo karantino) birželį?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs