Rezoliucijos tikslas – nustatyti aiškius principus ir gaires DI taikymui viešajame sektoriuje.
Tai apima skaidrumą, atvirumą, lygiateisiškumą, lygybę ir etikos principų laikymąsi.
Visos DI sistemos turi būti kuriamos ir naudojamos skaidriai, užtikrinant visuomenės informuotumą ir galimybę dalyvauti priimant sprendimus.
Algoritmai ir duomenys turi būti atviri tyrimams ir peržiūrai, o valstybės institucijos turi laikytis aukščiausių standartų ir nustatytų gairių.
Svarbu pabrėžti, kad kiekvienas iš mūsų besinaudojantis dirbtinio intelekto technologijomis privalome prisiimti visą atsakomybę.
Šiomis dienomis visos aukštosios technologijos, ypač dirbtinis intelektas, suteikia daug naujų galimybių palengvinti darbo procesus įvairiose srityse.
Nuo medicinos ir švietimo iki transporto ir pramonės, DI atveria neįtikėtinas galimybes spręsti globalias problemas, gerinti gyvenimo kokybę ir skatinti inovacijas.
Daugelis jau įsisąmonino šios technologijos potencialą ir pradėjo naudotis įvairiomis jos teikiamomis galimybėmis, įskaitant ,,Chat GPT“ ir kitas sistemas.
Šios inovacijos ne tik palengvina kasdienius darbus, bet ir suteikia galimybę efektyviau ir greičiau spręsti kasdienes problemas bei užduotis.
Tačiau, kad ir kaip viskas gerai skambėtų, kiekvieno gėrio šešėlyje slepiasi kokio nors blogio kibirkštis ir šiuo atveju dirbtinis intelektas nėra išimtis.
Duomenų privatumas, algoritmų šališkumas, galimas DI panaudojimas neetiškiems tikslams – tai tik keletas dalykų, dėl kurių turėtumėme susirūpinti.
Būtent todėl itin svarbu užtikrinti atsakingą ir etišką DI naudojimą.
Mano nuomone yra svarbu suvokti, kad blogio pavojai, kaip pavyzdžiui, ,,Deepfake“, gali būti pašalinti kuriant programinę įrangą, kuri galėtų atpažinti klaidingą informaciją ir kitas rizikas.
Kaip kiekvienam nuodui yra savas priešnuodis, taip ir dirbtinio intelekto potencialiems pavojams gali būti sukurtos prevencinės priemonės.
Būtent dėl to, rezoliucija yra svarbus žingsnis link atsakingo DI naudojimo ir žymi svarbų etapą kuriant tvirtą, teisingą ir skaidrią dirbtinio intelekto naudojimo sistemą Lietuvoje.
Man ypač džiugu, kad Seimas suprato šios rezoliucijos svarbą ir didžiąja dauguma balsų ją patvirtino.
Tai rodo, kad Lietuva yra pasiryžusi žengti atsakingo DI naudojimo keliu ir kurti teisingesnę, klestinčią ir tvaresnę ateitį savo piliečiams.
Tai atneš ne tik efektyvesnes viešąsias paslaugas, didesnį saugumą ir inovacijų skatinimą, bet ir užtikrins duomenų apsaugą, skaidrumą, lygiateisiškumą, etiką.
Paprastas Lietuvos pilietis galės džiaugtis individualizuotu mokymusi, naujomis darbo vietomis ir geresniu švietimu sau ir savo atžaloms.
Atsakingas DI naudojimas – tai ne tik rezoliucija, bet ir įsipareigojimas. Tai įsipareigojimas kurti ateitį, kurioje DI technologijos naudojamos etiškai, skaidriai ir atsakingai. Tai įsipareigojimas kurti ateitį, kurioje dirbtinis intelektas tarnauja žmogui, o ne atvirkščiai.
Tikiuosi, kad ši rezoliucija taps tvirtu pagrindu kuriant teisingą, skaidrią ir atsakingą dirbtinio intelekto ekosistemą Lietuvoje.