15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Renata Beržanskienė: Naujos galimybės azartinių lošimų verslui ir lošėjams

Devynerius metus brandinti pokyčiai Lietuvos azartinių lošimų rinkoje nuo 2016 metų sausio 1 dienos pradeda realiai galioti. Azartinių lošimų verslas tądien gaus daugiau galimybių plėstis ir taps geriau apsaugotas nuo nelegalių konkurentų. Savo ruožtu vartotojai turės daugiau pasirinkimo galimybių dalyvauti tokiuose lošimuose.
Renata Beržanskienė
Renata Beržanskienė / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Visus šiuos pokyčius rinkai suteiks nuo sausio 1 dienos įsigaliosiantys Lietuvos Respublikos Azartinių lošimų įstatymo pakeitimai. Po devynerius metus trukusių bandymų įstatymą pritaikyti prie realybės ir sureguliuoti nuotolinius lošimus (lošimai internete) tai pavyko padaryti šiemet – Lietuvoje įteisinamas nuotolinių lošimų organizavimas.

Ši nauja galimybė bus griežtai reguliuojama ir ketinantiems rengti nuotolinius lošimus teks patenkinti daug įstatyme numatytų reikalavimų. Pavyzdžiui, visų rūšių nuotolinius lošimus norinčios pradėti ir atitinkamą licenciją turinčios bendrovės įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis nei 1,158 mln. Eur. Be to, Lošimų priežiūros tarnyba turės patvirtinti ir atitinkamo nuotolinio lošimo reglamentą.

Tokius lošimus norinti rengti bendrovė taip pat privalės patenkinti bent vieną iš šių reikalavimų turėti:

Ne mažiau kaip vienerius lošimo namus (kazino);

Ne mažiau kaip 5 totalizatoriaus punktus žirgų totalizatoriui organizuoti;

Ne mažiau kaip 10 automatų salonų;

Ne mažiau kaip 20 lažybų punktų;

Ne mažiau kaip 20 totalizatoriaus punktų.

Tiesa, „turėti“ neužteks, bendrovė taip pat privalo jau teikti lošimo paslaugas šiose vietose.

Nors iš pirmo žvilgsnio šie apribojimai gali gąsdinti rinkos dalyvius, toks teisiškai reglamentuotas turtinis barjeras suteiks saugumo nuotolinių lošimų organizatoriams.

Daugiau saugumo dėl sąžiningo verslo ateities suteikia ir pakeistame įstatyme numatyti nauji įgaliojimai Lošimų priežiūros tarnybai, padėsiantys suvaldyti nelegalius lošimus.

Pavyzdžiui, nuo sausio 1 dienos tarnyba galės finansų įstaigoms privalomai nurodyti, kad šios nutrauktų operacijas, susijusias su nelegalių lošimų organizatoriais. Be to, tarnyba taip pat galės įpareigoti interneto paslaugų tiekėjus panaikinti galimybę pasiekti nelegalius nuotolinius lošimus.

Nors tokie pakeitimai gali būti vertinami kaip interneto laisvės ribojimas ar cenzūra, jie egzistuoja ir kai kuriose kitose ES šalyse.

Kita nuotolinių lošimų organizatoriams svarbi naujiena, kad įteisinus naują lošimų formą, patvirtintas ir specialiai jai mokestis.

Nuo sausio 1 dienos įsigaliojantys Lietuvos Respublikos Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimai nustato, kad nuotolinių lošimų mokesčio bazei bus taikomas 10 proc. mokesčio tarifas. Jis yra mažesnis nei dabar tradiciniams lošimams taikomas 15 proc. mokestis, todėl mokestiniu požiūriu nuotoliniai lošimai tampa patrauklesni.

Kokią realią įtaką pakeitimai turės, bus galima pamatyti tik įstatymui įsigaliojus ir įvertinus naujų galimybių ir suvaržymų pusiausvyrą.

Su naujomis galimybėmis nuo sausio 1 dienos atsiranda ir teisiškai reglamentuoti apribojimai nuotolinėms lažyboms ir totalizatoriams. Pavyzdžiui, bus draudžiama organizuoti nuotolinio lošimo įrenginio sukurtus lošimus (objektyviai neįvyksiančius), išskyrus, jei tai yra šunų ar žirgų lenktynės. Taip pat uždrausta siūlyti lažintis dėl įvykių, kuriuos lemia neteisėti arba viešajai tvarkai ar gerai moralei prieštaraujantys veiksmai ir panašiai.

Nuotolinius lošimus įteisinę įstatymų leidėjai taip pat ėmėsi priemonių mažinti su azartiniais žaidimais susijusias grėsmes. Pavyzdžiui, tokių lošimų organizatoriai įpareigoti specialiais užrašais savo klientus perspėti dėl galinčios atsirasti priklausomybės. Be kitų kovos su priklausomybe priemonių, taip pat numatyta prievolė nepriimti statymo, jei jį atlieka tokios teisės neturintis asmuo.

Šios prevencinės priemonės yra itin svarbios – vien per pastaruosius dešimt metų net 3600 asmenų Lietuvoje patys pripažino savo priklausomybę nuo azartinių lošimų ir parašė prašymus jų neįleisti į lošimų namus.

Tad gavę įstatymu įtvirtintų naujų galimybių bei pareigų, azartinių lošimų organizatoriai ir jų klientai jau netrukus galės tai išbandyti praktikoje. Tačiau kokią realią įtaką pakeitimai turės, bus galima pamatyti tik įstatymui įsigaliojus ir įvertinus naujų galimybių ir suvaržymų pusiausvyrą.

Renata Beržanskienė yra advokatų kontoros „Sorainen“ partnerė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais