Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rimantas Šidlauskas: Verslo priežiūros institucijos – mažiau reiškia geriau

Vienos iš didžiausių problemų, su kuriomis susiduria Lietuvos verslininkai – biurokratinė našta, pernelyg sudėtinga ir neretai neefektyvi verslo priežiūros sistema. Šiuo metu verslininkus prižiūri per 60 institucijų – naivu būtų tikėtis, jog darbas bus koordinuotas, paprastas ir efektyvus. Todėl sveikiname šiuo metu vykstantį šių institucijų konsolidacijos procesą. Tikime, kad tai – būtinas žingsnis, palengvinsiantis ir verslininkų, ir valstybės tarnautojų darbą.
Rimantas Šidlauskas
Rimantas Šidlauskas / BFL nuotr.

Siūlymas sumažinti verslininkus prižiūrinčių institucijų skaičių iki šešiolikos – itin teigiamas sprendimas, kuris turėtų būti vykdomas kuo sparčiau.

Ypač daug vilčių kelia tai, kad ruošiamasi sukurti bendrą valstybės mokesčių surinkimo ir finansinės priežiūros instituciją – Valstybės mokesčių surinkimo ir finansinės priežiūros tarnybą. Į ją būtų apjungta Valstybinė mokesčių inspekcija bei Muitinės departamentas, jai atitektų ir kai kurios Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos bei Finansinių nusikaltimų tarnybos funkcijos.

Kita vertus, baiminamės, kad tam tikros, pačioje valdančioje koalicijoje bei tarp institucijų egzistuojančios įtampos gali stabdyti šį procesą. Jau dabar matome, kad kai kurios ministerijos ar pati SODRA nepritaria kai kurių pastarosios funkcijų perdavimo naujai kuriamai Valstybės mokesčių surinkimo ir finansinės priežiūros institucijai. Su tokiomis abejonėmis sutiktume, jei SODRA užsiimtų kaupimo ar investavimo funkcijomis. Šiuo metu taip nėra – SODRA yra absoliučiai priklausoma nuo valstybės biudžeto bei esamų skolinimosi limitų, ir tikėtis, kad situacija greitai pasikeis, nerealu.

Ypač daug vilčių kelia tai, kad ruošiamasi sukurti bendrą valstybės mokesčių surinkimo ir finansinės priežiūros instituciją – Valstybės mokesčių surinkimo ir finansinės priežiūros tarnybą.

Vis dėlto, nesuprantame, kodėl prie šios institucijos norima prijungti Muitinės departamentą.

Aišku, importo ir eksporto pridėtinės vertės mokesčio administravimas tokių atveju patektų į vienas rankas, o tai padėtų „suvesti“ apskaitos eilutes – taip su vienu ūkio subjektu dirbtu viena institucija.

Tačiau mūsų muitinės saugo išorines ES sienas, esame tarptautinių muitinių organizacijų nariais. Tad šio departamento įjungimas į naują kontroliuojančią instituciją gali apsukinti muitinės veiklos organizavimą bei kirstis su tarptautiniais šalies įsipareigojimais.

Labiausiai verslininkus neramina, kad ši, labai reikalinga iniciatyva bus „nugesinta“ skirtingų institucijų bei politikų. Kiekvienas departamentas ar įstaiga, kuriai kils grėsmė išnykti ar sumažėti, bandys įrodyti savo reikalingumą. Tikimės, kad politikams užteks ryžto tam nepasiduoti. Šiuo atveju, kaip ir dažnai, mažiau reiškia geriau ir efektyviau.

Rimantas Šidlauskas yra Lietuvos pramonės prekybos ir amatų rūmų asociacijos generalinis direktorius
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos