Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rūta Vainienė: Dar keli pamąstymai „kaupti ar nekaupti“ tema

Pasiūlydama net tris pasirinkimus dalyvaujantiems antrosios pakopos pensijų kaupime, valdžia užminė nemažą mįslę. „Ką pasirinkti“ skaičiuoja ekspertai, svarsto bendradarbiai prie pietų stalo, nepraleidžia progos paklausti giminės ir draugai. Kadangi skaičiai gana aiškiai sudėlioti kaupimo su subsidija ir asmeniniu prisidėjimu naudai, lieka tik keli klausimai, kuriuos privalo sau atsakyti pasirinkimo kryžkelėje atsidūręs pilietis.
Rūta Vainienė
Rūta Vainienė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pirmas klausimas yra, ar apkritai pasitiki pensijų fondais, kaip viena iš daugelio kaupimo alternatyvų, ar vis tik pasitikėjimo svarstyklės labiau linksta „Sodros“ naudai. Būtent pasitikėjimas, per laiką susiformavusi, tegu ir menkai pagrįsta nuomonė, yra labai svarbi. Juk net jei didžiausi išminčiai faktais ir skaičiais įrodys, kad kaupti pensijų fonduose apsimoka labiau, bet žmogų nuolat krės abejonių šaltukas, turėti ilgalaikę kaupimo sutartį taps ne saugumo garantu, bet ilgalaike rūpesčio našta. Kadangi šimtaprocentinių ateities garantijų nei vienu atveju nėra, verta rinktis tą, kuris šiandieną yra geriau įsitvirtinęs žmogaus pasitikėjimo zonoje.

Kadangi šimtaprocentinių ateities garantijų nei vienu atveju nėra, verta rinktis tą, kuris šiandieną yra geriau įsitvirtinęs žmogaus pasitikėjimo zonoje.

Antrasis klausimas, susijęs su tuo, „ar prisidėti savo lėšomis“, yra, ar tuos 10, 20 ar 100 litų išleisite geriau. Jei galite tvirtai įvardinti, kur ir su kokia nauda šiuos pinigus panaudosite, naudokite.

Atsakymas labai susijęs su tuo, kiek ši suma jums reikšminga, ar neskausminga ją atidėti kaupimui. Šie nedideli įnašai kuriam laikui bus tam tikra prasme „prarasti“, tikintis ateity turėti didesnės naudos. Pačiu blogiausiu ir mažai tikėtinu atveju, jie gali būti ir tikrai prarasti, pavyzdžiui, jei sukauptas lėšas nusavintų valdžia. Tačiau kokios nors konkrečios objektyvios tikimybės čia būti negali, tik subjektyvus vertinimas. Štai tas vidinis lūkestis čia yra labai svarbus. Juk kaupti, visą laiką baiminantis, kad lėšos „į balą“ – tikrai ne geriausias sprendimas.

Trečiasis klausimas yra, ko gi tikitės senatvėje, periodinės išmokos, ar gauti visą sukauptą sumą. Jei norite gauti visą sukauptą sumą iš karto, rinkitės savanorišką kaupimą, t.y. trečią pakopą arba bet kurį kitą taupymo būdą, nes labai tikėtina, kad antrojoje pakopoje reikės įsigyti anuitetą ir gauti periodines išmokas, kurios nedarys tokio įspūdžio ir neatrodys svari parama senatvėje.

Jei norite gauti visą sukauptą sumą iš karto, rinkitės savanorišką kaupimą, t.y. trečią pakopą arba bet kurį kitą taupymo būdą.

Pasirinkę kitus taupymo būdus, negausite subsidijos, tačiau vien dėl subsidijos, kuri ir gali būti pirmiausia atimta, koreguoti savo gyvenimo planus tikrai neverta. Kadangi norėdami gauti subsidiją turėsite prisidėti ir iš savo kišenės, visų pirma galvokite apie ją, apie savo prioritetus, o ne valdžios pasiūlytą jauką ir pagal tai sudėliotus sprendimus.

Tie, kurie pasirinkimą daro pirmą kartą, alternatyvų turi mažiau. Jie negali rinktis tarpinio varianto, likti su esama kaupimo įmoka. Tačiau jų sprendimas „arba-arba“ taip pat gali būti sustiprintas atsakant į klausimą, kuo pasitikiu, ar neskauda mokėti, ar panaudosiu geriau ir ko noriu senatvėje. Skaičiavimai, žinoma, yra svarbu, jie suteikia sprendimui objektyvumo įspūdį. Tačiau turime suprasti, kad ir jie pagrįsti prielaidomis bei nežinomaisiais, be to, kalba eina apie palyginus mažas sumas. Tad sprendimo ašis yra ne pedantiškai tiksliai sudėlioti ir suskaičiuoti manų kruopeles, bet apsispręsti remiantis savo poreikiais ir vertybėmis.

Šis Rūtos Vainienės komentaras perskaitytas per Lietuvos radiją

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų