Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Valentinas Gendvilis: Įvedant etatinį apmokėjimą, į švietimą „ateina“ nemažai pinigų – tinkamai išnaudokime juos

Pasigirsta nuomonių, kad mokytojų etatinio darbo užmokesčio įvedimą reikėtų atidėti. Kaip čia taip? Vyko ilgas pasirengimo etapas, buvo viešinama, kad startuoja nauja mokytojų darbo užmokesčio sistema, kad mokytojams bus apmokama daugiau valandų....
Valentinas Gendvilis
Valentinas Gendvilis / Asmeninio archyvo nuotr.

Atsitraukimas, atidėjimas dar kartą, manyčiau, parodytų, kad visiškai nesugebame vykdyti įsipareigojimų ir pažadų. Medikai streikuoja, išeina į gatves, reikalaudami didesnio finansavimo, o mums duodami papildomi pinigai, bet jų atsisakome?

Kol kas lyg ir susitariame

Mes mokykloje esame pristatę etatinio užmokesčio sistemą, su kolektyvu pasimodeliavom, kaip būtų paskirstomos valandos. Kalbėjausi su kai kuriais mokytojais, pasiūliau savo parengtą skaičiuoklę, kad jie pamėgintų padėlioti savo valandas – ir viskas labai normaliai dėliojasi. Nesakyčiau, kad įvedus etatinį, lauktų labai esminis šuolis.

Dėl apskaičiavimo, žinoma, bus sudėtingumų, bet žadamos ir skaičiuoklės, ir susitarimai kolektyvo viduje padėtų išsidalinti tas valandas teisingai. Sakyčiau, sudėtingiau ir daugiau neaiškumų bus su tais, kurie dirba ne pagrindinėje darbovietėje, – kaip jiems apskaičiuoti papildomas valandas? Iš 42 mūsų mokytojų trečdalis ar šiek tiek daugiau (daugiausia tie, kuriems tai nėra pagrindinė darbovietė) dirbtų ne visu etatu.

Kaip bus iš tikrųjų, negalime pasakyti, nes neturime visų reikiamų dokumentų. Būtų labai gerai, kad tie dokumentai kuo greičiau pasirodytų.

Bus daugiau apmokama papildomų valandų

Bet pokytis tikrai bus – mokytojams bus daugiau apmokama valandų. Iki šiol mokyklos, kurios klasėse turėjo didesnį mokinių skaičių, negu numatyta mokinio krepšelio metodikoje, turėjo ir daugiau lėšų ir galėjo daugiau tarifikuoti papildomų valandų. Toms mokykloms, kurios turėjo mažiau vaikų, to daryti neišėjo. Įvedus etatinį, mažesnėms mokyklos bus tik geriau.

Mūsų mokykloje klasės sukomplektuotos didesnės negu nustatyta 25 mokinių norma. Tad galėdavom mokytojams kažkiek atlyginti už papildomas valandas, bet ne per daugiausiai. Manyčiau, kad įvedus etatinį, bus galima apmokėti daugiau papildomų darbų.

Padėtų pritraukti jaunų mokytojų

Mūsų mokyklos mokytojų amžiaus vidurkis – 50 metų, turime pora jaunesnių. Nuo rugsėjo naujų mokytojų mūsų mokyklai dar nereikės, bet po kokių trejų metų jau teks ieškoti. Ukmergės rajonui tai aktualu.

Kaip patraukti jaunus žmones rinktis mokytojo profesiją, kaip juos po studijų vėl prisikviesti į Ukmergę, apie tai stipriai diskutuojame su meru, su Švietimo skyriaus žmonėmis. Diskusijoje dalyvavo ir vyresnių klasių mokiniai. Gegužės pradžioje planuojame vėl surengti diskusiją su mokytojais, politikais, Švietimo tarybos nariais.

Jeigu jauniems mokytojams būtų sudarytas visas krūvis ir geriau apmokama, kaip kad planuojama įvedus etatinį, tai šios priemonės irgi padėtų „atjauninti“ mokytojo profesiją – daugiau jaunimo rinktųsi pedagogines studijas, daugiau grįžtų dirbti į savo rajono mokyklas. Tuo labiau kad Ukmergė – nelabai toli nuo Vilniaus, nėra kažkoks atkampus rajonas.

Mokytojai tikėjosi, kad nuo rugsėjo jau bus pokyčių. Į švietimą papildomai „ateina“ 14 mln. eurų. Jeigu atidedame etatinį, tada turime daryti kažkokį pokytį dėl mokytojų atlyginimų.

Valentinas Gendvilis yra Ukmergės J.Basanavičiaus gimnazijos direktorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?