Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Viktoras Fiodorovas: Interneto karta nori balsuoti

Apie elektroninį balsavimą esu kalbėjęs ne kartą ir žadu tai daryti ateityje, nes, esu tikras, kad technologijos pagaliau turi paliesti ir gerokai pasenusią rinkimų sistemą. Džiaugiuosi, kad panašiai galvoju ne aš vienas – štai prieš keletą dienų Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria siūloma inicijuoti europinių rinkimų reformą bei leisti valstybių narių piliečiams balsuoti internetu.
Viktoras Fiodorovas
Viktoras Fiodorovas / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Balsavimas visiems patogioje vietoje

Iš tiesų, privalome siekti, kad kiekvienas žmogus turėtų vienodas galimybes atlikti savo pilietinę pareigą, tuo tarpu vis atidėliodami elektroninio balsavimo galimybę, tą pareigą mes smarkiai apsunkiname.

Ir aš kalbu ne vien apie jaunimą, kuris, mano įsitikinimu, turėtų ir galėtų aktyviai dalyvauti šalies politiniame gyvenime ir nuo 16 metų, tačiau kalbame ir apie visus Lietuvos žmones, kurių dauguma, esu tikras, nori patogiai ir greitai atiduoti savo balsą už vieną ar kitą partiją ar jos atstovą.

Įsivaizduokite visai nesunkiai įgyvendinamą scenarijų, tiesa, iš pradžių bent jau per išankstinius rinkimus – jums nebereikia skubėti į savo rinkimų apygardą, stovėti nemažose eilėse su savo asmens dokumentu rankose, vėliau tušinuku pildyti balsavimo biuletenio ir tikėtis, kad jis bus sąžiningai suskaičiuotas.

Jau dabar Lietuvoje veikia nemažai paslaugų, kurios yra saugomos lygiai taip, kaip būtų saugomas elektroninis balsavimas.

Vietoje to, jūs su savo šeima, smagiai praleidę dieną mieste, aplankę savo pamėgtas vietas, pakeliui namo stabtelite prie kur nors centre, patogioje ir visiems prieinamoje vietoje įrengto elektroninio balsavimo terminalo ir vos keletu spustelėjimu atliekate paprastai gerokai ilgiau trunkančią balsavimo procedūrą. Ir dar esate tikras, kad jūsų balsas tikrai bus suskaičiuotas. Taip pat turite galimybę persigalvoti ir savo balsą bet kurią akimirką rinkimų dieną pakeisti.

Galimybės lengvai ir greitai atiduoti balsą už savo kandidatą nusipelnė ir tūkstančiai emigravusių mūsų tautiečių ir žmonių, kurie balsavimo metu negali atvykti prie balsadėžių, nes yra išplaukę į jūrą. Elektroninius balsavimo terminalus būtų galima įrengti ne tik Anglijoje ar Airijoje, bet ir tolimųjų reisų laivuose.

 

Užtikrinti saugumą ir patikimumą – visi instrumentai

Dažnai išgirstu būgštavimų, esą balsuojant prie elektroninių terminalų ar tuo labiau internetu, neįmanoma užtikrinti visiško saugumo, balsavimo slaptumo bei rezultatų patikimumo, tačiau šiandien Lietuvoje turime visas reikalingas priemones, kurios padėtų užtikrinti elektroninių rinkimų patikimumą: gerai išplėtotą interneto infrastruktūrą, elektroninį rinkėjų sąrašą, patikimus asmens tapatybės nustatymo mechanizmus, kompiuterizuotas rinkimų apylinkes.

Be to, jau ir šių metų biudžete esame numatę papildomą finansavimą kibernetiniam saugumui. Investuojant didelius pinigus į mūsų elektroninių paslaugų saugumą, mano nuomone, būtina jomis ir naudotis. Jau dabar Lietuvoje veikia nemažai paslaugų, kurios yra saugomos lygiai taip, kaip būtų saugomas elektroninis balsavimas.

Neseniai turėjau progą susitikti su ilgametę patirtį elektroninių rinkimų srityje turinčiomis kompanijomis, kurios įrengė tūkstančius elektroninių rinkimų terminalų, padėjo jais pasinaudoti milijonams žmonių visame pasaulyje ir jie vieningai teigia, kad įdiegus elektroninio balsavimo sistemas, pasitikėjimas rinkimais tik auga. Kaip ir žmonių, dalyvaujančių rinkimuose, skaičius.

Pradėkime nuo elektroninio balsavimo

Pats save tikriausiai irgi turėčiau priskirti prie internetinės kartos – juk užaugau su kompiuteriu, o dabar sunkiai įsivaizduoju dieną be išmaniojo telefono, tačiau esu tikras, kad pasaulis nestovi vietoje ne tik technologijų srityje.

Jeigu norime būti inovatyvūs ir pažangūs – pradėkime nuo visapusiško žmonių teisių užtikrinimo. Ir užtikrinkime visiems lygias, patogias ir patikimas galimybes dalyvauti rinkimuose elektroninio balsavimo pagalba.

Taip, kalbant apie internetinį balsavimą, turime atlikti dar nemažai darbo ir greičiausiai nerealu, kad sekančiuose Seimo rinkimuose balsuosime internetu. Tačiau elektroninis balsavimas visiems patogiose ir prieinamose vietose terminalų pagalba bent jau išankstiniuose rinkimuose padarytų gerą pradžią ir padėtų tvirtus pamatus tolimesniems taip reikalingiems pokyčiams rinkimų sistemoje.

Be pasiūlymų įrengti elektroninius balsavimo terminalus visiems patogiose vietose ir galimybės keisti savo balsą, užskaitant paskutinį, užregistravau ir Seimo statuto pataisą, kurioje siūlau Seimo nariams galimybę slapto balsavimo metu Parlamente naudotis ne tik balsavimo biuleteniu, bet ir elektroninėmis ryšio priemonėmis. Priėmus mano siūlomas pataisas, Seimo nariai turėtų progą įsitikinti elektroninio balsavimo pranašumais ir, galbūt, tada pajudėtų elektroninių balsavimo terminalų, patogių visiems Lietuvos žmonėms, klausimo sprendimas.

Viktoras Fiodorovas yra Seimo Darbo partijos frakcijos narys, Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininko pavaduotojas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas