Esu įsitikinęs, jog tai – netiesa.
Kas gali pakelti atlyginimus? Žinoma, pats darbuotojas – gerai dirbdamas. Taip pat – darbdavys, jei yra protingas ir negodus. Ir galiausiai – ne mažiau svarbi vietos valdžia, jei tik sudaro tinkamas sąlygas ir netrukdo. Dažniausiai atlyginimo augimas priklauso ne nuo vienos iš šių priežasčių, o nuo jų kombinacijos.
Ir, kaip bebūtų gaila, dažniausiai šiai kombinacijai trūksta būtent trečiojo – valdžios efektyvumo – elemento.
Manau, kad valdžios pagrindinė funkcija yra atstovauti ją išrinkusiems žmonėms, tai yra – spręsti tas problemas, kurios žmonėms aktualiausios. Tad, jei rasti gerai apmokamą darbo vietą žmonėms yra sudėtinga, jų išrinktas valdžios atstovas privalo tuo rūpintis.
Kas gali pakelti atlyginimus? Žinoma, pats darbuotojas – gerai dirbdamas. Taip pat – darbdavys, jei yra protingas ir negodus. Ir galiausiai – ne mažiau svarbi vietos valdžia, jei tik sudaro tinkamas sąlygas ir netrukdo.
Ką turėtų daryti Vilniaus savivaldybė ir meras, kad atlyginimai sostinėje didėtų?
Darbo vietos neatsiras ir atlyginimai nekils, jei Vilniuje nesikurs nauji verslai, o jų steigėjai nekonkuruos dėl darbuotojų. Todėl pirmiausia privalo pasikeisti savivaldybės ir jos valdininkų požiūris į verslininkus.
Visi (ne tik savi), kurie kuria ar plečia čia verslą, turi būti vertinami kaip tie, kurie leidžia užsidirbti miestiečiams. Taigi šiems miesto „maitintojams“ reikia visapusiškai padėti, o ne trukdyti.
Liūdnai pagarsėjusi praktika, kai įvairūs leidimai yra išduodami paskutinę termino dieną, turi būti išnaikinta. Dar blogiau, kai paskutinę termino dieną, tuščiai pralaukus mėnesį ar du, prašymai atmetami dėl formalių priežasčių – randama neesminių gramatinių klaidų, neteisingai, nors ir aiškiai, suformuluotas tikslas ir pan. Taigi, naujas savivaldybės valdininkų motto turėtų būti: „dokumentus sutvarkysime ir leidimus išduosime kuo greičiau“.
Antra, turime suvokti, kad „vagia, bet daro“ nekaltai skamba tik iš pirmo žvilgsnio. Kaip niekas nenori gyventi su smurtautoju ar vagimi, taip ne kiekvienas verslininkas nori steigti savo verslus mieste, kurio valdžia nuolat paskendusi korupcijos skandaluose (ir teismuose), o net tada, kai jų nėra, viešoje erdvėje nuolat kalbama, kad savivaldybės projektai vykdomi neskaidriai. Nekalbant apie tai, kad kai kurioms įmonėms kartais yra tiesiog trukdoma. Tai turi pasikeisti – Vilnius turi būti atviras, svetingas ir patrauklus miestas.
Ir trečia, bet tikrai ne mažiausiai svarbu. Vilniečiai kol kas negyvena taip gerai, kad meras ir jo komanda galėtų tiesiog sėdėti ir laukti: ateis čia investicijos ar neateis. Turime aktyviai jų ieškoti, kviesti, kalbinti. O pasikvietus, vedžioti už rankos – kad tik nepabėgtų.
Mane vienu metu ir gąsdina, ir glumina, kad tai dabar nevyksta. Savivaldybės ataskaitą paskaičius susidaro įspūdis, kad vienintelis šiuo metu atliekamas darbas – popierių sutvarkymas tiems, kurie patys nusprendė čia ateiti. To negana, investuotojų reikia nuolat aktyviai ieškoti patiems.
Nemanau, kad šių trijų dalykų įgyvendinimui reikia stebuklo. Tereikia noro, šiek tiek laiko ir pradėsime matyti pokyčius.
Vincas Jurgutis yra Liberalų sąjūdžio atstovas