Bent tokią nuomonę susidariau pats, kuomet kovo pabaigoje, t.y. daugiau nei po 2 mėn. nuo projekto registracijos datos, pradėjau rinkti parašus dėl privalomo mano užregistruoto įstatymo projekto įtraukimo į darbotvarkę. Susidarė įspūdis, kad „valstiečiams“ buvo liepta jokiu būdu nepasirašyti po mano projektu, nes tik užsiminus, apie ką eina kalba, kolegos, lyg šaltu vandeniu aplieti, vienas po kito atsisakė paremti iniciatyvą.
Vos po kelių dienų, matyt įvertinę visuomenės nuotaikas šiuo klausimu, „valstiečiai“, vedini Rimos Baškienės, užregistravo labai panašią pataisą. Ja siekiama, kad Seimo nariams, už be priežasties praleistus Seimo, komitetų ar komisijų posėdžius, būtų nemokamas atlyginimas. R.Baškienės žodžiais sakant: „Per dieną būna du plenariniai posėdžiai – rytinis ir vakarinis. Jei be priežasties nedalyvauji viename jų, negauni 50 proc. algos, jei visą dieną – netenki viso atlyginimo. Viskas paprasta ir aišku“. Bet ar tikrai viskas taip paprasta ir aišku? Populistiniu požiūriu, Seimo vicepirmininkės pataisa atrodo gražiai, tačiau realybėje ji neveiks. Pateiksiu paprastą pavyzdį. Seimo narys ateina į eilinį plenarinį posėdį, jame užsiregistruoja. Tuomet dingsta visai dienai iki vakarinio plenarinio posėdžio, į kurį grįžta atlikti naujos registracijos. Ir, vuolia – tu jau dalyvauji posėdžiuose, gauni algą bei nenusižengi taisyklėms, nors po registracijos visą dieną užsiimi savo reikalais. O šitaip sistemą kvailinančių Seimo narių yra ne vienas ir ne dešimt. Štai ir paskutiniame plenariniame Seimo posėdyje apsižodžiavo du Seimo nariai, vienas kurių, buvo ką tik grįžęs iš sporto klubo, nors tuo metu vyko posėdis...
Tokia ydinga praktika ir atsainus požiūris į darbą ne tik nureitinguoja Seimą į visuomenės apklausų bedugnę, bet tuo pačiu blogina ir įstatymų kokybę. Paklauskite savęs, ar gali įstatymas veikti gerai, jei jo svarstyme dalyvauja trečdalis Seimo narių? Ar ne čia priežastis to, kad Seimas pastoviai turi taisyti savo darbo broką, kurį savo kailiu kasdieniniame gyvenime, kaip bandomieji triušiai, patiria piliečiai?
Jau trečias mėnuo, kai stengiuosi pristatyti savo projektą. Juo siekiu, kad Seimo nariai liautųsi piktnaudžiavę sau kurtomis privilegijomis ir imtų dirbti tiesioginį darbą. Seimo statute noriu įtvirtinti nuostatą, kuria parlamentaro buvimas posėdžiuose būtų ne fiktyvus, kaip yra dabar, o realus ir privalomas. Priėmus mano pateiktą pataisą, Seimo nariai turėtų dalyvauti ne tik posėdžiuose, bet ir mažiausiai bent trijuose ketvirtadaliuose iš anksto numatytų ir numatytu laiku įvykusių visų balsavimų Seimo posėdyje. Tai reiškia, kad Seimo narys, norėdamas gauti atlyginimą, vietoj sporto klubo ar reikalų aptarimo su neaiškiais dėžučių dalintojais turės būti darbo vietoje ir užsiimti tiesioginiu darbu.
Suprasdamas, kad dirbu opozicijoje, o mano paruoštos pataisos „valstiečiai“ demonstratyviai šalinosi, esu priverstas viešai kreiptis į valdančiuosius, be kurių realūs sprendimai nebus priimti. Gerbiamieji, užtenka kurti alternatyvius projektus, dangstytis skaidrumo kauke, kvailinti visuomenę ir šokinėti aplink šventa karve tapusį Statuto aukurą. Nebetempdami gumos pritarkime mano iniciatyvai ir judėkime į priekį. Juk patys visada akcentuojate, kad reikia kelti Seimo prestižą. Parodykime visuomenei pavyzdį ir pradėkime keistis nuo savęs.
Vytautas Kamblevičius yra Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys.