Vytenis Andriukaitis. Lietuvos valdžios pastangos spręsti sergančiųjų vėžiu problemas: 2:1 vėžlio naudai

Jeigu ne klastinga liga, greičiausia iki šiol galėtume klausytis naujų Vytauto Kernagio dainų ir skaityti Jurgos Ivanauskaitės knygas. Šiuos gabius žmones į kapus pasiglemžė vėžys, antroji mirties priežastis Europos Sąjungoje (toliau – ES). Vėžiu kasmet ES suserga 3,5 mln. suaugusiųjų ir 1,3 mln. vaikų bei paauglių. Mokslininkų teigimu, laiku nustačius ligą, net 40 proc. atvejų galima ją išgydyti.
Vytenis Andriukaitis
Vytenis Povilas Andriukaitis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Dažnai susidaro įspūdis, kad vėžio ligoniais rūpinasi tik jų gydytojai bei artimieji.

Tokią išvadą perša atsainus valstybės požiūris ir nerangi politika.

Visgi Lietuva gali vienu šūviu nušauti du zuikius: iš vėžio gniaužtų ištraukti pacientus ir gauti tam reikalingų papildomų lėšų iš ES.

Tam reikia suburti medikų, mokslininkų, politikų, pacientų bei visuomenės jėgas.

Parengus inovatyvų pilotinį projektą Lietuva gali kreiptis į Europos Komisiją ir, gavusi papildomą finansavimą iš ES, tapti pavyzdžiu kitoms šalims.

Vėžio diagnostikos lentelėse Lietuva užima vieną iš paskutiniųjų vietų ES, šios ligos programose tiriama tik 40–45 proc. šalies gyventojų.

Ligos prevencijai skiriami tik 3 proc. sveikatos lėšų.

Tokia prasta situacija skatina skubiai veikti.

Deja, nei valstybės vadovas, nei premjerė, nei Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas tam laiko neturi.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Arūnas Dulkys
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Arūnas Dulkys

Būtinybę kovoti su vėžiu suvokė atsakomybę už savo šalis jaučiantys Europos lyderiai.

1985 m. tuometinis Prancūzijos prezidentas François Mitterrand'as, susirgęs šia liga, inicijavo programą „Europa prieš vėžį“.

Europos Komisijos (toliau – EK) pirmininkė Ursula von der Leyen, būdama paauglė, prarado sarkomos vėžiu susirgusią vyresnę seserį.

2020 m. EK vadovė paragino ES šalis sutelkti jėgas kovojant su vėžiu.

Buvo paskelbta nauja programa „Europa įveikia vėžį“. ES valstybės narės įsipareigojo mažinti mirtingumą nuo lėtinių ligų, įskaitant vėžį.

Europos Parlamento nuotr./Ursula von der Leyen
Europos Parlamento nuotr./Ursula von der Leyen

Tų pačių metų vasarą Vilniuje aktyvių medikų, mokslininkų ir pacientų organizacijų surengta konferencija „Nauja Europos kovos su vėžiu strategija – sprendimai Lietuvai“, kurioje parengėme pasiūlymus, sulaukusius teigiamų EK ir Europos Parlamento vadovų vertinimų.

EK prezidentė U.von der Leyen pasveikino Lietuvos pastangas tapti tokio bandomojo projekto lydere kovojant prieš vėžį ir pažadėjo paramą šiai iniciatyvai.

Tuometinis EP vadovas Davidas Sassoli irgi negailėjo gerų žodžių konferencijos išvadoms ir perdavė jas EP įsteigtam naujam komitetui prieš vėžį.

Shutterstock nuotr./Skrandžio vėžys
Shutterstock nuotr./Skrandžio vėžys

2020 m. vasarą Vilniuje prasidėjusi konferencija buvo tęsiama rudenį.

Sveikatos ekspertai buvo nusiteikę parengti projektą ir kibo į darbus.

Sudarėme iniciatyvinę grupę, kurioje be manęs buvo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė, tuometinė Nacionalinio vėžio instituto vadovė Sonata Jarmalaitė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės „Kauno klinikos“ vadovė Elona Juozaitytė, Vilniaus universiteto Patologijos, teismo medicinos ir farmakologijos katedros vedėjas Arvydas Laurinavičius, EP narys Juozas Olekas, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Paulius Rakštys, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja Jelena Rascon, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nacionalinio vėžio instituto laboratorija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nacionalinio vėžio instituto laboratorija

Panaudojau ir EK sukauptą patirtį.

Laikausi nuomonės, kad prevencija yra geriau už gydymą.

Akcentavau, kad projektas turi atitikti pagrindines ES sveikatos politikos sritis, akcentuojančias prevenciją, rūpinimąsi kiekvienu, bendruomenės įtraukimą, holistinį požiūrį ir mokslo tyrimus.

Ankstyvai diagnostikai ir efektyviam gydymui gali padėti anksti nustatytų ar jau diagnozuotų įvairių stadijų vėžinių ligų gydymo įstaigų klasteris, t. y. vieninga sistema, kuri sujungtų visas pirminio, antrinio ir tretinio gydymo įstaigas, Nacionalinį vėžio institutą ir referencinius centrus.

Onkologinių ligų prevencijos, diagnostikos ir gydymo programa turėtų atitikti standartus ir metodikas, gydymo kokybės, prieinamumo, priimtinumo ir tinkamumo reikalavimus, o onkoklasterio sistema – sujungti ir paliatyvios terapijos įstaigas bei bendruomenes.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Pasaulinės inkstų vėžio dienos renginys
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Pasaulinės inkstų vėžio dienos renginys

Skatinau sukurti plačią institucinę sistemą vėžio prevencijai, apimančią daugiau nei sveikatos sektorių, kad būtų sumažinti taršos veiksniai aplinkoje ir darbo vietose bei skatinama sveika gyvensena.

Prevencinėje programoje numatėme ministerijų, Veterinarijos ir maisto, Alkoholio ir tabako kontrolės tarnybų, visuomenės sveikatos centrų ir biurų, Darbų saugos inspekcijos, Higienos ir Nacionalinio vėžio institutų, Nacionalinės sveikatos tarybos, universitetų, savivaldybių, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijų ir nevyriausybinių organizacijų veiklą.

Projekte, kurį teigiamai įvertino EK ir EP, teigėme, kad mokslinėje vėžio tyrimų programoje verta sutelkti Nacionalinio vėžio instituto, universitetų ir mokslo slėnių pajėgas, kurios kartu galėtų įsijungti į ES mokslo konsorciumų programas.

Iš prie projekto dirbusiųjų sveikatos specialistų akiračio nedingo POLA, vienijančios 100 tūkst. žmonių, ir kasmet savo gretas padidinanti 2,5 tūkst., rūpesčiai ir vargai.

Mitingas „Vėžys ne sloga“ / Pauliaus Peleckio / „Žmonės Foto“ nuotr.
Mitingas „Vėžys ne sloga“ / Pauliaus Peleckio / „Žmonės Foto“ nuotr.

Vėžiu persirgę žmonės dažnai lieka gyvenimo užribyje.

Sugrįžti į visavertį gyvenimą jiems gali padėti sutelktos visuomenės, bendruomenės, savivaldybių ir gydymo įstaigų pastangos.

Vėžys „šienauja“ greičiau, negu gimsta nauji piliečiai. Siaubinga liga susirgusieji atvirauja, kad neretai jaučiasi tarsi būtų ne Lietuvos, o svetimos valstybės atstovai.

Netyla žinios apie senstančią Europą, šiemet pirmą kartą Lietuvoje į pensiją išeis daugiau žmonių, negu į darbo rinką įsilies naujų darbuotojų.

Jeigu prie mažėjančių Lietuvos piliečių gretų pridėsime ir sergančiuosius vėžiu, statistika bus dar prastesnė.

Gelbėti reikia ne tik vėžio gniaužtuose atsidūrusius ligonius, bet ir apie tai dar nežinančius žmones.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mitingas „Vėžys – ne sloga“
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mitingas „Vėžys – ne sloga“

Naujasis Nacionalinio vėžio instituto vadovas Valdas Pečeliūnas teigia, kad vieno paciento gydymui reikia 200 tūkstančių eurų.

Negaliu suprasti, kodėl ši Lietuvos sveikatos sektoriaus atstovų ir mokslininkų idėja sukurti pilotinį ES modelį vėžiui įveikti Lietuvoje per trejus metus nesudomino nei prezidento, nei premjerės, nei sveikatos apsaugos ministro.

Siūlome ne katę maiše, o galimybę gelbėti savo šalies piliečius.

Juolab tai dar gali tapti vienu iš skylėto Lietuvos iždo papildymo šaltinių ir galimybe sublizgėti ES lyderystės srityje.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Valdas Pečeliūnas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Valdas Pečeliūnas

Kol vėžiu sergantys Lietuvos ligoniai ir jų šeimos nariai laukia valstybės paramos, EP turi naują vadovą, kuriuo tapo Roberta Metsola.

Deja, Briuselis iki šiol nesulaukė Lietuvos vadovų reakcijos į sveikatos specialistų 2020 m. siūlytą kovos su vėžiu planą.

Vilnių ir Briuselį skiria 1764 kilometrai važiuojant keliais ir 1464 km – keliaujant tiesiai.

Vėžlys, per valandą galintis įveikti 100 metrų atstumą, į Briuselį jau būtų atrėpliojęs.

Eidamas tiesiai, Europos sostinę su Lietuvos kovos su vėžiu planu vėžlys būtų pasiekęs per 1 metus ir 6 mėnesius, automobilių keliais – per dvejus metus ir savaitę.

Akivaizdu, kad Lietuvos valdžios sprendimų dėl vėžio ligonių gydymo greitis atsilieka nuo vėžlio tempų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų