„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

19 narių nusikalstama grupuotė, grobusi sunkvežimius su vertingais kroviniais, lieka nuteista

Asmenys, siekdami praturtėti, iš anksto susitarę daryti sunkius nusikaltimus, be kita ko, organizavo nusikalstamą susivienijimą ir dalyvavo jo veikloje. Jie Europos Sąjungos šalyse grobė vilkikus, puspriekabes su vertingais kroviniais ir juos realizuodavo Lietuvoje.
Vogtas, kaip įtariama, vilkikas su puspriekabe
Asociatyvi iliustracija: vilkikas su puspriekabe / VSAT nuotr.

Net 19 asmenų buvo nuteisti už labai sunkius, sunkius ir apysunkius nusikaltimus, iš jų už dalyvavimą nusikalstamo susivienijimo veikloje, didelės vertės svetimo turto vagystes, dokumentų suklastojimą ar disponavimą suklastotais dokumentais, transporto priemonės identifikavimo numerių suklastojimą ir kt.

Šioje byloje už tarnybos paslapties atskleidimą bei piktnaudžiavimą tarnyba buvo nuteistas ir nusikalstamo susivienijimo nariams informaciją teikęs Kauno policijos tyrėjas, antradienį pranešė Aukščiausiasis Teismas (LAT).

Grupuotė turėjo hierarchiją

Kasaciniais skundais nuteistieji ir jų gynėjai prašė nuteistuosius išteisinti dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje, taip pat ir dėl atskirų nusikalstamų veikų, susijusių su didelės vertės transporto priemonių ir turto (krovinių) vagystėmis.

Pasak kasatorių, vienas iš aspektų, kodėl jie turėtų būti išteisinti, yra tas, kad teismai netinkamai pritaikė baudžiamąjį įstatymą; nenustatė visų nusikalstamo susivienijimo formaliųjų (pastovūs tarpusavio ryšiai, vaidmenų ir užduočių pasiskirstymas) ir neformaliųjų (hierarchinė struktūra, stabilumas, vadovavimas, veiklos planavimas, pelno siekimas, drausmės ir subordinacijos palaikymas bauginimu ar kitokiais būdais, periodiškas susirinkimų rengimas, ryšio ir kitų techninių priemonių naudojimas nusikalstamai veiklai, detalus pasiskirstymas vaidmenimis ir užduotimis ir pan.) požymių, neįvertino jų visumos.

Neįžvelgė duomenų slaptumo

Kauno policijos pareigūnas (dirbęs Kauno apskrities VPK Kelių policijos valdybos Nusikalstamų veikų eismo saugumui tyrimo skyriaus tyrėju) kasaciniame skunde nurodė, kad teismai be jokio teisinio pagrindo konstatavo, jog jo gauti elektroniniai duomenys apie vilkikus ir puspriekabes, jų techninius, registracijos duomenis, jų valdytojus ir naudotojus sudarė tarnybos paslaptį.

Pasak jo, teismai neįvertino, kad analogiškais duomenimis disponuoja daugelis subjektų (draudimo bendrovių, valstybės įmonės „Regitra“ darbuotojai, dalis duomenų yra prieinami viešai); taip pat jo gauti duomenys nebuvo įslaptinti, norint su jais susipažinti nebuvo reikalingas leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, šie duomenys nebuvo pažymėti slaptumo žyma „Riboto naudojimo“.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija šio nuteistojo kasacinį skundą tenkino iš dalies ir bylą dėl tarnybos paslapties atskleidimo jam nutraukė, o kitų nuteistųjų ir jų gynėjų kasacinius skundus atmetė.

Nusikaltimus vykdė sistemingai

Šioje byloje, nesutikdamas su nuteistiesiems paskirtomis bausmėmis, priimtus teismų sprendimus skundė ir Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros prokuroras. Teisėjų kolegija prokuroro kasacinio skundo argumentus dėl nuteistiesiems paskirtų per švelnių bausmių atmetė kaip nepagrįstus ir konstatavo, kad, nepažeidžiant bausmių skyrimo taisyklių, nuteistiesiems buvo paskirtos teisingos bausmės.

Tarp nuteistųjų šioje byloje yra Svajūnas Ažukas, Saulius Gudelevičius, Žymantas Štreimikis, Vincas Vilimas, Egidijus Pašvenskas (buvęs Kauno pareigūnas), Erikas Bazanovas, Daumantas Barinovas, Algirdas Brazinskas, Tomas Brazinskas, Sergejus Lefikas, Jaroslavas Janauskas, Kęstutis Petrauskas, Arūnas Kuodis.

Teisėjų kolegija atkreipė dėmesį, kad kasaciniuose skunduose nurodytus esminius argumentus išnagrinėjo ir į juos motyvuotai atsakė apeliacinės instancijos teismas. Kaip konstatavo kasacinis teismas, apeliacinės instancijos teismas nuosprendyje išdėstė išsamius motyvus, atskleidžiančius visų nuteistųjų tarpusavio ryšius, organizuotumo lygį, veiklos pastovumą, vaidmenų ir užduočių pasiskirstymą, bendrą kasą ir kt.

Pažymėtina, kad nusikaltimai buvo vykdomi sistemingai (nuo 2010 m. iki 2012 m.), o didelės vertės transporto priemonių (ir jų krovinio) vagystės padarytos kitose Europos Sąjungos valstybėse (Belgijoje, Vokietijoje, Danijoje). „Taigi tarptautinis šios grupuotės veikimo mastas rodo sudėtingesnį organizuotumo lygį, koks yra būdingas būtent nusikalstamam susivienijimui kaip vienai iš bendrininkavimo formų“, – akcentuota nutartyje.

Bylos aplinkybės patvirtino, kad bendrininkų padaryti nusikaltimai buvo gerai organizuoti ir kruopščiai suplanuoti, jiems ruošiantis buvo atliekama daug įvairių ir sudėtingų parengiamųjų veiksmų: klastojami transporto priemonių dokumentai ir valstybiniai numeriai, įrengiamos joms gabenti skirtos slėptuvės automobiliuose, organizuojamas pavogtų transporto priemonių pargabenimas į Lietuvos Respubliką ir saugojimas, transporto priemonių ir jų krovinių realizavimas, ryšio palaikymas tarpusavyje ir su vagystėms vykdyti įtrauktu pareigūnu.

Grobį slėpdavo atokiose vietose

Vagysčių metu buvo imamasi iš anksto apgalvotų ir sutartų atsargumo veiksmų: stebima aplinka, pasitelkus specialų kompiuterį išmontuojamos saugos sistemos iš pagrobtų transporto priemonių, kurios po to būdavo nugabenamos į atokią vietą ir dar stebima, ar jų neieškoma.

Pagrobtos transporto priemonės būdavo pasitinkamos Lietuvos Respublikoje ir su apsauga palydimos į iš anksto numatytus saugomus angarus ar stovėjimo aikšteles, pargabentos transporto priemonės (su kroviniais) slepiamos ir kuo skubiau realizuojamos.

Vykdant šiuos sunkius nusikaltimus, siekiant išvengti galimų teisėsaugos pareigūnų patikrinimų bei konspiracijos sumetimais buvo naudojamasi Jungtinėje Karalystėje registruotomis transporto priemonėmis, kontaktuojama atskiroms vagystėms įgytais mobiliojo ryšio telefono aparatais ir mobiliojo išankstinio apmokėjimo ryšio kortelėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“