Afera: „Mama, aš papuoliau į bėdą!“

Ar Lietuvos Aukščiausiasis teismas (LAT) atsižvelgė į telefoninės aferistės, prisistatinėjusios policijos pareigūne, prašymus?
L.Paškevičiūtė turi ryšininkės specialybę, tačiau gabumus panaudojo juodiems darbeliams.
45 metų L.Paškevičiūtė turi ryšininkės specialybę, tačiau gabumus panaudojo juodiems darbeliams. / Arvydo Lingaičio (anyksta.lt) nuotr.

Antradienį LAT teisėjų kolegija atmetė Linos Paškevičiūtės skundą. Aferistė neprieštaravo dėl jai skirtos bausmės, tačiau buvo nepatenkinta naujos ir senos bausmės už juodus darbelius subendrinimu. LAT požiūriu, bausmės subendrintos tinkamai.Sykį L.Paškauskaitė, prisistačiusi garbaus amžiaus panevėžietei policijos pareigūne, pranešė, kad jos sūnėnas yra sulaikytas policijos dėl padaryto nusikaltimo ir pasiūlė išvengti baudžiamosios bylos už 11 000 litų.

„Mama, aš papuoliau į bėdą!“, – tokio turinio trumpąsias SMS žinutes gaudavo aferistų apgaunamos aukos. L.Paškevičiūtė, apsimetusi policijos pareigūne, ateidavo pas žmones paimti pinigų, „kad nebūtų keliama byla“ už, pavyzdžiui, giminaičio neva padarytą avariją arba vaiko esą sudaužytą svetimą mobilųjį.

Melžė pinigus

2005-2006 metais vyresnio amžiaus panevėžiečius apgaudinėjusią sukčių grupelę yra demaskavę Panevėžio miesto vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai. Policija sėkmingai baigė ikiteisminį tyrimą perdavė bylą teismui.

Pareigūnų duomenimis, nuo 2005 metų lapkričio 17 dienos iki 2006 metų kovo 25 dienos sukčiai apgaule pasisavino beveik 16 000 litų.

Prieš teismą dėl sukčiavimo stojo trisdešimtmetis Vytautas Žilinskas, į penktą dešimtį įkopusi L.Paškauskaitė bei 37 metų Aušra Skudienė-Vaitulionienė.

SMS – apie artimųjų nelaimes

Panevėžiečiai policininkai pripažino, kad kaltinamieji gerai išmanė žmonių psichologiją, o apgauginėdavo lengvatikius paprastai – pranešdavo apie jų artimųjų tariamai padarytus eismo įvykius ar smurtą prieš kitus žmones. Įvairaus amžiaus panevėžietės, kurioms sukčiai skambindavo, išgirdusios apie tai, kad jų sūnus ar kitas giminaitis eismo įvykio metu sunkiai sužalojo žmogų, kad už tai teks atsakyti, lyg šiaudo griebdavosi sukčių pasiūlyto problemos sprendimo būdo – duoti pinigų, kad nebūtų „keliama baudžiamoji byla“. Tokį pat išsigelbėjimo būdą sukčiai siūlydavo ir pranešdami, kad artimas giminaitis neva sunkiai sužalojo žmogų per muštynes.

Sykį L.Paškauskaitė, prisistačiusi garbaus amžiaus panevėžietei policijos pareigūne, pranešė nukentėjusiajai, kad jos sūnėnas yra sulaikytas policijos dėl padaryto tariamo nusikaltimo. Tariamoji pareigūnė iš moters pareikalavo 2 000 litų už tai, kad nebūtų keliama baudžiamoji byla. Sakoma, kad apetitas kyla bevalgant. Gavusi 2 000 litų, kaltinamoji L.Paškauskaitė iš moters dar paėmė 4 000 litų., vėliau – 5 000 litų. Nukentėjusioji prarado net 11 000 litų.

Tikros policininkės „neišdūrė“

Sėkmė ir gaunami pinigai užliūliavo aferistų atsargumą. Viename iš butų Panevėžio Tulpių gatvėje atėjęs atsiimti pinigų V.Žilinskas buvo sulaikytas. Sulaikomas jis priešinosi, sužalojo nukentėjusios moters kaimyną, jam grasino.

Tuo tarpu L.Paškauskaitė įkliuvo Pasvalyje, kai apgauti bandė pareigūnę.

Pareigūnai įtarė, kad sukčių idėjiniu vadovu galėjo būti jau teista už dokumentų klastojimą A.Skudienė-Vaitulionienė, kuri visokiais būdais bandė pagelbėti savo įkliuvusiems draugams. Ji teismui pateikė jos pačios pagamintą dokumentą, kuriame buvo įrašyti melagingi duomenys. Ji visaip stengėsi, kad kaltinamajam V.Žilinskui teismas skirtų švelnesnę kardomąją priemonę. Abu sukčiai įvertino „mamulės“ pastangas – nė vienas iš jų nenurodė, kad ji organizavo jų nusikalstamą veiklą, mokė pinigų viliojimo meno.

Kaltę vertė Vygai iš kalėjimo

Kitą sykį, kaip pasakojo anyksta.lt, L.Paškevičiūtė aukų rasdavo Anykščiuose.

Anykštėnė Stanislava Balčiūnienė mobiliuoju telefonu gavo žinutę, kurioje buvo rašoma: „Mama, aš papuoliau į bėdą“. Ten pat buvo nurodytas telefono numeris, kuriuo reikia paskambinti.

Atsiliepęs vyriškis poniai Stanislavai prisistatė esąs policijos tardytojas. Aferistas moterį įtikino, jog jos dukra parduotuvėje susimušė su kita pirkėja ir sudaužė pastarosios mobilųjį.

„Tardytojas“ pasiūlė: jei nenorite turėti nemalonumų, reikia atlyginti padarytą 800 litų žalą.

Anykštėnė susiderėjo, kad užteks ir 500 litų, bei pervedė pinigus į nurodytą sąskaitą.

Teista bent 8 kartus

Teisiamoji L.Paškauskaitė teisme minėjo, jog su Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekančiu vyriškiu, pasivadinusiu Vyga, susipažino, kai pastarasis paskelbė telefoną BTV pažinčių laidoje.

„Po pusmečio Vyga paprašė surasti banko sąskaitą, į kurią būtų pervedami pinigai. Aš paprašiau kartu su manimi gyvenančios 80 metų Anastazijos Danutės Mažuolienės banke „Hansabankas“ atsidaryti sąskaitą. Aš skambinau nukentėjusiosioms ir prašiau pervesti į tą sąskaitą pinigus neva už į bėdą patekusius vaikus, po to gaudavau Vygos SMS žinutę su nuoroda, kur toliau pervesti iš Mažuolienės išgrynintus pinigus. Man Vyga nuo 500 litų sumos leido sau pasilikti 30 – 40 litų, o 10 – 20 litų atiduoti Mažuolienei“, – apie sukčiavimo schemą teisme pasakojusią L.Paškauskaitę citavo anyksta.lt

Tardama paskutinį žodį, teisiamoji tikino: „Labai gailiuosi dėl to, ką padariau. Atlikusi bausmę žadu įsidarbinti ir nukentėjusiems atlyginti padarytą žalą.“

Telefoninių sukčių byloje Anykščių rajono apylinkės teismas nuosprendį paskelbė šių metų pavasarį.

Praeityje 7 kartus teista už analogiškus nusikaltimus ir dabar bausmę pataisos namuose atliekanti telefonistės specialybę turinti L.Paškauskaitė šioje byloje apkaltinta iš dviejų anykštėnių išviliojusi 1000 litų. Aferistei skirta 1 metų ir 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmė pataisos namuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai