V.Karpičienė penktadienį buvo apklausta Vilniaus apygardos teisme, kuris nagrinėja šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamo Lietuvos piliečio R.Lipskio baudžiamąją bylą. Moteris buvo pirmoji liudytoja, apklausta šioje byloje.
Liudytoja pasakojo, kad su S.Kurulenka per savo pažįstamą susipažino Trakuose esančiame poilsio ir pramogų centre „Trasalis“.
„Galvojau, kad dirba toje pačioje srityje, bendravom apie turistines grupes, matėmės turistinėse parodose Vilniuje ir Baltarusijoje. Sakydavo, kad pažįstami iš Baltarusijos turi turistinę įmonę nori bendradarbiauti“, – pasakojo liudytoja. Moteris sako, kad su juo buvo susitikusi gal septynis kartus – parodose, jo nuomojame bute Vilniuje, ambasadoje Minske.
„Kodėl iškilo abejonės, neaišku kuo užsiima?“, – liudytojos teiravosi teisėjai. V.Karpičienė aiškino pastebėjusi, kad pažįstamas neteikia konkrečių atsakymų apie savo veiklą. Moters teigimu, jie kalbėdavosi apie šeimą, vaikus, turizmą, bet tie pokalbiai buvo paviršutiniški.
Kartą S.Kurulenka pasakė, kad baigiasi jo leidimas gyventi Lietuvoje, V.Karpičienė pasakė, kad niekuo padėti negali.
Po pietų teismas ketina apklausti R.Lipskio šeimos narius – žmoną, vaikus. Ikiteisminio tyrimu metu jie pasinaudojo teise neduoti parodymų prieš artimą asmenį. Ar duos parodymus dabar, nežinoma.
Kiti liudytojai bus kviečiami į posėdžius kovo 5 dieną, vasario 13 dieną ir vasario 25 dieną. Vasario 25 dieną liudytojai bus apklausiame uždarame posėdyje.
Norėjo, kad agentas „atsikabintų“
Prokuroras yra sakęs, kad R. Lipskis dirbdamas valstybės įmonėje „Oro navigacija“ ir vykdydamas Baltarusijos žvalgybos užduotis savo darbo vietoje 2012 metų spalį nufotografavo penkiuose segtuvuose esančius objektus su techniniais duomenimis apie statomus objektus, techninių projektų dokumentus.
R.Lipskis tvirtino nėkart pats neskambinęs Baltarusijos KGB agentui, o schemas, kurias pažymėjo esant neslaptas, perdavęs norėdamas, kad agentas, jo žodžiais, „atsikabintų“.
Taip pat prokuroras tvirtino, jog R. Lipskis, su Baltarusijos KGB agentu Sergejumi Kurulenko susitikęs prekybos centre, žodžiu perdavė informaciją apie Zoknių oro uostą – objektų išdėstymą, naujų objektų įrengimo planus, patekimo sąlygas, komunikacijas, infrastruktūrą.
„Aš pripažįstu, kad fotografavau šitas schemas, bet mano kaltės čia nėra, tos schemos buvo nufotografuotos, kad atsikabintų tas KGB agentas“, – teigė R. Lipskis.
Jis tvirtino nėkart pats neskambinęs Baltarusijos KGB agentui, o schemas, kurias pažymėjo esant neslaptas, perdavęs norėdamas, kad agentas, jo žodžiais, „atsikabintų“.
Jis taip pat tvirtino negalėjęs perduoti vertingos informacijos apie Zoknių oro uostą, nes ten darbo reikalais buvęs tik pusantros valandos. R. Lipskis prašė liudytojais iškviesti su juo į Šiaulius vykusius įmonės „Oro navigacija“ darbuotojus.
„Aš Šiauliuose nebuvau dvidešimt metų, tik vieną sykį buvau pusantros valandos“, – teigė kaltinamasis.
Teigia sulaukęs grasinimų
Jo advokatė žurnalistams yra sakiusi, kad R.Lipskis su Baltarusijos piliečiu S.Kurulenko susipažino prieš trejus metus Lietuvoje. Ji pasakojo, jog S.Kurulenkos prašymus R. Lipskis vykdė, nes esą sulaukė grasinimų šeimai. Advokatė tvirtino, kad finansinio atlygio R. Lipskis negavo, jo ir nežadėta.
Advokatė taip pat stebėjosi, kad sekę S.Kurulenko teisėsaugininkai jam esą leido pabėgti, o suėmė tik R.Lipskį. Prokuroras į klausimą, kur šiuo metu yra Baltarusijos KGB agentas, ar jis pabėgęs į Baltarusiją, neatsakė.
Fotografavo įrašus
Lietuvos generalinė prokuratūra ir Valstybės saugumo departamentas pernai lapkričio 10 dieną pranešė, kad R.Lipskiui pateikti kaltinimai dėl šnipinėjimo Baltarusijos naudai. Nagrinėti teismui perduoti septyni bylos tomai, juose yra 1,3 tūkst. dokumentų ir 26 laikmenos su įvairiais vaizdo bei garso įrašais.
Valstybės įmonėje „Oro navigacija“ dirbęs įtariamasis savo kabinete esą slapta fotografavo ten buvusius dokumentus bei kitus objektus ir juos perdavė Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybai.
Įtariama, kad Baltarusijai rinkta ir perduota informacija apie Lietuvos kariuomenę, jos dalinius, strateginę reikšmę Lietuvos nacionaliniam saugumui turinčias valstybės įmones, jų veiklą, objektus bei įrenginius jose, teigiama pranešime spaudai.
Įtariamasis laikomas suimtas, jam gresia laisvės atėmimas iki 15 metų.