Lietuvos generalinė prokuratūra teismui apskundė išteisinamąjį nuosprendį, kuriuo 41 metų Michaelas Campbellas buvo visiškai išteisintas dėl jam pateiktų kaltinimų.
Prokuratūra prašo dėl galimai padarytų esminių Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimų panaikinti Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos nuosprendį ir perduoti baudžiamąją bylą iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka.
Lietuvos apeliacinis teismas pernai spalio mėnesį išteisino ir teismo salėje paleido M.Campbellą, kurį Vilniaus apygardos teismas buvo nuteisęs 12 metų laisvės atėmimo bausme.
Netrukus po Apeliacinio teismo nuosprendžio vyras išvyko į Airiją.
Airijoje gyvenantis M.Campbellas antradienį į teismą Vilniuje neatvyko, jam atstovavo dvi advokatės.
Apeliacinis teismas pareiškė, kad Jungtinės Karalystės ir Lietuvos institucijos nepateikė duomenų, kurie paneigtų gynybos argumentus, jog kaltinamasis veikė išprovokuotas žvalgybos agentų. Teismas taip pat nurodė, kad išsamiai bylą ištirti trukdė britų ir airių institucijos, kurios atsisakė apklausti kitus įtariamuosius byloje.
Airijos pilietis 2011 metais Vilniaus apygardos teismo nuteistas dėl kelių skirtingų nusikaltimų – paramos teroristinei grupei, neteisėto ginklų laikymo ir pasikėsinimo tiekti kontrabandą.
„Išprovokuota veika negali būti laikoma nusikalstama“, – teismo posėdyje pabrėžė airio advokatė.
M.Campbellas Vilniuje suimtas 2008 metų sausį, kai įsigijo ginkluotę iš ginklų prekeiviu apsimetusio slapto agento.
„Tikroji Airijos respublikonų armija" priešinasi britų valdymui Šiaurės Airijoje ir nepritaria pasiektiems taikos susitarimams. Europos Taryba šią grupuotę laiko teroristine organizacija.
Prokuroras Gedgaudas Norkūnas per LAT posėdį sakė, kad Apeliacinis teismas nepagrįstai sumenkino britų agentu byloje įvardyto Roberto Jardino parodymus, neatsižvelgė į britų institucijų pateiktus duomenis, ir prašė perduoti bylą nagrinėti iš naujo.
„Manytina, jog apeliacinės instancijos teismas dalį įrodymų nepagrįstai sumenkino, teikdamas prioritetą išteisintojo parodymams“, – kreipdamasis į teisėjų kolegiją sakė prokuroras.
Pasak G.Norkūno, Lietuvos apeliacinis teismas, suabejojęs britų atliktu slaptu tyrimu, turėjo siekti gauti duomenis iš šios šalies, tačiau to tinkamai nepadarė.
Prokuroras tikino, kad teisėsaugos institucijos nusikalstamos veikos imitavimo modelį 2007 metais pradėjo taikyti jau turėdamos duomenų apie nusikalstamas veikas.
Airio advokatė Ingrida Botyrienė atmetė prokuroro argumentus, pabrėždama, kad Apeliacinis teismas turėjo pareigą visas abejones vertinti jos ginamojo naudai.
Jos teigimu, britų ir airių institucijos nepateikė gynybos argumentus paneigiančių duomenų, o kasacinis skundas grindžiamas tik „prokuroro subjektyvia nuomone, kaip bylos duomenys turėjo būti įvertinti“.
„Išprovokuota veika negali būti laikoma nusikalstama“, – teismo posėdyje sakė advokatė.
Išklausęs argumentus, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pranešė, kad sprendimą skelbs birželio 26 dieną.