Buvęs vidaus reikalų ministras sės į teisiamųjų suolą dėl genocido

Pirmajam po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vidaus reikalų ministrui Marijonui Misiukoniui pateikti įtarimai dėl partizano Antano Kraujelio sunaikinimo 1965 metais.
Marijonas Misiukonis
Marijonas Misiukonis / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.
Temos: 1 Genocidas

Panevėžio apygardos prokuratūra teismui perdavė vieno paskutinių Lietuvos partizanų A.Kraujelio žūties baudžiamąją bylą.

Byloje įtarimai pateikti ne tik 70-mečiam M.Misiukoniui, bet ir buvusiam Utenos KGB skyriaus viršininkui Sergejui Tichomirovui ir dar dviem Lietuvoje gyvenantiems asmenims, rašo „Lietuvos rytas“.

Byla dėl rezistento A.Kraujelio sunaikinimo buvo pradėta 1998-aisiais.

Jis yra nužudęs aštuonerių metų mergaitę ir dar daugiau visiškai nekaltų civilių žmonių, iki savo mirties nuolat plėšikavo, – taip partizaną Antaną Kraujelį apibūdino Marijonas Misiukonis.Atlikę tyrimą prokurorai nustatė dešimt asmenų, kurie būdami sovietinių struktūrų pareigūnai „vykdė genocidą ir aktyviu ginkluotu puolimu nulėmė šio partizano žūtį“. Šeši kaltinamieji jau yra mirę.

Galiojantys įstatymai už genocido vykdymą numato laisvės atėmimą nuo 5 iki 20 metų arba įkalinimą iki gyvos galvos.

Sulaukęs įtarimų dėl sunkaus nusikaltimo, M.Misiukonis teigė, kad jam tai jokia staigmena: „Juk dėl A.Kraujelio žuvimo esu tampomas jau 18 metų. Į valdžią grįžus konservatoriams, spaudimas prokurorams sustiprėjo ir jiems teko imtis šios bylos.“

M.Misiukonis tvirtino esąs niekuo dėtas dėl A.Kraujelio žūties, nes šis pats nusišovė, o prieš tai nušovė savo slėptuvės šeimininką ir du milicininkus.

„Šie duomenys yra byloje. Turiu ir kitų A.Kraujelio nusikaltimus įrodančių dokumentų. Jis yra nužudęs aštuonerių metų mergaitę ir dar daugiau visiškai nekaltų civilių žmonių, iki savo mirties nuolat plėšikavo. Prieš žūtį su juo buvo vedamos derybos, kad pasiduotų, tačiau jis nesutiko“, – tvirtino buvęs Lietuvos vidaus reikalų ministras.

2000-ųjų vasario 16-ąją M.Misiukonį prezidentas Valdas Adamkus apdovanojo Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 3-iojo laipsnio ordinu.

Tada jis „Lietuvos rytui“ pasakojo, kad pokariu buvo išžudyta jo šeima, bet jis ne pats ieškojo darbo KGB: „1962 metais, kai baigiau Vilniaus universiteto Teisės fakulteto 4-ąjį kursą, man ir dar keliems studentams pasiūlyta dirbti saugume. Buvau išsiųstas į Anykščius ir tapau operatyviniu KGB darbuotoju.“

Dirbdamas Anykščiuose, M.Misiukonis dalyvavo ir A.Kraujelio sunaikinimo akcijoje.

A.Kraujelis (1928–1965 m.) – rezistencinių kovų dalyvis, vienas paskutinių Lietuvos partizanų, savo gyvenimą skyręs kovai su okupacija.

1946–1947 metais jis buvo partizanų ryšininkas, vėliau pats tapo partizanu. Aktyviai veikė iki 1965 metų, kai saugumiečiams apsupus namus, kuriuose slapstėsi A.Kraujelis, nenorėdamas pasiduoti gyvas, jis nusišovė.

1997 metais Lietuvos partizanui A.Kraujeliui suteiktas teisinis kario savanorio statusas (po mirties), 1998 metais – vyresniojo leitenanto laipsnis, 1998 metų gegužės 19 dieną jis apdovanotas Vyčio Kryžiaus III laipsnio ordinu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai