Buvusi socialdemokratė Jūratė Žeimienė, 2007-2011 metų Vilniaus savivaldybės tarybos kadencijoje perbėgusi į „Fronto“ frakciją (o netrukus pasitraukusi ir iš jos), šiuos metus pradeda sėdėdama kaltinamųjų suole.
Vilniaus apygardos teismas nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje J.Žeimienė (gim. 1967 m.) su broliu Artūru Meceliu ir aviacijos ekspertu Alexanderiu Vasinu yra teisiama dėl patikėto turto iššvaistymo.
Vilniaus apygardos teismo posėdyje J.Žeimienė dabar prisistatė bendrovės „Real Gold LT“ vadybininke.
Šioje byloje ji teisiama kartu su savo broliu, Ukmergės rajone gyvenančiu A.Meceliu (gim. 1970 m.) – bendrovės „Artūro transportas“ direktoriumi.
Trečiasis kaltinamasis – rusakalbis A.Vasinas (gim. 1964 m. ), prisistatęs aviacinės konsultacinės firmos darbuotoju.
Koks šių asmenų vaidmuo byloje dėl patikėto didelės vertės turto iššvaistymo, turėtų paaiškėti proceso metu.
Fiktyviai išmokėjo 2,3 milijono litų?
15min.lt primena, kad pastaraisiais metais Lietuvos žiniasklaida domėjosi J.Žeimienės atžvilgiu vykdytu ikiteisminiu tyrimu ir skelbė aiškėjančias jo detales.
Dėl galimos J.Žeimienės nusikalstamos veiklos dar 2009 m. vasarį į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) kreipėsi bendrovės „City Service“ (ši įmonė priklauso anksčiau „Rubicon group“ pavadinimu veikusiam koncernui – Red. past.) teisininkai.
Jūratė Žeimienė teisme |
Istorija prasidėjo, kai „Rubicon group“ kontroliuojama didžiausia Lietuvoje komunalinių paslaugų bendrovė „City Service” įsigijo 99,9 proc. bendrovės „Fervėja“ akcijų.
Tuometei Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narei J.Žeimienei priklausiusi „Fervėja“ valdė 100 proc. kompanijos „Būsto investicijų valdymas“ akcijų, „Būsto investicijų valdymas“ valdė 4-ias sostinės komunalines firmas: „Naujamiesčio būstas“, „Antakalnio ūkis“, „Karoliniškių būstas“, „Viršuliškių ūkis“.
Perėmę „Būsto investicijų valdymą“ bendrovės „City Service“ teisininkai išsiaiškino, kad buvusi akcininkė ir direktorė J.Žeimienė sudarė sutartį ir pasirašė aktus, kurių pagrindu vienai Kaliningrado srityje registruotų įmonių už galimai fiktyvias žodines konsultacines paslaugas buvo išmokėta 2,3 mln. litų.
Buvo teigiama, kad 2008 m. pabaigoje ir 2009 m. pradžioje pinigai buvo grynaisiais išmokami įmonės kasoje asmenims, kurie gautas lėšas galėjo pasisavinti ir pasidalyti su galimo finansinio nusikaltimo organizatoriais, taip pat ir įtariamąja netrukus tapusia J.Žeimiene.
Vadino politiniu susidorojimu
„City Service“ pateiktą skundą FNTT J.Žeimienė yra pavadinusi politiniu susidorojimu. 2011 m. judėjimo „Vilniečiai prieš Rubikoną“ vadovavusi J.Žeimienė išplatino viešą pareiškimą, kuriame išdėstė savo poziciją dėl jai pareikštų kaltinimų:
Rubikono atstovams susipažinus su visa įmones buhalterija ir patvirtinus, kad mokama kaina yra šalių sutarta ir sąžininga, tuoj po sandorio jie kreipėsi į FNTT, skųsdamiesi dėl tariamai jiems padarytos žalos...
„2007 metais buvau paskirta komisijos, turėjusios patikrinti, ar Rubikonas laikosi savo įsipareigojimų, numatytų Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutartyje, pirmininke. Netrukus po to prasidėjo ekonominis spaudimas (Rubikonas kontroliavo šilumos gamybą, šiukšlių vežimo bendrovę, taip pat – konkuruojančias daugiabučius administruojančias įmones) mano valdytam pastatų administravimo verslui. Drauge su verslo partneriu M.Mikolajūnu buvome priversti parduoti verslą to reikalavusiam Rubikonui.
Rubikono atstovams susipažinus su visa įmones buhalterija ir patvirtinus, kad mokama kaina yra šalių sutarta ir sąžininga, tuoj po sandorio jie kreipėsi į FNTT, skųsdamiesi dėl tariamai jiems padarytos žalos, man esant įmonės vadove ir bendrasavininke per brangiai praeityje nupirkus rinkos tyrimą dėl verslo plėtros Kaliningrado srityje (kelių tomų studiją su galiojančiais teisės aktais ir filmuota medžiaga, o ne žodinę konsultaciją).
Už įmonę sumokėtus pinigus FNTT nebūdingai operatyviai areštavo ir, pažeidžiant baudžiamojo proceso nuostatas, virš metų laikė areštuotus be oficialiai pareikštų įtarimų. Kai pradėjau apie tai garsiai kalbėti televizijos laidose prieš rinkimų kampanijos pradžią praeitų metų pavasarį, po daugiau kaip metų neveikimo abstraktūs įtarimai buvo pateikti ir iki šiol tyrimas įšaldytas. Netrukus po tokio nelengvo sandorio mano verslo partneris M.Mikolajūnas mirė kardiologinio skyriaus reanimacijoje.
Jau daugiau kaip dvejus metus nesėkmingai mėginu įtikinti prokuratūrą perduoti bylą teismui, manau, jiems gėda siųsti, kitaip užbaigti to amžino vieno sandorio tyrimo tikriausiai nepavyks. Pinigų už parduotas akcijas man nepavyksta atgauti iki šiol, tikriausiai Rubikono atstovai mano, jog tai – geriausias būdas mane nutildyti. Ar FNTT stropumas 2009 metais turėjo kokių nors sąsajų su tuo, kad VRM, kuriai pavaldi FNTT, vadovai (tiek ministras, tiek šiandien su Zuoku kandidatuojantis viceministras A.Vakarinas) buvo deleguoti Rubikono bendrasavininkio A.Janukonio teisiamųjų suolo draugo-bendrininko A.Zuoko vadovaujamos Liberalų ir centro sąjungos, spręskite patys. Tikriausiai tai – atsitiktinumas.“
Buvo sulaukusi ir etikos sargų priekaištų
2008 metų rudenį 15min.lt pasakojo, kad tuometinė socialdemokratė J.Žeimienė pažeidė tarnybinę etiką. Etikos sargai nusprendė, jog tuometė Vilniaus tarybos narė, kuriai buvo pavaldūs keturi miesto komunaliniai ūkiai, prisidengdama viešuoju interesu rūpinosi asmenine nauda.
J.Žeimienė buvo bendrovės „Būsto investicijų valdymas“, kuriai priklausė bendrovės „Antakalnio ūkis“, „Viršuliškių ūkis“, „Karoliniškių būstas“ ir „Naujamiesčio būstas“, generalinė direktorė ir akcininkė.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkės Jolantos Petkevičienės teigimu, iš turimų dokumentų matyti, kad bendrovė „Būsto investicijų valdymas“ vienvaldžiai kontroliuoja minėtas komunalines paslaugas Vilniuje teikiančias bendroves.
Todėl savivaldybėje svarstant atliekų tvarkymo ir įkainių klausimą J.Žeimienė, priklausiusi Paslaugų ir miesto ūkio komitetui, privalėjo nusišalinti nuo balsavimo.
2010 m. gegužę J.Žeimienė pasitraukė iš Socialistinio liaudies fronto frakcijos.
Advokatas nepasiruošė – posėdis žlugo
Pastarasis apygardos teismo posėdis neįvyko, nes „City Service“ šioje byloje atstovaujantis advokatas Jovitas Elzbergas nepateikė teismui oficialaus įgaliojimo.
„Ateina ieškoti to, ko nepametė, ir dar nepasiruošę...“ – pusbalsiu burbėjo kaltinamoji J.Žeimienė.
Į teismą buvo atvykęs būrys liudytojų, tačiau jų apklausti neliko galimybės. Bylos nagrinėjimas atidėtas.